Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

INTEGRA 128-WRL z FOTOOGNIWA brak 230AC

ELEKTRONIK2 05 Aug 2015 11:57 1728 10
    ELEKTRONIK2
    Level 11  
    Witam

Zakładem nowy temat bo takiego nie znalazłem nigdzie.

Słowem wstępu. Wszystkie centrale SATELA potrzebują być zasilane 18V AC a na akumulatorze 12V pracują tylko awaryjnie podczas zaniku zasilania podstawowego.

Chce zabezpieczyć zaplecze placu budowy i nie mam 230V. Centralka musiałaby pracować 24H/dobe z akumulatora ładowanego przez instalacje fotoogniw. Pytanie jest krótkie: czy któryś z Panów próbował robić coś takiego, czy są jakieś przeciwskazania żeby centralka pracowała z akumulatora 24h/dobe?.

Uprzedzając pytania:
    -wiem, że do startu centralki jest wymagane 18V. Uruchomię ją za pomocą przetwornicy 12V/230V
    -praca przetownicy 12V/230V i transformatora 230V/18V 24h/dobe nie wchodzi w grę ( za duże straty na przetwornicy i transfomatorze). Chce tego użyć tylko do odpalenia centralki.
    -nie wdajemy się w szczegóły instalacji solarnej. Proszę założyć, że akumulator będzie zawsze w pełni naładowany i zapewniał stabilne napięcie 12V 24h/dobe.
    -dlaczego centralka INTEGRA 128-WRL? a nie jakaś prosta?. Bo po zakończeniu budowy będzie przeniesiona do domu.
    -inatalacja będzie zabezpieczona przed próbą sabotażu w postaci zabrania fotoogniwa pod pache i udania się z nim do najbliższego lombardu.
    eltrox_pl
    Level 13  
    Jedyną wadą jaka powstanie przy taki podłączenie bedzie ciągłe wywoływanie alarmu przez centralę która będzie informowała o odcięciu zasilania, reszta funkcji powinna działać ok.
    fred4u
    Level 26  
    Wywoływanie alarmu????
    Czy może chodziło o sygnalizowanie awarii?

Co ma brak zasilania 230VAC, do wywoływania alarmu?
    luk9753
    Level 24  
    Dokładnie, żadnego alarmu nie będzie, poprostu będzie sygnalizowana awaria o braku zasilania AC. Teoretycznie do zrobienia lecz co wtedy kiedy padnie akumulator, skoro to plac budowy czyli powinny być czujniki zewnętrzne, a przynajmniej mikrofalowe, które kilka mA pobierają, załóżmy że w pochmurny dzień akumulator nie zostanie doładowany przez ogniwa i poprostu centrala padnie...... Trzeba zrobić bilans prądowy i dopiero wtedy zacząć myśleć czym to zasilać....
  • Helpful post
    reweriko

Level 25  
    Może podsunę pomysł....
    Do "odpalenia" centrali wcale nie jest potrzebna przetwornica
    Wystarczy podpiąć akumulator i na chwilę zewrzeć minus akumulatora z com centrali.
    Centrala wystartuje na samym akumulatorze...
    Jak podepniesz odpowiednio styki dołożonego przekaźnika podłączonego pod zasilanie centrali .... Centrala będzie startować "sama" przy wymianie np: AKU.
    ELEKTRONIK2
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedź. Czy centrala wyśle do mnie sms o braku zasilania sieciowego jeden raz czy będzie to robiła cyklicznie np: bede bombardowany co godzine wiadomością o pracy centrali z akumulatora?. Czy mogę sobie ustawić żeby o tym mnie nie informowała?
  • Helpful post
    eltrox_pl
    Level 13  
    12:08:28
    Możesz ustawić tak centralę aby nie wysyłała komunikatów o tym że zostało odłączone zasilanie, jednak prawda jest taka że wtedy jak ktoś Ci odłączy centralę od zasilania awaryjnego to nawet nie będziesz o tym wiedział. Warto było by ustawić sms testowy za pomocą którego sprawdzałbyś czy centrala dalej działa jednak sms-y musiały by być częste. Ogólnie mówiąc zasilanie centrali jedynie z akumulatora jest niebezpieczne i ma wiele wad.
    ELEKTRONIK2
    Level 11  
    Wiem co się stanie jak odłączy akumulator. Pytanie jak mu sie uda odłączyć żebym ja się nie dowiedział?. Lepsze to niż nic. W garażu zamierzam trzymać elektronarzędzia. Raczej nie spotkałem się z przypadkiem, zeby złodziej pchał się do garażu który jest oznakowany jako obiekt chroniony i ewidentnie widać syrene na ścianie, prędzej pójdzie do garażu 200metrów dalej z którym nie bedzie problemu.

-Jak utnie kable od FOTOOGNIWA to dostane sms i syrena narobi hałasu na okolice a działka jest w mieście, do najbliższego domu jest 50metrów, raczej zacznie uciekać.
    -jak spróbuje oderwać którąś z blach garażu to dostanę sms zanim się dobrze dostanie do środka plus syrena narobi hałasu na okolice, też raczej zacznie uciekać
    -jak wlezie do środka to alarmu też tak łatwo nie wyrwie, zamierzam go dodatkowo zabezpieczyć w wyspawanej skrzyni z grubej blachy i przykotwić do posadzki wylanej z betonu (alarm, akumulator, regulator ładowania to jest warte grubo ponad 1000zł-moze stać się łupem złodzieja)
    -jedna syrena będzie wewnątrz druga na zewnatrz.

I najlepsze. Działkę mam 200metrów od mieszkania, gdyby nie drzewo to bym ją widział. Niestety, musze mieć alarm bo na złodzieja takie coś nie działa. Ostatnio mi chciał ukrasć zbiornik 1000L. Złapałem na gorącym uczynku.
  • Helpful post
    Rob888
    Level 18  
    ELEKTRONIK2 wrote:
    Dzięki za odpowiedź. Czy centrala wyśle do mnie sms o braku zasilania sieciowego jeden raz czy będzie to robiła cyklicznie np: bede bombardowany co godzine wiadomością o pracy centrali z akumulatora?. Czy mogę sobie ustawić żeby o tym mnie nie informowała?

Szkoda że wybrałeś akurat INTEGRA 128-WRL. jak byś wybrał np MICRA to aby ustawić zasilanie centrali prosto z modułu fotowoltaicznego należy zaznaczyć opcję Zasilanie 12V DC oraz ustawić w powiadomieniu odpowiednią treść SMS, która będzie wysyłana w przypadku problemu z akumulatorem (słaby akumulator). Poniższe rysunki przedstawiają miejsca, w których należy dokonać zmian:
    GPRS-SOFT - Ustawienie opcji "Zasilanie 12V DC":

GPRS-SOFT - Ustawienie opcji powiadomienia o słabym akumulatorze:
  • Helpful post
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Rob888 wrote:
    Szkoda że wybrałeś akurat INTEGRA 128-WRL. jak byś wybrał np MICRA...

Co to za bzdury, pierwszy raz widzę, aby ktoś negował wybór WRL-ki i polecał w jej miejsce Micrę. Może rzeczywiście na budowę byłaby lepsza, ale przecież Autor wyraźnie napisał, że wybrał sprzęt który docelowo zamontuje w domu - i bardzo słusznie.
    Kolego Autorze, pamiętaj, że WRL-ka posiada antenę GSM i umieszczenie jej w obudowie z grubej blachy może znacznie zmniejszyć zasięg GSM.
    Aby zabezpieczyć metalowe ściany garażu pomyśl o czujkach sejsmicznych.

Pozdrawiam.
    ELEKTRONIK2
    Level 11  
    A 128-WRL nie będzie posiadała opcji o której psize kolega Rob888? czyli powiadomienia o słabym akumulatorze i zasilania 12DC?