Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wi-fi w lesie, jak to zrobić i co kupić

06 Sie 2015 14:46 1398 9
  • Poziom 10  
    Cześć wszystkim. Mam nadzieję, że wybrałem dobry dział na swojego posta.
    Mam domek w lesie i 3 modemy GSM działające w Aero, Orange i Multimedia. Zasięg jest słaby, i zazwyczaj tylko rano i wieczorem internet działa w miarę ok.

Chciałbym zrobić sobie w tym domku Wi-fi. Jestem słaby w temacie, ale posiłkując się internetem wymyśliłem taką konfigurację:
    - Antena podłaczona kablem do wejścia antenowego routera,
    - Router działający w trybie WISP i obsługą modemu USB, np. TPLink MR3220,
    - Połączenie kablowe z kolejnym routerem działającym w "standardowym" trybie, np. MR3420.
    Czy taka konfiguracja będzie działać, czy jest jakiś inny, lepszy sposób?
    Jaką antenę wybrać? Czy zaproponowane modemy są ok?

Z góry dzięki za pomoc.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Bez urazy ale wszystko co napisałeś jest bez sensu. Zacznijmy od lokalizacji domku i jakimi modemami dysponujesz? BDI Aero2 działa w oparciu o własna sieć UMTS900, Orange korzysta z sieci NetWorks na UMTS900 i UMTS2100 i LTE1800T-Mobile. Na koniec Multimedia działa na sieci Play, UMTS900 , UMTS2100 i LTE1800. Trzeba ustalić gdzie są najbliższe BTS-y i dobrać antenę zewnętrzną na wybrane pasmo.
  • Poziom 10  
    matek451 napisał:
    Bez urazy ale wszystko co napisałeś jest bez sensu. Zacznijmy od lokalizacji domku i jakimi modemami dysponujesz? BDI Aero2 działa w oparciu o własna sieć UMTS900, Orange korzysta z sieci NetWorks na UMTS900 i UMTS2100 i LTE1800T-Mobile. Na koniec Multimedia działa na sieci Play, UMTS900 , UMTS2100 i LTE1800. Trzeba ustalić gdzie są najbliższe BTS-y i dobrać antenę zewnętrzną na wybrane pasmo.

Modem Multimedia to Huawei E173.
    Modem Orange też Huawei, symbol sprawdzę wieczorem.
    Aero mam w tabletach.
    Do wi-fi chcę używać zamiennie Orange i Multimedia, lub jeżeli będzie to powodowało jakieś problemy z konfiguracją routera zdecyduję się na jeden z dwóch.

Dom znajduje się w miejscowości Paraszyno, woj. Pomorskie.
    Nadal nic nie wiadomo o modemach. E173 ma kilka wersji. U-1, s-1 nie obsługują UMTS900. u-2 ,s-2 działają z nim. wersja pod klapką. Ogólnie modem stary i wolny. W Multimedia( Play ) na 3G zasięg , słaby zapewnia BTS UMTS900 Play Strzebielino. W Orange 3G z BTS-a UMTS90 NeTWorks Strzebielino, Wejherowska 7e lub Boże Pole Małe. Można też próbować z NetWorks UMTS2100 z HSPA+DC z BTS-ów Chmieleniec lub Strzebielino. Do UMTS900 z HSPA+ potrzebny modem z UMTS 900 i antena ATK-20. Do UMTS2100 z HSPA+ DC modem z obsługą DC i antena panelowa na 2100MHz. Antenę poprzez kabel i konektor łączy się z modemem a nie routerem. Modem przez USB obsługuje router z nim zgodny. MR-3420v2 obsługuje E173. Router zapewnia sieć LAN i WiFi w domu. Nie pracuje jako WISP. BDI Aero2 korzysta z BTS-a UMTS900Aero2 w Bożympolu Małym.
  • Poziom 10  
    Dokładniejsze specyfikacje modemów podam wieczorem.
    Nie zależy mi na dużej prędkości internetu, w lesie potrzebuję jedynie w miare swobodnie przeglądać strony internetowe, dzieci grają czasem w gry przeglądarkowe. Najważniejsze żeby dostęp do internetu był stabilny.

Czy podłączenie anteny bezpośrednio do modemu będzie lepsze niż konfiguracja, którą zaproponowałem w pierwszym poście? Wydaje mi się, że to powinno działać.

Wiem, że to nie jest temat edukacyjny, ale przydałoby mi się kilka słów wytłumaczenia.

Dodano po 9 [sekundy]:

Dokładniejsze specyfikacje modemów podam wieczorem.
    Nie zależy mi na dużej prędkości internetu, w lesie potrzebuję jedynie w miare swobodnie przeglądać strony internetowe, dzieci grają czasem w gry przeglądarkowe. Najważniejsze żeby dostęp do internetu był stabilny.

Czy podłączenie anteny bezpośrednio do modemu będzie lepsze niż konfiguracja, którą zaproponowałem w pierwszym poście? Wydaje mi się, że to powinno działać.

Wiem, że to nie jest temat edukacyjny, ale przydałoby mi się kilka słów wytłumaczenia.
    Twoja konfiguracja tak jak pisałem nie ma sensu. Za internet mobilny odpowiada modem i to do niego podłączasz antenę zewnętrzną. Router tworzy jedynie sieć LAN , WiFi i obsługuje modem. Musi być kompatybilny z modemem. Zapewnia to jego FW. TP-Link podaje listę zgodnych modemów. Na MR-3420v2 można wgrać alternatywny soft np. Gargoyle, który ma bogatsza konfigurację. Anteny w routerze służą do WiFi 2,4GHz. W takim terenie jak twój lepiej sprawdzi się UMTS900 i antena ATK-20 na 900MHz. Konektor zależy od rodzaju modemu. Posiadają z reguły złącza CRC9(TS5) -Huawei lub TS9 -ZTE.
  • Poziom 10  
    matek451 napisał:
    Nadal nic nie wiadomo o modemach. E173 ma kilka wersji. U-1, s-1 nie obsługują UMTS900. u-2 ,s-2 działają z nim. wersja pod klapką. Ogólnie modem stary i wolny. W Multimedia( Play ) na 3G zasięg , słaby zapewnia BTS UMTS900 Play Strzebielino. W Orange 3G z BTS-a UMTS90 NeTWorks Strzebielino, Wejherowska 7e lub Boże Pole Małe. Można też próbować z NetWorks UMTS2100 z HSPA+DC z BTS-ów Chmieleniec lub Strzebielino. Do UMTS900 z HSPA+ potrzebny modem z UMTS 900 i antena ATK-20. Do UMTS2100 z HSPA+ DC modem z obsługą DC i antena panelowa na 2100MHz. Antenę poprzez kabel i konektor łączy się z modemem a nie routerem. Modem przez USB obsługuje router z nim zgodny. MR-3420v2 obsługuje E173. Router zapewnia sieć LAN i WiFi w domu. Nie pracuje jako WISP. BDI Aero2 korzysta z BTS-a UMTS900Aero2 w Bożympolu Małym.

Modemy
    Huawei E173u-2 - Multimedia
    Huawei E3131 (bez dodatkowych oznaczeń) - Orange.

Skoro muszę podłączyć antenę bezpośrednio do modemu, to kupię nowy modem żeby nie bawić się w podłączanie anteny za każdym razem. Tym bardziej, że często musieliby to robić moi teściowie.

Podsumowując:
    - Antena ATK-20, czyli taka?
    http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-elementowa_atk_20-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_n_A7028.htm
    - Jaki modem kupić? Myślę, że będę korzytał z kart pre-paid Orange, których pełno na allegro.
    - Do tego konektor/przejściówka łącząca kabel anteny z modemem.
    - Jaki router wybrać, ten TP Link 3420 będzie dobrym wyborem?

Dziękuję bardzo za pomoc.
    Jak ma to być dla teściów i działać włącz i zapomnij to proponuję inne rozwiązanie. Zamiast kupować router+ modem kup router z wbudowanym modemem 3G z UMTS900 B683 np. http://allegro.pl/router-huawei-b683-3g-hspa-bez-simlocka-gw-i5579811529.html oraz http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-element...-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7027.htm Złącza od anteny pasują od razu do B683( unikasz konektora). To rozwiązanie dużo lepsze, konektory do modemów i ich złącza są bardzo delikatne, łatwo je uszkodzić i się non stop rozłączają. Tutaj masz zakręcane SMA. Całość sprawdzona i cenowo nawet lepiej wychodzi.
  • Poziom 10  
    Dziękuję bardzo.
    Jutro rano biorę się za kupowanie. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dziś przyszła antena i router. Wrzuciłem kartę orange i internet hula bardzo dobrze, nawet bez żadnego ustawiania anteny.

Mam jeszcze ostatnie pytanie, czy ta antena może być bezpiecznie używana w pomieszczeniach sypialnych czy lepiej wywalić ją na zewnątrz? Pozdrawiam i wysyłam punkty.