Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka Pcb czy naprawde potrzebna i wazna?

06 Sie 2015 10:25 825 7
  • Poziom 7  
    Witam. Ostatnio próbowałem robić swoje pierwsze płytki pcb. Ale średnio mi wychodziły . Czy wytrawiarka tylko przyspiesza czy też lepiej wykonuje płytki pcb?
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Szanowny Kolego.
    Wytrawiarka to tylko urządzenie które pomaga w produkcji płytek. Jeżeli masz ich do wykonania kilkadziesiąt ( kilkaset, albo jeszcze więcej ) to znakomicie usprawnia pracę. Natomiast w przypadku pojedynczych egzemplarzy raz w miesiacu czy jeszcze rzadziej jest wyrzucaniem pieniedzy. Nikt nie kupuje piekarni jeżeli ma chęć na zjedzenie bułki.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Może kolega by opisał co dokładnie rozumie przez (Ale średnio mi wychodziły)
    Samo wytrawianie jest już procesem finalnym, tego co wcześniej przygotowaliśmy.
    A wytrawiarka , tak jak napisał już kolega wcześniej przyspiesza proces produkcji wielu płytek.
  • Poziom 31  
    Wy trawiarka nie tylko przyspiesza ale też gwarantuje powtarzalne efekty.
  • Poziom 17  
    markoz7874 napisał:
    Wy trawiarka nie tylko przyspiesza ale też gwarantuje powtarzalne efekty.
    Czy to znaczy że bez wytrawiarki nie da się osiągnąć powtarzalnych efektów? To ja jednak jestem gościówa. Robiłem po kilkaset takich samych płytek i wszystkie były identyczne. Chyba że któraś wypadła ze szczypiec i ponownie wpadła do roztworu trawiącego. Wtedy już nie było po co sięgać. Wyjmowało się laminat bez miedzi. Prośba do wątkotwórcy. Jeżeli masz możliwość to pokaż co Ci wyszło. Spróbujemy zdiagnozować problem.
  • Poziom 31  
    elele napisał:
    .. Czy to znaczy że bez wytrawiarki nie da się osiągnąć powtarzalnych efektów? ..

A czy ja napisałem, że to niemożliwe?
    Wykonać kilkadziesiąt-kilkuset płytek ręcznie też się da.
    Ale można to chyba zrobić łatwiej?
  • Poziom 43  
    Wytrawiarka zazwyczaj ma podgrzewanie i jakiś wystem wymuszający przepływ wytrawiacza wokół płytki, na zimno trawi sie wolniej i musisz co pewien czas poruszać płytką żeby usuwać produkty trawienia które spowalniają dalszy postęp procesu.
  • Poziom 17  
    U mnie do pojemnika z roztworem trawiącym był podłączony elektromagnes który co kilkanaście sekund wprawiał w wibracje cały pojemnik. U kolegi z którym współpracowałem z kolei była kołyska która działała cały czas. Efekty porównywalne. W przypadku kołyski mniej było rozprysków. Każdy sposób jest dobry.