Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw Nokia CK 100 a muzyka

LLenz 05 Sie 2015 15:27 5160 1
  • #1 05 Sie 2015 15:27
    LLenz
    Poziom 1  

Witam,

Ponieważ nabyłem nowy samochód, w którym zamontowany był już zestaw głośnomówiący, mam pytanie dotyczące odtwarzania za pomocą niego muzyki. Jest to zestaw "nokia ck 100". Podczas uruchamiania samochodu słychać "Włączono telefon, włączono odtwarzacz". Jednak po połączeniu telefonu z bluetoothem i zestawem (iPhone 6 przez airplay) mogę rozmawiać przez telefon, ale kiedy odtwarzam muzykę nic nie słychać.

Czy ma ktoś może pomysł co może być tego przyczyną?
    Z góry dziękuję za pomoc!

0 1
  • #2 09 Mar 2016 23:52
    pawel_mil
    Poziom 2  

Witam. Miałem dokładanie ten sam problem już w drugim samochodzie (też Iphone 6 i zestaw CK-100), i w końcu postanowiłem się tym zająć. Po zgłębieniu tematu udało mi się rozwiązać sprawę. Problem tkwił u mnie z podłączeniem zestawu ck-100 do radia. Nie tyle był niepoprawny, co niekompletny. Jak wynika z instrukcji instalacji NOKIA zestaw ten może być podłączony na 3 różne sposoby.
    Sposób 1 i 2:

Zestaw Nokia CK 100 a muzyka Zestaw Nokia CK 100 a muzyka

O ile te pierwsze dwa opisane w instrukcji wymagają użycia kabla określanego przez nokie jako ca-135 i ca-152, nie są stosowane gdyż o ile wiem ten zestaw głośnomówiący przeznaczony na nasz rynek, nie zawiera w pudełku tego kabla, więc instalatorzy zestawów głośnomówiących nie fatygują się z ich nabyciem, co z resztą nie jest takie proste. Więc pozostaje trzeci sposób podłączenia:

Zestaw Nokia CK 100 a muzyka

Jest on najprostszy ale wynika z niego że dźwięk transmitowany przez bluetooth profilem HF (rozmowy telefoniczne) jest przekazywany do głośnika podłączonego do centralki, a dźwięki transmitowane profilem A2DP (transmisja muzyki i innych dźwięków z telefonu) są kierowane do wyjścia RCA 2x chinch. które powinno zostać podłączone do wejścia AUX w radiu. Wówczas muzyki możemy słuchać tylko po wybraniu tego właśnie wejścia w radiu.
    W moim przypadku głośnik centralki CK-100 został usunięty i to wyjście zostało podłączone do wejścia PHONE w radiu.

Istnieje jeszcze jeden sposób na rozwiązanie powyższego problemu: wystarczy zrobić zworkę między pinami 12 i 24 tego wyjścia centralki służącego do podłączenia kabla ca-135/152 jak pokazano na rysunki pierwszym. Wtedy muzyka jest przekazywana tak samo jak rozmowa na wejście PHONE radia (a nie na AUX). Jednak wówczas dźwięk muzyki z telefonu jest bardzo kiepskiej jakości. Przypuszczam że ze względu na fakt że jest podłączony do radia jako dźwięk mono.

Pozdrawiam.

4