Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

alternatywny do piecyka gazowego sposób podgrzewania wody w mieszkaniu

05 Sie 2015 10:18 1719 2
 • Poziom 8  
  Witam, poszukuję alternatywnego sposobu podgrzewania wody w mieszkaniu w bloku, o koszcie eksploatacji porównywalnym lub niższym do podgrzewania wody za pomocą piecyka - junkersa gazowego.
 • Poziom 43  
  Jak nie gazem to prądem. Nie ma chyba innego sposobu grzania wody w mieszkaniu w bloku.
 • Poziom 35  
  Podgrzewanie wody prądem będzie napewno droższe i nie zawsze jest realne. Oprócz kosztów wchodzi w rachubę komfort użytkowania ciepłej wody. W łazience trzeba jej dosyć dużo. Bojler elektryczny, by mógł zaspokoić potrzeby łazienki, musi być duży, a to wiąże się z zabieraniem miejsca i koniecznością powieszenia tego dużego i bardzo ciężkiego (brać pod uwagę ciężar samego bojlera i ciężar wody w bojlerze) urządzenia (grubo ponad 100 kg.). Koszty energii są dosyć wysokie. Całkowite nagrzanie bojlera (do max. temperatury, czyli 80 stopni) to parę godzin, ale moc nie jest zbyt duża (2 kW), więc nie ma problemu z zasilaniem. Podgrzewacza elektryczny przepływowy ma małe gabaryty, ale jest inny problem. Konieczne jest zasilania dużą mocą, wymagające doprowadzenia prądu 3-fazowego i dostosowania instalacji do tak dużej mocy (najsilniejsze podgrzewacze to ok. 18 kW - moc ledwie zbliżająca się do "Junkersa"). Słabszy podgrzewacza (np. 8 kW - też konieczny jest prąd 3-fazowy) nie zapewni (zwłaszcza zimą) odpowiedniej ilości ciepłej wody do korzystania z wanny a prysznic miałby cieniutki strumień. Jedynie najsłabsze podgrzewacze przepływowe (3,5 kW) mogą być zasilane prądem jednofazowym (podłączenie do normalnego gniazdka z uziemieniem), ale ich wydajność jest właściwie ... żadna (bardzo cienki strumyk letniej wody). Pamiętajmy, że piecyk gazowy (Junkers) ma moc grzewczą 19,2 kW lub 23,6 kW.
  Oznacza to, że w praktyce nie ma alternatywy dla piecyka gazowego (jedyną alternatywą jest ciepła woda z sieci miejskiej). Dobrze wyregulowany i eksploatowany piecyk gazowy nie zużywa zbyt wielkich ilości gazu (musi być czyszczony i ustawiony na taką moc, by nie trzeba było mieszać ciepłej wody z zimną a nie na full).