Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite Pro A200-1MI - Grzeje się CPU, GPU i wyłącza się.

06 Sie 2015 09:49 1347 28
  • Poziom 9  
    Witam, mam problem z lapkiem Toshiba Satellite Pro A200-1MI (PSAE7E-00K00GPL). Mianowicie strasznie się grzeje karta graficzna oraz procesor w kilka sekund po uruchomieniu go i zaraz się wyłącza laptop samoistnie.
    Wcześniej tak nie było, że się grzał aż tak mocno
  • e-miernikie-mierniki
  • Spec od komputerów
    Wymiana pasty, konserwacja chłodzenia Cię czeka.
  • Poziom 22  
    Czy laptop był wcześniej rozbierany w celu wymiany pasty? Konserwacji chłodzenia?

Jeśli stało się to samo z siebie po czasie, być może masz kompletnie zapchany odpływ powietrza z radiatora. Ostatnio czyściłem taką Toshibę to radiator od środka wyglądał jakby ktoś go zakleił gąbką (kurz + kleisty osad z papierosów).

Działał parę minut i wyłączał się.
  • Poziom 9  
    Tak, system chłodzenia jest po konserwacji (nowa pasta).
  • Poziom 22  
    Sam robiłeś czy serwis?

Jeśli sam koniecznie sprawdź czy pasty nie jest zbyt dużo lub czy chłodzenie przylega.

Mogło być też tak nieszczęśliwe, że przykruszyłeś rdzeń z grafiki i efekt będzie taki jak piszesz....
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 9  
    Serwis to robił i normalnie wszystko działało do przed wczoraj momentalnie się wszystko grzeje pytałem się w serwisie to powiedzieli że może to być uszkodzenie jakiegoś elementu na płycie.
  • Poziom 22  
    Może czegoś nie dokręcili...dali Ci chyba jakąś gwarancję na tę robotę?

Skąd wiesz, że wszystko grzeje się w kilka sekund? Robisz jakieś pomiary?

Te Toshiby podobnie zachowywały się po uszkodzeniu kondensatora pod
    procesorem tzw. NECTOKIN wyłączając się natychmiast po włączeniu (1-2 sekundy)
  • Poziom 9  
    Rozkręciłem go i jak dotykam radiatorów to mogę jajko usmażyć, a co do gwarancji to minęła.
  • Poziom 22  
    Gwarancja na laptop tak, ale jak dawno temu miałeś czyszczenie tych elementów, nakładanie pasty itd? Jeśli robili to tydzień temu to powinieneś oddać go w ramach jakiejś gwarancji na robociznę.

A tak na marginesie - zrzuć układ chłodzenia, nałóż nową pastę, sprawdź termopady jeśli są. Poskręcaj to i zobacz jakie będą efekty.
  • Poziom 9  
    3 miesiące temu robili konserwacje .

spicter napisał:
    A tak na marginesie - zrzuć układ chłodzenia, nałóż nową pastę, sprawdź termopady jeśli są. Poskręcaj to i zobacz jakie będą efekty.

Wczoraj to zrobiłem i to samo. :(
  • Spec od komputerów
    wasik5 napisał:

Wczoraj to zrobiłem i to samo.:(

Jaką pastę zastosowałeś?

• Poziom 30  
    Wentylator działa? Tzn. czy go słychać zanim laptop się wyłączy.
    Przy takiej temperaturze to powinien wyć jak odkurzacz.
    Jeśli nie działa wentylator to do sprawdzenia podłączenie do płyty głównej - błąd tak głupi jak powszechny po całkowitym demontażu chłodzenia.
    Jeśli jest prawidłowo podłączony to pozostaje uszkodzenie wentylatora lub jego sterowania.
  • Poziom 9  
    Pasta na bazie srebra, wentylator poprawnie działa - najpierw powoli przy odpaleniu, a później kreci się jak szalony.

• Poziom 30  
    Powietrze na "wydechu" chłodne, czy gorące?
    Jeśli chłodne to będzie rozszczelnienie ciepłowodu i brak przewodzenia ciepła z płyty na chipie do żeberek radiatora.
  • Poziom 22  
    Dokładnie - tak jak kolega napisał.

Zrzuć radiator - wygrzej go na końcu gorącym powietrzem (kolbą) sprawdź
    miernikiem (pirometrem) temperaturę na wylocie na żeberkach - jeśli są spore różnice kup nowe chłodzenie.
  • Poziom 9  
    Gorące, chłodzenie jest ok na CPU i GPU, tylko procesor i grafika się grzeją jak szalone od razu po włączeniu lapka.
  • Poziom 22  
    Zobacz pod mikroskopem lub dobrą lupą stan rdzeni, czy któryś nie jest ukruszony.

Być może coś z sekcją zasilania - zbyt wysokie napięcia?

Zrób jakieś wstępne pomiary w tej okolicy jeśli masz możliwości.
  • Poziom 9  
    Oki, sprawdzę i porobię pomiary.

• Poziom 30  
    Czyli problem siedzi głębiej. Pozostaje kwestia układów zasilania procesora i grafiki oraz identyfikacja, który element się przegrzewa. Raczej mało prawdopodobne, żeby zarówno procesor jak i układ grafiki przegrzewały się jednocześnie.
    Powodów może być wiele, zawyżone napięcie zasilania (np. odlutowany pin układu sterownika zasilania), wadliwe taktowanie lub niestety uszkodzenie wewnętrzne układu. Miałem raz w A300 spalony procesor C2D w taki sposób, że przegrzewał się do wyłączenia w kilkanaście sekund od włączenia, po wymianie CPU problem zniknął.
    Następna bolączka Toshib to zespół filtrujący NEC Tokin montowany pod procesorem, przy uszkodzeniu filtrowania też będą przepięcia prowadzące do przegrzania i w końcu uszkodzenia CPU.
  • Poziom 9  
    Pomierzyłem napięcia i na kondensatorach jest 20V, a jak je dotykam ich, to parzą oraz dławiki też.

• Spec od komputerów
    wasik5 napisał:
    Pomierzyłem napięcia i na kondensatorach jest 20V a jak je dotykam to parzą oraz dławiki też

Które kondensatory, dławiki?
    Konkrety?
  • Poziom 9  
    Trzy polimerowe kondensatory oraz dwa dławiki, które są wlutowane pomiędzy wentylatorem a podstawką procesora, a zrzutu nie da rady bo nawet system nie zdąży się uruchomić.
  • Poziom 9  
    Najtańsza taką którą dodają do zestawów chłodzących.
  • Moderator na urlopie...
    wasik5 napisał:
    Najtańsza taką którą dodają do zestawów chłodzących.

No to proponuję zakupić markową choćby AS Ceramique czy MX2, MX4 itd i jeszcze raz przeprowadzić konserwację chłodzenia (nałożyć pastę w odpowiedniej ilości).
  • Spec od komputerów
    wasik5 napisał:
    Trzy polimerowe kondensatory oraz dwa dławiki, które są wlutowane pomiędzy wentylatorem a podstawką procesora, a zrzutu nie da rady bo nawet system nie zdąży się uruchomić.

Elementy mają oznaczenia na laminacie.
    Podaj na jakim elemencie/wyprowadzeniu mierzyłeś.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    No to proponuję zakupić markową choćby AS Ceramique czy MX2, MX4 itd i jeszcze raz przeprowadzić konserwację chłodzenia (nałożyć pastę w odpowiedniej ilości).

Na początku tematu pisałem, że to grzanie procesora i grafiki jest od przedwczoraj i że chłodzenie jest konserwowane przez serwis co pół roku, a ostatnie było 3 miesiące temu, a na zdjęciu zaznaczyłem które elementy się grzeją i to strasznie, a jak byłem wczoraj w serwisie z tym problemem, to powiedzieli, że coś jest uszkodzone na płycie.

• Poziom 22  
    Na zdjęciu zaznaczyłeś przetwornicę zasilania. Z drugiej strony płyty są pewnie klucze, które do niej należą.

Być może masz gdzieś zwarcie do masy.

Tutaj już trzeba posłużyć się schematem i dokonać pomiarów rezystancji względem masy oraz odpowiednich napięć.

Jaki masz pobór prądu przed i po włączeniu płyty, aż do momentu jej wyłączenia?