Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra B2 - -uszkodzone organy

06 Sie 2015 17:26 5829 27
  • Poziom 14  
    Witam.
    Niedawno kupiełem organy Unitra B2. Problem polega na tym, że we wszystkich klawiaturach nie grają E ( działa tylko najwyższa oktawa ) oraz H (uszkodzone tylko w górnym manuale ).

Włączanie registrów drugiego manuału nie zmienia barwy. Można grać tylko na upper percussion i ground 16' (potencjometr).
    Możecie poradzić ?
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1416956-30.html
    Tu poczytaj. Nie gra jakiś ton w całej klawiaturze to znaczy że prawdopodobnie nie działa generator. Jeśli działa w jednej oktawie a dalej nie gra to znaczy, że prawdopodobnie nie działają dzielniki częstotliwości. Zwarte kondensatory to zmora tego sprzętu.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Tak, masz uszkodzony dzielnik oktawowy chyba jest to UL1811. Mam jeszcze gdzieś te kości.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Te dzielniki są pod dolną klawiaturą ? Jak mam ją odjąć ?
    Sprawdzę czy to jest na UL, czy na tranzystorze.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Jeśli dobrze pamiętam, to po odkręceniu dwóch wkrętów z boku instrumentu i uniesieniu pokrywy dzielniki już powinny być dostępne.
  • Poziom 39  
    A mi się coś kojarzy, że manuały podnoszą się na zawiasach jak kartki w książce.
  • Poziom 39  
    E i F na 3 od lewej a B i H na ostatniej.
  • Poziom 14  
    Dzięki za pomoc ! Znalazłem wadliwe tranzystory, potem je wymienię.
    Teraz kwesta rejestrów głównego manuału- żaden głos [z WK włacznie] nie odzywa się. Tylko perkusja i ground są sprawne. Co z tym zrobic ?
  • Poziom 39  
    A potencjometry odkręcone są? Bo tam o ile dobrze pamiętam poszczególne głosy włącza registrem ale można jeszcze regulować poziom danej barwy potencjometrem (odpowiednik drawbarów). Przewody od potencjometrów górnego manuału idą do płytki rejestrowej tego manuału i tam trzeba by najpierw szukać problemu (w przedwzmacniaczu).
  • Poziom 14  
    Witam.
    WK z potencjomatrami i rejestry II M u mnie nie działają.
    Czy te płytki rejestrowe są pod włącznikami ?
  • Poziom 17  
    Generatory wiodące poszczególnych dźwięków powinny być oznaczone cde itd. po kolei. Jeśli masz słuch, to bez naciskania klawiszy łącząc przewód sygnałowy wzmacniacz; najpierw z masą a później gorącą żyłę z przewodami , które odchodzą od linii oktawowych (dzielników częstotliwości). będziesz w sprawnych dzielnikach słyszą wszystkie dźwięki, tak znajdziesz miejsce uszkodzenia.

Dodano po 5 [minuty]:

Chyba już jesteś dalej.
    Przyczyną braku wszystkich dźwięków manuału przeważnie były wadliwie działające styki przełączników, Potraktuj wszystkie styki "kontaktem".
  • Poziom 14  
    Witam,
    II manuał ruszył po naprawie włączników perkusji i WK, jednak po pewnym czasie organy zaczęły charczeć,a szczególnie najwyższe klawisze (nie jest to wina wzmacniacza). Co zrobić ?
  • Poziom 17  
    Czy to się dzieje na każdym rejestrze. Trzeba by osłuchać przy pomocy przewodu sygnałowego połączonego do masy i do różnych punktów na płycie wzmacniaczy instrumentu aby zlokalizować miejsce problemu.
  • Poziom 14  
    Witam po dłuższej przerwie.
    Po wymianie wylanych kondensatorów w zasilaczu charczenie ustało.
    Kolejny problem jest taki, że styk od włącznika sieciowego zetknął się z chassis, uszkadzając diody w zasilaczu. Jakie tam siedzą diody i czy można zamiennie wstawić 1N4007 ?
  • Poziom 14  
    Czy te organy powinny bez problemów działać ze zwykłym wzmacniaczem stereofonicznym? Podlutowałem do oryginalnego złącza DIN (wyjście W w organach) jeden chinch i podłączyłem do jednego z wejść amplitunera SONY STR-DE445, lecz nie słychać żadnych dźwięków. Podejrzewałem, że uszkodzone są organy, ale są napięcia +12, +/-18V, więc może ten amplituner jest albo za słaby, albo występuje problem z komunikacją na linii mono-stereo?
  • Poziom 14  
    Witam
    Jak znaleźć uszkodzenie pojedynczego H (razkreślne) w górnym manuale?
  • Poziom 39  
    Jeśli nie mechanicznie styk, połączenia to problem z dzielnikiem częstotliwości to jest scalak na płycie generatorów. Ale jeśli niżej w oktawach ten klawisz gra to problem z połączeniem lub kondensatorem.
  • Poziom 17  
    Łatwo. Trzeba się dostać do płyty generatorów, odszukać linię dźwięku, włączyć wzmacniacz i organy i przewadem sygnalowym dotykać do wyjść poszczególnych przerzutników, przwdopodobnie któryś nie wyda dźwięku i trzeba go naprawić.
  • Poziom 14  
    Nie gra jeden dźwięk h1 w przedostatniej oktawie górnego manuału, ale działa zarówno w innych oktawach, jak i w dolnym manuale. Dzielniki częstotliwości są tranzystorowe. Gdzie wpiąć wzmacniacz?
  • Poziom 17  
    Może tak być. Sprawdź czy klawisz zamyka obwód, jeśli tak to sprawdż przewód odchodzący od styku kawisza. przwód ten ma swój koniec na płycie bramki h. Do płyty bramki dochodzą sygnały z dzielników i napięcie stale od klawisza. Jeśli tak jest to sprawdź wszystkie elementy bramki h, porównując je z elementami bramki np C. Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Styk i przewód są OK. Czy uszkodzenie może być w płytce komutacyjnej?
  • Poziom 17  
    Może. Najpierw jednak trzeba np słuchawkami (lub wzmacniaczem) stwierdzić czy brakujący dźwięk dochodzi do płytki bramek tej, która jest wyzwalana ze styku klawisza.