Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proskit SI 131B - przeźroczysta kolba z regulacją temperatury i ... termoparą??

doman18 06 Sie 2015 21:34 2361 3
  • #1 06 Sie 2015 21:34
    doman18
    Poziom 17  

Wszyscy dobrze znamy kolbę 60W z przeźroczystą obudową w której można pokrętłem zmieniać moc temperatury za pomocą pokrętła. Firma Proskit chyba poszła krok dalej i wyprodukowała całą stację lutowniczą w formie kolby.

Na OFICJALNEJ STRONIE tych lutownic (są 2 modele 60W i 80W) producent chwali się ceramiczną grzałką z termoparą typu K. Nakręcili nawet film reklamowy w którym pokazana jest przez chwilę płytka PCB i rzeczywiście są 4 wyprowadzenia z grzałki i jakiś scalaczek siedzi.

Link

Groty wyglądają identycznie jak te od Xytroniców/Solomonów. Lutownica jest dostępna już na allegro za około 76zł.

Co o tym Panowie fachowcy sądzą? Czy ta konstrukcja ma szansę bytu? 230V i termopara? Firma Proskit nie jest może Wellerem czy Pace ale ich narzędzia mają lepszą renomę niż np. Toptools, Topexu, Vorela itp. Ale ja jakoś nie wierzę że w kolbie można zmieścić całą elektronikę prawdziwej stacji.

Więc gdzie jest "haczyk"?

0 3
  • #2 06 Sie 2015 21:56
    gruby1
    Poziom 29  

A cóż tam za elektronika musi być? Wzmacniacz do termopary, komparator, coś do zasilania i triak. I to właśnie chińczycy zrobili. I tak temperaturę ustawisz zgrubnie potencjometrem więc po co super precyzja w pomiarze?

0
  • #3 07 Sie 2015 09:49
    doman18
    Poziom 17  

Po prostu nie sądziłem że to jest możliwe. Skoro to takie łatwe to nie wiem czemu wielu robi takie skomplikowane stacje DIY z wyświetlaczami itp skoro można w bardzo prosty (i skuteczny?) sposób zrobić stację ze sterowaniem temperaturą ze sprzężeniem zwrotnym. Jedyny problem to chyba kolba 230V z termoparą - nie widziałem takich .

Tutaj dorzucam szczegółowy opis z rozbiórki podobnego modelu.

https://okelectronic.wordpress.com/2011/07/14...-cheap-temperature-controlled-soldering-iron/

Wrzucam schemat żeby nie zginął jak strona wygaśnie. Może kogoś zainspiruje do zrobienia własnej stacji :D

0
  • #4 07 Sie 2015 13:53
    tzok
    Moderator Samochody

Od wielu lat używam takiej lutownicy brytyjskiej marki Antex... Chińczycy po prostu ją podrobili (po jakiś 15 latach). Wprowadziłem też niewielkie usprawnienie - neonówkę z rezystorem podłączoną równolegle z zasilaniem grzałki - kiedy zaczyna migać, wiem że grot osiągnął ustawioną temperaturę. Chińczycy widzę wpadli na ten sam pomysł, tylko dali LEDa.

0
  Szukaj w 5mln produktów