Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja routera - Serwer DNS nie opowiada.

05 Sie 2015 02:20 1731 14
  • Poziom 9  
    Witam,
    U dziewczyny chciałem zabłysnąć bo internet nie chodził, zresetowałem router i zaczęły się problemy. A konkretniej jeden, konfiguracja błyskawiczna wszystko ok, jednak połączenia nie ma, pisze ze "serwer DNS nie opowiada". Męczyłem sie z tym z godzinę po czym jak już musiałem wychodzić dowiedziałem się ze jest jeszcze jeden router (z przeznaczeniem na podłączenie do telewizora). Nie wiem do końca jak to jest podłączone wszystko bo nie to poukrywane wszystko, wiem ze router TP-LINK TL-WR740N jest połączony LAN do PC, a drugi kabel (który nie mogłem dojść skąd idzie, ale możliwe ze z LAN drugiego routera ?). Podejrzewam, że może być coś z adresami MAC, mógłby ktoś wytłumaczyć czy może powinienem na coś zwrócić uwagę w konfiguracji ? Z góry dzięki za wskazówki, liczę na pomoc, bo tam czeka cała rodzina łącznie z dziewczyną a mi brak pomysłu :( Pozdrawiam !

ps. Router sprawny - sprawdzałem na innym. I gdy podłączyłem LAN do drugiego routera to rowniez nie chodziło.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Schemat by się przydał, opisz które porty w routerach sa podłączone,

Jeśli wypniesz router (ten co resetowałes) i podłączysz komputer to czy na kompie jest net ? tak ? to co pokazuje "ipconfig /all" ?
  • Poziom 9  
    Schematu nie mogę aktualnie pokazać bo nie jestem tam w domu. Mniej więcej dołączę w załączniku ale ręki nie dam sobie odciąć. Jeżeli jest to internet z UPC to musi być ich modem ? Bo póki co dwa routery zlokalizowałem i nic więcej nie mogę znaleźć. Aktualnie jeżeli z routera którego zresetowałem podłącze LAN do komputera (przed resetowaniem chodziło) to NIE chodzi. Ipconfig również nie moge pokazać bo nie jestem tam, ale jak tam patrzałem wszystko wyglądało OK (przy najbliższej okazji zrobię zdjęcie i dołącze. Jak podłączyłem LAN z routera 1 do laptopa to również nie chodziło. W zasadzie konfiguracja u mnie (też UPC tylko odrazu z modemu to routera) trwa 30 sekund, tam wszystko robię identycznie jednak wyskakuje błąd, że serwer DNS nie odpowiada, na moje to w konfiguracji coś muszę dopisać (adres MAC routera 1 ?).

Czyli masz co najmniej 1 router i jeden zrobiony AP - teraz pytanie, który sprzęt zresetowałeś, co tam wpisałeś, i czy dokładnie ten sprzęt miał problem?.

Jeśli to UPC - to będzie modem kablowy (rzadkość), albo ich własny router (jaki model?).
  • Poziom 9  
    Na początku nie wiedziałem nawet ze jest router 1 (siec zrobiona kupe czasu temu i nic nie wie o co chodzi), myślałem tylko ze jest router 2, zresetowałem go (baardzo głupi nie zrobiłem backupa), przy konfiguracji nic konkretnego nie wypisywałem, wszystko automatycznie. Routera nie zmieniałem, jednak podłączałem swój (zresztą ten sam model) sprawdzić czy u mnie będzie ten sam problem i był. Wcześniej wszystko na nim chodziło i w schemacie nic nie zmieniałem, takze na moje problem w konfiguracji routera.

A modemu jak mówiłem, szukałem ale nie odnalazłem, prawdopodobnie jest bardzo dobrze ukryty aby nie "szpecił". Nie zdziwię się jak głęboko za szafą. Na schemacie ten znak zapytania to prawdopodobnie modem.
    A jak odłączysz ten drugi router, i na samym kablu z tego pierwszego się podepniesz to net jest? - być może drugi router był takim AP tylko do wifi.

A kabel z pierwszego routera, do drugiego w jaki port w drugim routerze był wpięty - do LAN - u czy do WAN?.
  • Poziom 9  
    Jak na samym kablu pod laptopa podepnę router 1 to nie ma internetu, ale chyba z innego powodu bo jak robię rozwiązywanie problemu to nie ma komunikatu o serwerze DNS. Prawdopodobnie było to rzeczywiście punkt dostępu - pytanie czy konfiguracja takiego AP przebiega inaczej?

Kabel z pierwszego routera wchodził w drugi w wejście WAN - teraz tak patrze ze na schemacie trochę niejednoznacznie to oznaczyłem ;)

Dołączam konfiguracje z zakłaki "Status" routera 2.
    Kubdex napisał:
    Kabel z pierwszego routera wchodził w drugi w wejście WAN

No to teraz zasadnicze pytanie - co jest tym głównym nieznalezionym sprzętem... - bo jeśli to też router, to kabel w drugim sprzęcie powinien być włożony w port LAN! - jeśli natomiast pierwszy sprzęt to modem kablowy, to kabel powinien być włożony do portu WAN! drugiego routera.

Najpierw z tym się trzeba uporać - ustawienie następnego to będzie pikuś, tylko by to zrobić, trzeba mieć internet na kablu z pierwszego sprzętu.

Proszę też pamiętać, że jeśli to UPC - to każdorazowa zmiana konfiguracji sprzętowej musi być poprzedzona odłączeniem tego pierwszego routera od operatora z prądu na co najmniej 30 sekund... - bo za każdym razem CMTS musi przyznać inne zewnętrzne IP - jeśli tego nie zrobimy, nie będzie po zmianach internetu.
  • Poziom 9  
    Jak mówiłem w schemacie nic nie zmieniałem, wcześniej wszystko chodziło. Nie wydaje mi się, że teraz to jest problemem. Jeżeli tylko resetowałem to również trzeba odłączać od prądu ? U mnie nic nie musiałem odłączać od prądu gdy konfigurowałem próbnie. Czy to że nie wyłączyłem na 30 sekund zasilania może być powodem komunikatu o braku opowiedzi serweru dns ?
    Kubdex napisał:
    Jeżeli tylko resetowałem to również trzeba odłączać od prądu ?

Resetowałeś swój sprzęt, odłączyć masz sprzęt operatora.
    Kubdex napisał:
    U mnie nic nie musiałem odłączać od prądu gdy konfigurowałem próbnie.

?.
    Kubdex napisał:
    Czy to że nie wyłączyłem na 30 sekund zasilania może być powodem komunikatu o braku opowiedzi serweru dns ?

Nie - bo pojawił się ten komunikat kiedy sieć działała.

Bez przeszukania całej sieci nie ustawisz sprzętów - bo to powoduje następne kroki.

Sam mam w domu UPC - więc wiem na jakiej zasadzie ta sieć funkcjonuje.
    - odłacz R2
    - podłacz kablem komp do R1
    - jest net ? tak ? podaj wydruk z "ipconfig /all"
  • Poziom 9  
    Duża poprawka, to jest internet kablowy. Podali login i hasło i powiedzieli żeby stworzyć połączenie szerokopasmowe, mogliby ktoś mnie pokierować ? Dzisiaj bee mieć możliwość to sprawdzę ipconfig i podam.
    Kubdex napisał:
    Podali login i hasło i powiedzieli żeby stworzyć połączenie szerokopasmowe

Jeśli to UPC, to nie ma żadnego hasła i loginu do konfiguracji samego połączenia.
    To co podali tyczy się zapewne ICH sprzętu i stworzenia sieci wifi.
  • Poziom 9  
    Chodziło mi ze internet taki osiedlowy a nie UPC, cały czas dostawałem błędne informacje...
    Kubdex napisał:
    internet taki osiedlowy

To jaki dokładnie?.
    Powiem szczerze, że już się pogubiłem: co, jak, z czym, na jakim sprzęcie, co zresetowano...