Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IRL2505 - Zamiennik IRL2505 do przetowrnicy 12V>19V

Doctore. 06 Aug 2015 14:28 1806 14
    Doctore.
    Level 18  
    Witam, znalazłem fajną przetwornicę do zasilania laptopa z gniazda zapalniczki w samochodzie.
    Jak widać zastosowano tam mosfet IRL2505, niestety w sklepie w którym się zaopatruję akurat go nie ma, za to znalazłem tam IRL2203N.
    Wygląda na to że powinien być ok, ale jeszcze nie mam najlepiej opanowanych mosfetów więc chciałbym aby ktoś sprawdził czy IRL2203N będzie dobrym zamiennikiem.
    Datasheety:
    IRL2505 http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irl2505.pdf
    IRL2203N http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irl2203n.pdf

Aha to od razu zapytam też o cewkę, czy taka z zasilacza ATX będzie ok?
  • Helpful post
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Celem porównania są prądy drenu Id i napięcia dren-źródło Vdss.Prądowo są zbliżone parametrami , napięciowo IRL2203 jest tylko do 30V ale większego napięcia raczej w aucie nie uzyskasz ;).
    Można użyć IRL2203N.
    L1 to nie cewka a dławik ! Musi być o odpowiedniej obciążalności prądowej(nie mówiąc o indukcyjności :) ) .
    Nie wiemy jaką z zasilacza ATX chcesz wyciągnąć, ma być taka jak zalecają w projekcie .
    Doctore.
    Level 18  
    Ok dzięki, właśnie dobierając zamiennik w pierwszej kolejności szukałem takie z małym napięciem i dużym prądem, potem z grubsza porównałem inne parametry :)

Co do dławika, bardziej pytałem o materiał rdzenia, bo oczywiste jest że trzeba zastosować taki z odpowiednią indukcyjnością i prądem.
    Bo temat cewek i dławików nie jest taki łatwy, są dziesiątki materiałów na rdzenie i trochę nie ogarniam.
    Ferrytowe, żelazne, ferryty emi, ferryty mocy itd...
    Tak więc rdzeń toroidalny z filtra wyjściowego zasilacza ATX będzie odpowiedni do tej przetwornicy?

Czy konieczne jest zastosowanie kondensatorów low ESR?
    Bo w electroparku także nie mają low esr 3300uf 25V.... :cry:
  • Helpful post
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Rdzeń z filtra zasilacza będzie odpowiedni.
    Oczywiście LOW ESR byłby najbardziej wskazany ale przy użytej tam takiej baterii kondensatorów zasilacz powinien dać radę na zwykłych kondensatorach .
    Doctore.
    Level 18  
    Ok wielkie dzięki, teraz już wiem wszystko by zrobić tą przetwornicę.
    Czy może powinienem coś jeszcze zmienić?
    Może np. transile co by jakieś szpilki napięciowe z regulatora alternatora nie ubiły lapka?

Tak wygląda mozaika:
    Tam gdzie są dodatkowe obszary bStop będzie nałożona cyna w celu polepszenia przewodności
  • Helpful post
    elektryku5
    Level 39  
    Pomyślałbym nad IRF3205, nie jest logic level, ale przy zasilaniu 12V powinno się dać go wysterować (można oscyloskopem sprawdzić czy w tym układzie jest wystarczające napięcie na bramce).
    Doctore.
    Level 18  
    Nie mam oscyloskopu :(
    Ale czemu stosować niezalecany i potencjalnie problematyczny IRF3205 skoro IRL2203N jest ok?
  • Helpful post
    elektryku5
    Level 39  
    Bo przy pracy w przetwornicy samochodowej nikt nie narzekał (poniekąd mam je wypróbowane, to akurat była przetwornica 12/230V, ale sterowanie podobne), no i IRF3205 jest na wyższe napięcie - takie jak zalecany tranzystor.

Przy okazji nawet najprostszy oscyloskop jest pomocny przy uruchamianiu przetwornic, tą pewnie odpalisz bez niego (sam robiłem prawie to samo, tylko bez dodatkowych tranzystorów w sterowaniu mosfeta).
    Doctore.
    Level 18  
    No dobra ale IRF320 będzie na pewno chodził?
    No wiesz, nawet nie mam na najprostszy oscyloskop, jestem młody, nie mam żadnego kieszonkowego, dopiero skończyłem szkołę i czekam na wyniki, oraz rozglądam się za robotą...
    Na oku mam RIGOL'a DS1054Z, można go software-owo podkręcić z 50MHz do 100MHz oraz dodać kilka funkcji, czyli funkcjonalność 2x droższego modelu DS1104Z.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Gdybym budował taki układ wstawił bym MOSFET'a który nie jest logic-level choćby IRF3205.

Nie jest to modyfikacja która zaważy o działaniu lub niedziałaniu układu, ale czasy przełączania będą mniej się różnić. Po prostu nie uzasadniona asymetria brzydko wygląda na oscyloskopie (;
    Doctore.
    Level 18  
    Teraz to już sam nie wiem :O
    Chyba będzie najlepiej jak zamówie wszystkie 3 :D
  • Helpful post
    elektryku5
    Level 39  
    Cały ten projekt jest co najmniej "ciekawy", nie wiem czy zauważyliście brak bocznika mierzącego prąd mosfeta, bez niego drobne zwarcie zapewne uwali tą przetwornicę, bez tego drivera na tranzystorach też pewnie by się obeszło.
    Filtracja co najmniej dziwna, dla prądu który pobiera typowy laptop pewnie wystarczyłoby 4x470-680uF, w zwykłych zasilaczach do laptopów jest zazwyczaj 2x470uF i wystarcza, tu bardziej istotne jest by kondensatory były LOW E.S.R.

Ja robiłem ten układ:
    W szczególności zwróć uwagę na to co jest napisane w tym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1316898.html#6557577 odnośnie R1, tranzystor zastosuj IRF3205, bo jest lepszy niż BUZ11 (a przy jednej sztuce to i tak znikomy koszt).
    Doctore.
    Level 18  
    Czemu kondensatory są na 50V?
    O co chodzi z tymi "LA" "LB" przy dławiku?
    Czemu R1 nie może być drutowy?
    Jaki dać potencjometr zamiast R4 by była możliwa regulacja napięcia wyjściowego 18,5-21V?
    elektryku5
    Level 39  
    Może autor miał takie pod ręką, albo chciał uzyskać spory zapas...

Po prostu oznaczone końce uzwojeń.

Co do regulacji, proponuję jednak zrobić ją na R3, w przypadku przerwy na R4 (np awaria potencjometru) przetwornica utraci sprzężenie zwrotne i skutki mogą być opłakane.

Ciężko będzie aż tak dokładnie trafić z elementami, by uzyskać taki zakres, proponuję zamiast R3 szeregowo rezystor 2.7k i potencjometr 1k.
    Napięcie z dzielnika porównywane jest z 1/2Vref (2.45V-2.55V zależnie od egzemplarza), czyli po prostu liczysz wartość R3 dla minimalnego i maksymalnego napięcia wyjściowego biorąc pod uwagę rozrzuty elementów.
    Doctore.
    Level 18  
    Hmm, myślałem że układy tego typu mają jakieś zabezpieczenia że gdy utraci sprzężenie zwrotne to się wyłącza czy coś...
    W każdym razie zrobię przetwornicę na podanym przez ciebie schemacie.