
Witam.
Chciałem przedstawić swoją konstrukcję DIY.
Motywem przewodnim było stworzenie taniego w wykonaniu projektora multimedialnego i względnie taniego w utrzymaniu.
Co jest potrzebne:
- rzutnik foliogramów (na internetach po 40-100zł)
- monitor lcd względnie mały najlepiej 14" bądź mniejszy (internety do 100zł za używkę)
- płyta wiórowa do obudowy (ok 50zł ja wyciągnąłem z strychu jakąś zalgającą)
- kratka od wentylacji (taka z WC od wentylatora względnie mała)
- wentylator od zasilacza PC 2x (najlepiej jak najcichszy)
- szyba izolująca przestrzeń gdzie jest ciepło od matrycy (10zł u szklarza)
- lustro (szklarz 25zł)
- garść śrubek fi4 nakrętki kątowniki do zbudowania konstrukcji, koszulki odporne na ciepło, kawałek cienkiej blachy aby schować elektronikę monitora plus klej klej termoodporny aby uszczelnić przestrzeń gdzie jest halogen
- troszkę wolnego czasu i gotowe

Co do efektów...
Projektor działa oglądam na nim czasem filmy. Obraz pada mi na białą ścianę z odległości ok 2m. Obraz jaki uzyskałem to ok 2m szerokości na ponad metr wysokości czyli całkiem ok do filmów. Im dalej odsuniemy tym większy obraz ale i jasność gorsza (w dzień ma znaczenie w nocy raczej nie).
Rozdzielczość obrazu uzależniona jest od typu monitora jaki użyjemy do budowy naszego projektora. Ja znalazłem monitor z wejściem VGA i DVI z rozdzielczością 1024 x 768 @ 60Hz. Wiadomo im wyższa tym lepsza.
Ważnym elementem jest źródło światła. U mnie jest halogen oryginalny z rzutnika 250w 24V (tani w zakupie i dość trwały lecz 250w połyka). Myślałem też nad metalohalogenem 250 lub 500w. Problem jest z gabarytami - dość duży ale światło o niebo mocniejsze i bielsze choć ciepło równiej wydziela większe więc i chłodzenie musi być odpowiednio lepsze.
Co do budowy dość ciężko jest znaleźć punkt centralny gdzie ma być zamontowana soczewka przez którą odbity obraz musi przejść aby ukazał się na ścianie. Ważne jest też trzymanie się kątów przy montażu halogenu, lustra które odbija światło, soczewki fresnela która równomiernie naświetla matrycę, lustra które odbija już obraz z matrycy i centralnie zamontowanie wspomnianej soczewki. Wszystko musi być złożone idealnie ponieważ każde potknięcie będzie rzutowało na jakości obrazu (przebarwienie, nierównomierne oświetlenie obrazu, ciemne rogi etc.) Temat rzeka. Przed rozpoczęciem prac przerzuciłem sporo stron naczytałem się i dopiero zabrałem do montażu. W internetach dość sporo na ten temat.
Pozdrawiam i zachęcam do podjęcia wyzwania

Sama budowa projektora zajmuje trochę czasu i nerwów mi ok 4dni ale satysfakcja gwarantowana i o to tutaj chyba chodzi.
Kilka zdjęć mojego kombajnu poniżej.










Jeśli byłby ktoś zainteresowany mogę podesłać więcej...
Cool? Ranking DIY