Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik temperatury na diodzie prostowniczej-załączanie wentylatora przy 50'C

05 Sie 2015 18:17 4896 37
  • Poziom 29  
    Witam.
    Siedzę nad pewnym problemem:
    Potrzebuję zabezpieczyć pewnien układ przed przegrzaniem. Temperatura, przy której ma dojść do załączenia chłodzenjia aktywnego to ok 50'C.
    Rzecz w tym, że nie mam żadnego termistora i jedynym rozwiązaniem jakie widzę jest kombinowanie z diodą prostowniczą jako czujnik.
    Znalazłem w sieci dość prosty schemat sterownika wentylatora
    Czujnik temperatury na diodzie prostowniczej-załączanie wentylatora przy 50'C
    Ale nie wiem, czy spełni swoje zadanie. Chodzi głownie o zadziałanie kiedy temperatura wyniesie 50'C.
    Poza tym brakuje mi 2 elementów-Diody zenera i diody 1n4007.
    Diodę zenera najbliższą mam na 3V, ale nie wiem, czy nie zdestabilizuje to układu.
    Diodę 1n4007 chciałbym zamienić na 1m4147-jesty mniejsza i bez trudu zmieszczę ją między żebra radiatora.
    Chciałbym prosić o rozwianie wątpliwości.
    Dziękuję z góry za odpowiedź.
    Pozdrawiam.

EDIT
    poprawiłem schemat.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Młody elektronik 13 napisał:

Właśnie do tego układu miałem pytania, walnąłem błęda i wrzuciłem całkiem inny schemat. Sorki.
    alikatek napisał:
    Poza tym brakuje mi 2 elementów-Diody zenera i diody 1n4007.
    Diodę zenera najbliższą mam na 3V, ale nie wiem, czy nie zdestabilizuje to układu.
    Diodę 1n4007 chciałbym zamienić na 1m4147-jesty mniejsza i bez trudu zmieszczę ją między żebra radiatora.

Nie chcę budować układu bez sensu, dlatego wolałbym na 100% wiedzieć, czy inna dioda zenera nie rozwali całego układu.
    Dioda 1n4148 jest stosowana jako czujnik temperatury w niektórych wzmacniaczach. Poza tym jest mała.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    oza tym ta dioda 4007 nie jest znowu taka duża

Ale między żeberka radiatora jej nie wsadzę :(
    zobacz sobie diodę BYP 680

Widziałem większe. Zobacz pierwszą lepszą w prostowniku.
    Tam te 0,3 V chyba nie zrobi różnicy, a nawet jeśli, zainwestuj te 20gr w taką diodę.

Rzecz w tym, że po taką diodę musiałbym prawie 20km jechać. Diod na 3V mam cały pasek.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Albo przykleję ją kropelką do radiatora od przodu.

PS
    składałeś ten układ prawda? Były jakieś problemy z naregulowaniem punktu załączenia wentylatora? Bo chodzi mi o to właśnie, żeby dało się łatwo i dość precyzyjnie ustawić te 50'C jako punkt załączenia.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Pamiętaj, że punkt złączania wentylatora będzie zależał również od temperatury diody zenera.
  • Poziom 29  
    Te parę stopni mniej lub więcej chyba nie zrobi aż takiej różnicy

5'C nie zrobi, ale 10 czy 15 już tak.
    TvWidget napisał:
    Pamiętaj, że punkt złączania wentylatora będzie zależał również od temperatury diody znenera.

Diodę czujnik mam zamiar wyprowadzić na przewodzie.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Napięcie odniesienia na diodzie zenera będzie się mniej więcej tak samo się zmieniało jak na diodzie pomiarowej. W uproszczeniu można przyjąć, że punkt załączania będzie zależał od różnicy temperatur tych elementów.
    Jeśli chcesz ten efekt zminimalizować to zastosuj diodę zenera o napięciu 6.2V.
    Dla większych napięć od 6.2V punkt załączania zacznie zależeć od sumy temperatur.
  • Poziom 29  
    TvWidget napisał:
    Jeśli chcesz ten efekt zminimalizować to zastosuj diodę zenera o napięciu 6.2V

W miejsce pomiarowej czy D1?
    Mam tylko 5.0V.
    TvWidget napisał:
    Dla większych napięć od 6.2V punkt załączania zacznie zależeć od sumy temperatur.

Znajdę jeszcze na 12V ale muszę poszukać.
    Masz jakiegoś op-ampa ?

Mam LM358 i NE5532
  • Poziom 29  
    Spokojnie wystarczy jakiś BC547.

A jak w tym wypadku
    alikatek napisał:
    Były jakieś problemy z naregulowaniem punktu załączenia wentylatora? Bo chodzi mi o to właśnie, żeby dało się łatwo i dość precyzyjnie ustawić te 50'C jako punkt załączenia.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ten układ jest zdecydowanie lepszy. Zastosowano w nim dodatnie sprzężenie zwrotne kluczowe dla sterowania wentylatorem. To czy czujnikiem jest złącze w tranzystorze czy dioda jest bez znaczenia. Tranzystor łatwiej przykręcić do radiatora. Temperatura złączania w pewnym stopniu będzie zależała od napięcia zasilania. Trzeba wiec zadbać aby było ono stabilne i nie zmieniało się gdy włączy się wentylator.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Układ zdecydowanie lepszy.
    Zasilanie powinno być stabilizowane - np. 7812.
    BD135 w roli czujnika ma sens, gdyż łatwo go przymocować do radiatora (i to z izolacją - jeśli takowa jest konieczna to wystarczy przykręcić BD135 plastikiem do radiatora, a miedzy wkładkę radiatorową obudowy a łeb wkręta dać podkładkę izolacyjną), a także dlatego że ta obudowa ma niewielką Rthjc co przełoży się na szybszą reakcje na zmianę temp. radiatora.