Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adaptacja grilla tradycyjnego na gazowy / elektryczny

06 Sie 2015 13:00 2373 13
 • Poziom 12  
  Witam,

  Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą zasilania takiego grilla. Wybór jest pomiędzy nagrzewnicą/grzałką elektryczną, a promiennikami/palnikami gazowymi. Grill będzie wykorzystywany w gastronomii w pomieszczeniu zamkniętym, przynajmniej 8h dziennie.

  Oczywistym i najważniejszym względem jest dla mnie oszczędność. Wyczytałem tu już kilka różnych opinii, jednak żadna nie dotyczyła urządzenia gastronomicznego.

  Dodatkowo zasilanie gazem jest trudniejsze do sterowania i ogólnie bardziej niebezpieczne (montaż tylko przez wykwalifikowane osoby?) ALE (podobno) niesie ze sobą długofalowe oszczędności...


  Czy ktoś mierzył się już z podobnym wyborem?
 • Poziom 39  
  Grill gazowy - to owszem tanie paliwo, ale i duże straty rozproszenia, konieczność wentylacji i klimatyzacji pomieszczenia użytkowego, koszta instalacji i przeglądów ,zarówno instalacji gazowej ,jak i instalacji wentylacyjnej i kominowej.

  Grill elektryczny może okazać się o wiele tańszym i bardziej funkcjonalnym urządzeniem, z płynniejszą i prostą regulacją mocy.

  Obecnie można również spotkać grille z indukcyjnym podgrzewaniem , dające naprawdę dużą swobodę w przyrządzaniu potraw, podtrzymywaniu temperatury oraz wiadomo oszczędności.
  Energia elektryczna jest wprost bez strat przekazywana na element grzewczy , nie ma pośredniego rozproszenia ciepła w powietrzu wokół.

  Widziałam takie rozwiązania w grillach do ogródków piwnych, wyglądały na robione pod zamówienie z kilkoma strefami ciepła.
 • Poziom 12  
  Rozproszenie ciepła w tym przypadku jest pożądane. To co zamierzam przyrządzać wymaga ogrzewania bezstykowego, coś a'la piekarnik. Indukcja byłaby chyba niepotrzebną inwestycją.

  Zostaje więc przy zasilaniu elektrycznym. Pytanie może laickie, ale czy promiennik elektryczny i promiennik podczerwieni to to samo?
 • Poziom 39  
  Promiennik podczerwieni to nie to samo co grzałka oporowa,elek­tryczny pro­mien­nik pod­czer­wieni (IR — infra­red) to urzą­dze­nie prze­twa­rza­jące ener­gię elek­tryczną przede wszystkimw pro­mie­nio­wa­nia pod­czer­wo­ne przenoszące ciepło bezpośrednio do wsadu( coś w rodzaju żarówki, która mało świeci za to wypromieniowuje dużo IR).

  Promienniki , grzałki oporowe częściowo promieniują w podczerwieni ,ale przede wszystkim ciepło jest uzyskiwane bezpośrednio na oporze samej grzałki i poprzez lepszy lub gorszy kontakt przekazywane do wsadu.

  Promienniki podczerwieni mają tą zaletę że mogą być umieszczone nad wsadem.

  Rozproszenie ciepła w moim rozumieniu to bezpowrotna strata energii ,która umyka w"powietrze" obok, zamiast bezpośrednio ogrzewać wsad;D.

  To może w takim razie potrzebujesz piekarnika zobiegiem gorącego powietrza coś w rodzaju kombiwaru ?
 • Poziom 12  
  Czy taki promiennik nie będzie przypadkiem działał na żywność podobnie do mikrofalówki - łatwiej będzie podgrzewał "mokre" mięso niż suche ciasto?


  Promienniki mają znacznie większą sprawność energetyczną niż grzałki oporowe prawda?


  Najprościej rzecz ujmując chodzi o takie rozwiązanie

  Adaptacja grilla tradycyjnego na gazowy / elektryczny
 • spec od auto-elektro
  ale nie jest odporny na kapiacy tłuszcz, wode.
  dlaczego nie chcesz skorzystać z profesionalnych rozwiązań?
 • Poziom 12  
  Cytat:
  ale nie jest odporny na kapiacy tłuszcz, wode.


  Nie występuje tutaj nic takiego.

  Cytat:
  dlaczego nie chcesz skorzystać z profesionalnych rozwiązań?


  Ponieważ zainwestowałem już trochę w samą konstrukcję. Teraz poszukuję "napędu".

  Cytat:
  Promienniki podczerwieni mają tą zaletę że mogą być umieszczone nad wsadem.


  Musi to być zainstalowane w sposób jak na rysunku, aby zachować możliwość manewrowania / doglądania / zdejmowania wsadu.
 • Poziom 39  
  Widziałam co najmniej 30 rozwiązań grilli z promiennikami nad wsadem i nie było mowy o braku dostępu .
  Przecież wsad wkładamy stojąc, "doglądając " z boku i z boku do "podajemy" na ruszt.

  Przecież tak są skonstruowane wszystkie opiekacze, piekarniki, piece przepływowe i jakoś nikt z nimi nie ma problemu.

  Nie wiem jak kolega sądzi ,ale mnie uczono ,iż grawitacja działa i wszystko cięższe od powietrza ,w tym tłuszcz ,spada w dół .
 • Poziom 12  
  Tak jak mówiłem wcześniej - tłuszczu ani nic kapiącego tutaj nie będzie, po co niepotrzebnie komplikować konstrukcje wyprowadzając urządzenie grzewcze nad wsad?

  Wracając do głównego wątku: wybór jest między grzałką oporową, a promiennikiem podczerwieni. Czy ktoś orientuje się, które rozwiązanie pozwoli uzyskać temp. 200-300 st.C w odległości około 10-20cm od źródła, ewentualnie, które nadaje się do tego lepiej?
 • Poziom 12  
  Zamierzam wypiekać wyroby cukiernicze, więc o tłuszczu nie ma mowy, natomiast drobinki ciasta itp. jak najbardziej. Myślałem o jakiejś prostej osłonie spełniającej funkcję reflektora ciepła, który można bez problemu wyjąć / wyczyścić.
  Rozumiem, że w poniższym rozwiązaniu trzeba by pomyśleć jeszcze o osłonie źródła od góry?

  Tak jak pisałem wyżej - chciałbym uzyskać 200-300st.C max 20cm nad źródłem.
  Z tego co wyczytałem ceramiczne promienniki podczerwieni zapewniają lepsze parametry niż grzałki oporowe...