Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebna pomoc w tworzeniu wzmacniacza tranzystorowego

kakaen 01 Jun 2005 21:43 1584 6
IGE-XAO
 • #1
  kakaen
  Level 11  
  Cześć.
  Potrzebuje pomocy w tworzeniu wzmacniacza tranzystorowego dla napięcia przemiennego. Konkretnie chodzi o wzmocnienie napięcia wejściowego +/-10V do napięcia +/-130V. Nie jestem żadnych specjalistą w tej dziedzinie, a szczerze to brakuje mi podstaw. Dlatego oprócz schematu potrzebny mi jest jego krótki opis w celu zrozumienia jak to będzie działać oraz obliczenia doboru elementów. Mam kilka schematów tego typu wzmacniaczy, lecz nie potrafie poprawnie przeprowadzić symulacji w programie Elektronic Workbench (nie potrafie odpowiednio dobrać wartości elementów, tak aby otrzymać odpowiednie wzmocnienie). Wiem że dużo ludzi piszących na tym forum uzna to za banał ale dla mnie jako, że jestem początkujący jest to czarna magia. Za pomoc dozgonnie bym był wdzięczny! Na samym dziękuję na pewno się nie skończy:)

  PS. Podaje moje gg:2759875 oraz mail sirkaka(malpa)poczta.onet.pl jeżeli ktoś będzie miał dodatkowe pytania.
 • IGE-XAO
 • #2
  janek11389
  Level 42  
  Witam! Z tego postu, nie potrafię wywnioskować, o co Tobie chodzi?, Czy chodzi o wzmacniacz akustyczny, czy chodzi o przemianę napięcia sieciowego, czyli coś z trafa, przetwornicy itd. Napisz to bardziej zrozumiale, to może coś się wymyśli?
  Pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • #3
  kakaen
  Level 11  
  Chodzi tylko i wyłącznie o wzmocnienie napięcia przemiennego wejściowego o amplitudzie 10V do napięcia przemiennego wyjściowego o amplitudzie 130V. Zadanie polega na tym, że to ma być wyłącznie układ do symulacji. Jest to projekt, dlatego nie znam żadnej dodatkowej specyfikacji(maksymalnej częstotliwości itp.) Wydaje się to głupie, ale takie zadania dają nam na studiach. Wiem tyle, że sygnał wejściowy jest z komputera, a nie wiem co będzie tym zasilane. Zapraszam na moje gg lub maila wtedy wszystko postaram się dokładniej wyjaśnić. Pozdrawiam
 • #4
  janek11389
  Level 42  
  Witam! Wydaje mi się, że i tak jest stanowczo za mało informacji, żeby cokolwiek zrobić, samo napięcie, można podnieść przez trafo powielacz, przetwornicę, przez wzmacniacz elektroniczny, ale musisz wiedzieć bynajmniej, o jaką częstotliwość chodzi i czy o stałą, czy zmienną, już nie wspomnę o obciążeniu tego i nadal nie wiem, czy chodzi Ci o podniesienie napięcia z transformat orka sieciowego, czy o napięcie z generatora.
  Pozdrawiam
 • #5
  kakaen
  Level 11  
  Cześć.
  Trudno mi wytłumaczyć specyfikację, której nie znam i szczerze nie ma pojęcia jaka może być. Mam za małą wiedzę na ten temat żeby sesnownie podać informacje. Dlatego janek11389 jeżeli możesz daj mi swój numer gg lub maila żebym mógł szybko wyjaśnić cały projekt.

  PS. Ogólnie wzmacniacz ma być zbudowany na tranzystorach, natomiast układ ma być wyprowadzony tylko teoretycznie (schemat ideowy, schemat do symulacji, obliczenia doboru elementów), w sumie dobór obciążeń oraz częstotliwości jest dowolny(powiedzmy sieciową 50Hz). Napisz informacje jakie Ci jeszcze potrzebne, postaram się szybko odpisać.

  Pozdrawiam
 • #6
  janek11389
  Level 42  
  kakaen wrote:

  PS. Ogólnie wzmacniacz ma być zbudowany na tranzystorach, natomiast układ ma być wyprowadzony tylko teoretycznie (schemat ideowy


  Witam! Coś się tak uparł na te GG, nie mam i nie chcę go mieć, w zupełności wystarczy mi elektroda. Jeżeli ma to być wzmacniacz o tak dużej amplitudzie na wyjściu, to proponuję przejdź się do tego profesora i jeszcze raz niech Ci wytłumaczy, co on właściwie chce, jeżeli ma to byś sinusoida, to samo zasilanie musiałoby być koło cztery razy większe od amplitudy wyjściowej to około 500V, albo 2x250, jeżeli to ma być prostokąt, to zasilanie może być znacznie mniejsze, albo dwa wzmacniacze i w mostku. Masz tu linka do obliczania końcówek, tam jest końcówka obliczona od A do Z olej moc, skup się tylko na amplitudzie, możesz nawet to odrysować, tylko podstaw wysoko napięciowe tranzystory, a do końcówki użyj BU508, one mają 1500V, zrobiłem kiedyś na nich wzmacniacz, teoretycznie to powinno iść.
  Pozdrawiam
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1031322#1031322
 • #7
  kakaen
  Level 11  
  Zamieszczam najprostszy schemat układu dla tego zadania (tak mi się wydaję). Jak widać nie mam dobranych elementów i nie umiem ich dobierać, więc potrzebuje jakiś wzorów opisujących wzmocnienie itp.
  Pozdrawiam