Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Polski napęd El-bram czy coś firmowego?

goabroad 06 Aug 2015 07:55 2409 6
Wago
 • #1
  goabroad
  Level 12  
  Witam,

  Zastanawiam się nad doborem napędu do bramy przesuwnej o wadze 400 kg i świetle 5m.
  Sytuację komplikuje fakt, że brama jest troszkę słaba kontrukcyjnie i od początku szyna omega jest lekko wygięta (banan) więc przednie rolki są podniesione wyżej, a tylne niżej żeby przy zamknięciu brama była w pzoiomie.
  Otwierając bramę ręcznie zdarza się, że sama się powoli przesuwa bo na rolkach jest spadek do tyłu. Generalnie brama nie chodzi ciężko ani w jedną ani w drugą stronę.
  W zimie zdarza się że w przypadku oszronionej listwy przy rolce brama idzie ciężej albo trzeba mocniej szarpnąc na początku.

  Miałem już kilku instalatorów i każdy chwali swoje (Came BX Strong, Elbram itp). Dodatkowym problemem jest nachodzenie bramy na bramkę więc trzeba zastosować rozwiązanie z kontaktronem wpuszczanym w bramkę. Ponadto każdy instalator stwierdził, że trzeba dołożyć (dospawać, dokręcić) profil do którego przykręci się listwy zębate bo w chwili obecnej jest problem z montażem tej listwy.


  Wracając do napędu to nie wiem na co się zdecydować. Elbram to polski napęd ze sterownikiem firmy Eldrim i jakimś silnikiem na 24V. Producent twierdzi, że nie ma żadnego zabezpieczenai silnika i w zimie trzeba czyścić/odśnieżać listwy prowadzące bo napęd po właczeniu próbuje do skutku otworzyć / zamknąć bramę i w przypadku dużego oporu może spowodować spalenie silnika. Nie ma też pomiaru amperometryki tylko potencjometr do regulacji na streowniku. Krańcówki są na zasadzie kontaktronów. Elbram stosuje jeden napęd pod wszystkie bramy, a producent twierdzi, że otwiera nawet bramy 9m jeśli brama chodzi lekko.

  Jednocześnie biorę pod uwagę Came BX Strong (BX-78), który polecał inny instalator/productent bram. Obie firmy są w stanie zrobić dodatkowy profil pod listwę a ja chciałbym usługę kompleksową.

  Cenowo Elbram i Came nie odbiegaja znacząco od siebie. Elbram ma niedaleko serwis i chyba części powinny być tańsze.
 • Wago
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Wago
 • #3
  goabroad
  Level 12  
  Witam,

  Furtka otwierana w drugą stronę byłaby świetnym rozwiązaniem. Niestety teraz wiąże się to z przeróbką więc pozostaje rozwiązanie z kontaktronem.
  Znalazłem jeszcze elektrozaczep z czujnikiem otwarcia, który także mógłby być zabezpieczeniem w tym przypadku.

  Jeden z instalatorów proponawał przerowbić otwieranie furtki na zewnątrz ale wiem, że to nie jest zgodne z przepisami i nie chciałem takiego rozwiązania.

  Pzdr.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  bartek_p
  Level 31  
  Kiepskich instalatorów miałeś lub też szukasz kogoś kto zrobi Ci to za darmo. Rozwiązań jest mnóstwo, tylko bez oględzin ciężko jest coś powiedzieć. Na furtki też są sposoby. Napęd tylko markowy, raz założysz i masz spokój na lata. El-bram osobiście odradzam. Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim. Z bananem na bramie poradzi sobie każdy markowy napęd.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  bartek_p
  Level 31  
  Pewnie, że lepiej jak jest szyna prosta, ale jak jest zwis to już trzeba w konstrukcję bramy ingerować. Doświadczony ślusarz sobie z tym poradzi, jednak nie w tym rzecz.