Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik jednofazowy !!!!

Jufo 09 Kwi 2004 09:50 109031 46
  • #31 09 Kwi 2004 09:50
    Szaruś
    Poziom 11  

A jakieś konkretniejsze namiary na tę firmę?

• Sklep HeluKabel
  • #32 10 Kwi 2004 20:02
    xdave
    Poziom 12  

Mam falownik 3 fazowy u siebie na stronie www.xlabs.prv.pl,, ale neistety nie testowany jeszcze, dopiero mam go zamiar zrobic :)

• #33 17 Cze 2004 10:53
    Szaruś
    Poziom 11  

xdave napisał:
    Mam falownik 3 fazowy u siebie na stronie www.xlabs.prv.pl,, ale neistety nie testowany jeszcze, dopiero mam go zamiar zrobic :)

Jak tam z tym falownikiem?

• #34 17 Cze 2004 10:56
    Szaruś
    Poziom 11  

Dostałem ofertę od jednego z producentów falowników, w której stoi:

W odpowiedzi na Pana zapytanie przesyłamy ofertę na przemienniki małej mocy , zasilanie przemienników 1-fazowe 230V,50Hz , napięcie wyjściowe 3x0-230V. W przypadku silnika jednofazowego podłączamy go między 2 fazy / przemienniki nie pracują z silnikami wyposażonymi w kondensator rozruchowy /.

Czy z każdego falownika z napięciem wyjściowym 3-fazowym można zasilić silnik 1-fazowy? Bo oferta nawet znośna, 450 PLN (dla silnika 370 W)

• Sklep HeluKabel
  • #36 09 Lip 2004 15:57
    gpql
    Poziom 17  

Opracowałem "falownik" 1 fazowy na mikroprocesorze PIc16f877 pisze w cudzysłowiu bo jest to sterowanie grupowo-fazowe. Nie jak w falowniku czysta sinusoida. Pracuje jako regulator wentylatora w klimatyzacji.
    Dzięki bezstykowej metodzie pomiaru prędkości obrotowej sterownik jest w stanie zmierzyc obroty silnika i regulator PID załatwia resztę.
    moc wentylatora 100W.

Pozdrawiam Grzegorz

• #37 09 Lip 2004 16:36
    Szaruś
    Poziom 11  

A jeżeli to nie jest czysta sinusoida, to wentylator nie hałasuje? I co to znaczy "grupowo-fazowe"?

• #38 09 Lip 2004 16:53
    gpql
    Poziom 17  

Fazowo grupowe polega na załączaniu sekwencji okresów sieci np 5 załaczonych 8 wyłączonych.
    Dla małych obrotów grupa załączonych okresów jest sterowana fazowo tj.
    5 załączonych 100% , 3 zał 50% 1 zał 25% 8 wyłączonych.
    Wentylator faktyczne odzywał sie stukaniem gdy nie było sterowania fazowego.

• #39 11 Lip 2004 21:50
    pacraf
    Poziom 15  

ciekawe... czy to zeczywisceie falownik ? (z wyprostowanego robi przemienny)? czy np sterownik typu : pic nie zajmuje sie synchronizacja, tylko zadaje wypelnienie, np dla u209b? moze podzielisz sie schematem? ...
    pozdr

• #40 12 Lip 2004 19:36
    Krisgorn
    Poziom 19  

1.) To nie jest żaden falownik tylko przekształtnik AC/AC.

2.) Nie ma falownika do zasilania silników indukcyjnych, który daje czystą sinusoide.

• #41 13 Lip 2004 11:40
    gpql
    Poziom 17  

Dołączam schemat mocy to wyjaśni wszelkie pytania.
    Tak to nie jest falownik dlatego jak napisałem wyżej jest w cudzysłowiu.

Wiem wielu zarzuci mi wiele co do tego rozwiązania. Moim celem było wykonanie takiego regulatora i nie jest on bez wad.
    Wiadomo, że sterowanie indukcyjnością fazowo jest niewłaściwe ale jak napisałem wyżej głównie jest to sterowanie grupowe, a fazowo steruję tylko przy małych obrotach częścią grupy.
    To likwiduje uderzenia prądu.

Pozdrawiam Grzegorz

• #42 02 Sie 2004 09:24
    Maslarz
    Poziom 13  

Robiłem próby z podłączeniem agregatu lodówkowego do falownika 1 - fazowego 700W . Niestety w momencie załącznia falownik przestawał pracować. Prawdopodobnie prąd rozruchu jest tak duży, iż wyrzuca zabezpieczenie. ( silnik agregatu miał ok 200W mocy) :(

• #44 07 Sty 2009 20:25
    lesinek
    Poziom 9  

Mam problem z ustawieniem parametrów poprzez bop, na falowniku siemens micromaster 420. Proszę o pomoc.

• #45 25 Sty 2009 14:00
    jaaceek11
    Poziom 10  

No i chłodzenie silników przy małych prędkościach.....[/quote]
    Jedyne wyjście to dodatkowy wentylatorek zasilany z sieci (załączany równolegle np, przez przekażnik czy stycznik)zamontowany zamiast oryginalnego przewietrznika....

• #46 03 Lut 2009 15:56
    zbigniew_k
    Poziom 9  

Ciekawa rozprawa przypominajaca 17 wiek gdzie matematycy gleboko mysleli i potrafili obliczyc ile aniolow moze sie zmiescic na czukbu szpilki . Widzialem kontrole silnka (75kw)sprezarki zrobionej na VFD (flownik). Jakies 50 parametrow do ustawienia jak :wartosci nominalne i extremalne napiecia , pradu , przyspieszenia , opuznienia itd..Przy malym agregacie nie stosuje sie VFD.
    Widzialem jednofazowe kontrolery przy sterowaniu grupy wentylatorow sufitowych , czy malych turn-over ale byly one zwykle bez sprzezenia zwrotnego .
    Ktos z obslugi podkrecal obroty gdzy zachodzila potrzeba .
    W malych VFD jest ponad 200 roznych programowalnych parametrow , ktore mozna zaprogramowac z programatora albo specjalnego programu np DRIVE EXECUTE . Jest wersja demo , dobry help da nam wiele informacji na temat VFD .Pozdrawiam Z.

• #47 04 Lut 2010 01:38
    wowawirnik
    Poziom 10  

nie musisz mieć sinusoidy prostokąt wystarczy ale jeśli chodzi o falownik to tylko 3 fazowy. ale nie polecam ir2130 jeśli chcesz zmieniać częstotliwość możesz zastosować MC33035 z małymi przeróbkami :)