Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ssd1963 i magistrala 16bit

06 Sie 2015 07:34 1770 19
  • Poziom 21  
    Witam.
    Do tej pory obsługę wyświetlacza LCD z sterownikiem ssd1963 robiłem na magistrali 8 bit i nie było problemu bo dane konfiguracyjne 8 bitowe i kolory po 8 bitów x 3 na jeden piksel.

Teraz chcę obsługę zrobić na 16 bit. I pytanie na które bity przesyłać dane konfiguracyjne do pamięci danych ? D0-D7 czy D8-D15 ?
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Cytat:
    7.1.3 Register Pin Mapping
    When user access the registers via the parallel MCU interface, only D[7:0] will be used regardless the width
    of the pixel data is. Therefore, D[23:8] will only be used to address the display data only. This provided the
    possibility that the pixel data format as shown in Table 7-1 can be configured by command 0xF0.

http://www.hpinfotech.ro/SSD1963.pdf
  • Poziom 21  
    Dzięki, przeoczyłem ten punkt.
  • Poziom 21  
    Wyświetlacz 7cali 800x480, z sterownikiem ssd1963.

Kiedyś obsługę tego wyświetlacza zrobiłem na RPi i ze względu na małą liczbę pinów dane transmitowałem po 8 bit razy 3 na każdy z pikseli.

Natomiast teraz obsługę tego samego wyświetlacza zrobiłem na STM32f103RB tylko że dane transmituje za jednym razem magistralą 16 bit i co ? Czas wypełnienia całego wyświetlacza jakimś kolorem to taki sam jak na Rpi czyli około 5 sekund :/ Czy czas ten nie powinien się skrócić 3 razy na STM ?
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 21  
    No tak częściowo przejrzałem na oczy, dlaczego:

Marek_Skalski napisał:
    STM32F103 nie jest odpowiedni do tego zadania.

?
  • Poziom 21  
    Dlaczego w moim STM32F103RB nie ma w Repository FSMC ? Możliwe to ?

Dodano po 4 [minuty]:

Czy nie ma w moim procku FSMC ? Nie rozumie tych obszernych dokumentacji w których jest wszystko...

Dodano po 7 [minuty]:

Wychodzi że nie ma :) Jaki byście polecili STM z kontrolerem FSMC i Ethernet ?
  • Poziom 21  
    To w takim razie jak uzyskał na xmega tak dobre czasy skoro tam nie ma kontrolera FSMC?

Dodano po 34 [minuty]:

Do swojego projektu potrzebuję :
    - dobrej obsługi LCD 16bit (FSMC)
    - 3 portów USART
    - Ethernet

Czy na kontrolerze STM32F407VG uda mi się to wszystko zrealizować ?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 21  
    Raczej STM w obudowach (QFP144 i QFP176) odpadają ponieważ nie widzę takich procków w zestawach uruchomieniowych (Nucleo, Discovery).

Czyli w STM32F407 - Discovery w obudowie LQFP100 wystarczy na obsługę wyświetlacza ssd1963 16bit za pomocą FSMC? Nie będę korzystał z zewnętrznej pamięci.

A co do obsługi Ethernetu. To trzeba będzie dokupić jeszcze moduł Ethernetowy którego cena to ponad 100zł ?

I cena rośnie - zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie BeagleBoard
    BeagleBone Black Rev. C ..
  • Moderator na urlopie...
    STM32F407VGT6 jak najbardziej nada się.
    Są nawet gotowe przykładowe kody powiązane z taką płytką: http://www.embest-tech.com/product/expansion-modules-accessories/dm-stf4bb-base-board.html
    Masz tam LCD na FMSC i ETHERNET.
    Na Ethernet są 2 rozwiązania. Albo jak na tej płytce kupić układ PHY (są moduły też, jak nie robisz własnej PCB) i skorzystać z wbudowanego kontrolera sieci, albo kupić jakiś zewnętrzny ETH+PHY (np. ENC28J60 za ~15 zł, czy W5100).
  • Poziom 21  
    I takie układy PHY to np WIZNET W5100 i z tego co widze to interfejs w takim układzie 8bit lub spi ... Są jakieś specjalne te układy do STM z kontrolerem sieci ?

Dodano po 7 [minuty]:

I do tego ukladu PHY tylko Rj-45 na pcb i tyle ? czy jest jakiś schemat?
  • Moderator na urlopie...
    Nieeee, W5100 i ENC28J60 to całe kontrolery sieciowe. Czyli mają warstwę fizyczną (rzecz jasna bez gniazdka i transformatorów) i "logiczną", do której dostajesz się po SPI.

Zaś STM32F407 ma wewnątrz warstwę "logiczną" i można podpiąć do niego samą warstwę fizyczną.

Warstwa fizyczna to gniazdko, transformatory liniowe (czasem zintegrowane w gniazdku) + drivery do tych tranzystorów.

Scalak zastosowany na tych płytkach to LAN8720, komunikuje się z procesorem za pomocą specjalnego interfejsu RMII.

Conieco opisu: http://blog.tkjelectronics.dk/2012/08/ethernet-on-stm32f4discovery-using-external-phy/
  • Poziom 21  
    piotrva napisał:
    Nieeee, W5100 i ENC28J60 to całe kontrolery sieciowe. Czyli mają warstwę fizyczną (rzecz jasna bez gniazdka i transformatorów) i "logiczną", do której dostajesz się po SPI.

Dlaczego to można kupić za około 15 zł ? (fizyczna i logiczna)

Natomaist:
    piotrva napisał:
    Warstwa fizyczna to gniazdko, transformatory liniowe (czasem zintegrowane w gniazdku) + drivery do tych tranzystorów.

Scalak zastosowany na tych płytkach to LAN8720, komunikuje się z procesorem za pomocą specjalnego interfejsu RMII.

Conieco opisu: http://blog.tkjelectronics.dk/2012/08/ethernet-on-stm32f4discovery-using-external-phy/

za 100zł ? (tylko fizyczna)
    :/
  • Poziom 21  
    Do tego po SPI nie potrzebowałbym wbudowanego Ethernetu w procku. A testował ktoś to po SPI ? Jakie rezultaty? Jest sens się w to pchać ?