Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS płyty P4S5A/DX+ (V5.1A) - Aktualizacja BIOS-u starej płyty głównej.

05 Sie 2015 14:45 1056 6
  • Poziom 9  
    Witam.
    Chciałem zaktualizować BIOS płyty P4S5A/DX+ (V5.1A).
    Powód aktualizacji to brak współpracy płyty (czy też jej oprogramowania) z najlepszym procesorem pasującym do tej płyty (dokładnie chodzi o procesor P4 S478 SL7PK 2.80GHz/1MB/533).

Nigdy nie miałem z tym do czynienia,
    robię to pierwszy raz,
    jestem amatorem,
    temat zakładam nie z lenistwa, bo próbowałem to zrobić sam korzystając z dotychczasowych zasobów internetu, ale napotkałem barierę, której nie mogę obejść, ani przeskoczyć.

Tu jest link do szczegółowej specyfikacji technicznej mojej płyty:
    http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Prod...ailID=39&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0
    W zakładce „download” są biosy dla Windows XP 32bit edition
    PYTANIE 1: czy pobrać wersję 30402, która jest na samej górze ? czy jest ona najnowsza ? jeżeli jest najnowsza to czy są jakieś przeciwwskazania dla tej wersji, czy może warto zainstalować inną wcześniejsza wersję, ale nowszą od obecnej ? bo czytałem, że nie zawsze najnowsze są najlepsze, i że bywają sytuacje, że trochę starsze bywają bardziej dopracowane od najnowszej.

INSTALACJA

W Internecie dostępne są instrukcje / porady / filmy instruktażowe dot. aktualizacji BIOS-u, ale we wszystkich nich proces aktualizacji rozpoczyna się od przycisku F8 odpowiadającemu Q-Flash tak jak na tym filmie: https://youtu.be/lJ_hWeg_wF0?t=3m55s Problem w tym, że chyba z powodu tego, że moja płyta jest tak stara, że nie mam Q-Flash i aktualizację rozpoczyna się jakoś inaczej i nie wiem jak zacząć.
    PYTANIE 2: jak rozpocząć aktualizację BIOS-u mojej płyty ?
    Po wejściu w BIOS ekran wygląda jak na załączonym obrazku.

Wyczytałem, że przed rozpoczęciem aktualizacji trzeba przywrócić ustawienia fabryczne / domyślne. Ja miałem modyfikowany BIOS więc będzie to raczej wskazane.
    PYTANIE 3: jak to zrobić ? w której zakładce to się robi ? jak zapisać zmiany po przywróceniu ustawień domyślnych ?

Pewnie są to proste sprawy, ale jak wyżej pisałem nie miałem z tym nigdy do czynienia, a chciałem to zrobić sam, a dokładnie z czyjąś pomocą.[/img]
  • Poziom 9  
    Kolobos napisał:
    Dlaczego w tytule masz Gigabyte skoro to ECS?

Pomyliłem się bo wygląd / układ mojego biosu jest podobny do BIOS-ów GIGABYTA. Już to usunąłem.

W takim razie żeby zaktualizować BIOS z poziomu WINDOWS, potrzebuje aplikacji WinFlash. Tutaj:
    http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Prod...ailID=39&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0
    w DOWNLOAD dla WINDOWS XP 32bit edition dla najnowszej wersji BIOS-u czyli 30402 jest "Flash Utility Download" - czy to jest ta aplikacja ? Jeśli tak to da się ją ściągnąć tylko spod przycisku "China", ale niestety nie chce się zainstalować. Skąd więc wziąć tą aplikację ? W necie widzę, że są one do ściągnięcia pod konkretne modele.
  • Poziom 9  
    Kolobos napisał:

Ściągnąłem.
    Uruchomiłem aplikację klikając w jedną z ikon znajdujących się w ściągniętej paczce (aplikacja nie instalowała się).
    Przy próbie załadowania pliku ROM do aplikacji wyświetla się komunikat, że wystąpił problem z aplikacja i że zostanie ona zamknięta.
    Dokładnie robiłem tak:
    klikam przycisk „OPEN”,
    wskazuję plik ROM,
    klikam otwórz
    i wyświetla się komunikat o którym wyżej pisałem i wygląda on tak jak na załączonym „Foto 1”.

Kolobos napisał:
    W razie problemow mozesz nagrac plik z biosem na dyskietke (o ile masz stacje i dyskietke) lub na dysk (moze nie dzialac w przypadku ntfs) , zmienic nazwe pliku na amiboot.rom i podczas uruchamiania komputera nacisnac ctrl+home.

Mam stację dysków i sprawną dyskietkę.
    Zmieniłem nazwę pliku e030402s.ROM na amiboot.rom
    Wgrałem na dyskietkę.
    włożyłem dyskietkę do stacji,
    wciskam RESET,
    w trakcie uruchamianiu się systemu wyskakuje komunikat, żebym opróżnił stacje dysków i zrobił RESET i trzeba wykonać to polecenie bo nic innego nie da się zrobić.

Drugi sposób:
    Formatuję dyskietkę jako startową MS-DOS,
    wgrywam plik amiboot.rom
    dyskietkę wkładam do stacji
    robie RESET
    W trakcie uruchamiania się systemu pojawia się ekran jak na załączonym zdjęciu „Foto 2”
    komputer nie reaguje na naciskanie dowolnego klawisza w tym ENTERa,
    pozostaje tylko RESET.

Czy jest jakaś możliwość kontynuowania tego drugiego sposobu z dyskietką sformatowaną jako startowa MS-DOS ? czy jest jakaś kombinacja klawiszy, która spowoduje czytanie dyskietki i instalacją BIOS-u ?

Na naciskanie „ctrl+home” komputer nie reaguje w żadnym momencie uruchamiania systemu.