Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa biurkowa LED (po reanimacji)

oowan 06 Sie 2015 22:25 6306 16
  • Lampa biurkowa LED (po reanimacji)
    W mojej wysłużonej lampie biurkowej popękała osłona halogenu od ciepła wydzielanego przez żarnik halogenu. Sama konstrukcja lampy bardzo mi odpowiada, więc postanowiłem ją zreanimować.

Jako źródło światła wykorzystałem LEDy 5050 z przegrzanej chińskiej "żarówki 100W".
    Radiator ze starego telewizora przyciąłem na odpowiednią wielkość i śrubkami M2 przykręciłem do niego aluminiowe podłoża z LEDami - 6 sekcji po 7 sztuk. Pomiędzy stykające się powierzchnie nałożyłem pasty termoprzewodzącej.

W podstawie lampy umieściłem zasilacz. 50-cio watowy transformator wymieniłem na TS10/4. Jest on jednocześnie obciążeniem podstawy.
    W celu polepszenia wentylacji, zamiast kołpaka na górze podstawy, wstawiłem kawałek blachy perforowanej.

LEDy zasilane są z przetwornicy MC34062, pracującej jako źródło prądowe 270mA w konfiguracji step-up. Napięcie za prostownikiem wynosi 19V, a do białych diod LED potrzeba 21V plus 1,25V na rezystorze pomiarowym.

Transformator w.cz. (rdzeń EE16/8/5 z szczeliną ok. 0,6mm) pochodzi z niesprawnej świetlówki kompaktowej. Na karkasie nawinąłem 53 zwoje drutu DNE 0,5mm. Trafo ma indukcyjność 220uH.
    Do obudowy układu MC34062 przykleiłem klejem termoprzewodzącym kawałek kątownika Al 10x10mm o dł. 12mm.

Zamiast rezystora 4R7/1W dałem cztery półwatowe połączone szeregowo-równolegle.

Pierwotnie planowałem nad radiatorem z LEDami umieścić wentylator 50x50mm, ale okazał się niepotrzebny. Po 15-stu minutach świecenia, radiator z LEDami jest ciepły, ale nie parzy.

Na zdjęciach widać pierwszą wersję płytki, rysowaną pisakiem, z miejscem na zasilacz do wentylatora.
    Zrzuty z Eagle'a przedstawiają płytkę po poprawkach, ale jej nie wykonałem.
    Ostatecznie pozostała ta płytka, która jest na zdjęciach. Wylutowałem z niej tylko niepotrzebne elementy.
    Uznałem, że nowa płytka to byłby przerost formy nad treścią. Przetwornica pracuje poprawnie, lampa świeci tak jak chciałem, więc nie ma czego poprawiać.

Jasność oceniam subiektywnie jako odpowiednik żarówki 40W.

Po zmontowaniu całości podstawa okazała się zbyt lekka i lampa stała niestabilnie.
    Dołożyłem jeszcze obciążenie w postaci kawałka stalowej blachy gr. 8mm o wymiarach 30x40mm.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 07 Sie 2015 04:19
    jackfinch
    Poziom 15  

MC34062 czy MC34063 ?

• #4 07 Sie 2015 11:32
    squeze
    Poziom 12  

oowan napisał:
    Transformator w.cz. (rdzeń EE16/8/5 z szczeliną ok. 0,6mm) pochodzi z niesprawnej świetlówki kompaktowej. Na karkasie nawinąłem 53 zwoje drutu DNE 0,5mm. Trafo ma indukcyjność 220uH.

To chyba nie jest transformator tylko cewka/dławik.

• #6 07 Sie 2015 14:21
    oowan
    Poziom 11  

Freddy napisał:
    Racja, to dławik. Nazwa transformator wzięła się pewnie z rozpędu.

Rzeczywiście to jest dławik. W świetlówce też był dławikiem.

Freddy napisał:
    Pytanie do autora, czy mierzyłeś indukcyjność, czy wynikła ona z obliczeń ?

Nie z obliczeń, a raczej z domniemania przy posiłkowaniu się stroną schmidt-walter-schaltnetzteile.de
    Zrobiłem pomiar parametryczny i w zaokrągleniu dławik ma 220uH (przecyzja podstawy czasu w moim starym oscyloskopie pozostawia wiele do życzenia).

• Mitronik
  • #8 07 Sie 2015 14:28
    oowan
    Poziom 11  

Freddy napisał:
    OK, aczkolwiek można tam było dać dużo mniejszy wymiarami dławik.

Chciałem nawinąć dławik na rdzeniu EE13, ale wspomniana wcześniej strona stwierdziła że jest too small

• #10 07 Sie 2015 16:06
    noel200
    Poziom 24  

Jesteś w stanie zmierzyć ile mocy pobiera to z sieci?
    A może masz też czym zmierzyć jasność? Optymalne oświetlenie jest na poziomie 500 lux.
    Ja w tym tygodniu dorabiałem światło u siebie nad biurkiem. Miałem tylko na środku jedną lampę ze świetlówką PLS11, która katalogowo ma 900lm. Z racji że założyłem półki nad biurkiem zamontowałem dwa kinkiety z ledami na GU10. Producent ich podaje 10W/700lm. Zmierzyłem moc i jest to 7,5W, ale w centralnej części biurka jasność wzrosła ze 110lux na 600lux :O
    Jest super. Także radzę nie żałować na oświetleniu. Kupić/zrobić kilka porządnych ledów i będzie jasno. Teraz można szaleć, bo porządne oświetleniu biurka już nie ciągnie 200W a spokojnie w 30-40W można się zmieścić. Rachunek za prąd nas nie zbankrutuje.

Wiecie może panowie (bo szukałem i nie znalazłem nic konkretnego) jak przejść z lumenów które podaje producent źródła światła na luxy? Są jakieś określone znormalizowane metody pomiaru?

• #11 07 Sie 2015 21:17
    oowan
    Poziom 11  

Freddy napisał:
    Można było po prostu zastosować gotowy, coś takiego jak na fotkach poniżej.

Oczywiście, mogłem też kupić chiński moduł przetwornicy na bardziej zaawansowanym układzie albo całkiem nową lampę.
    Ale wszystkie użyte elementy miałem i chciałem je wykorzystać, a satysfakcja jest bezcenna. :!:

noel200 napisał:
    A może masz też czym zmierzyć jasność? Optymalne oświetlenie jest na poziomie 500 lux.

Jasności nie zmierzę, ale da się zmierzyć prąd po stronie wtórnej trafo. Przy okazji wyliczę sobie sprawność całego ustrojstwa.

noel200 napisał:
    Wiecie może panowie (bo szukałem i nie znalazłem nic konkretnego) jak przejść z lumenów które podaje producent źródła światła na luxy?

1 lx = 1 lm / m2
    Czyli z 1 lumena uzyskasz różną ilość luksów w zależności od wielkości powierzchni jaką oświetlisz.

Dlatego w mojej lampie diody dają ok. 5,9W, co odpowiada żarówce prawie 50W. Ale kąt świecenia diod jest bardzo szeroki, dlatego pod lampą światła jest mniej o oceniam to na 40W. Masz rację, najlepiej byłoby to zmierzyć, ale nie mam czym.

• #12 07 Sie 2015 21:25
    Freddy
    Poziom 43  

oowan napisał:
    ... Oczywiście, mogłem też kupić chiński moduł przetwornicy na bardziej zaawansowanym układzie
    Dokładnie, ale nie o tym mówiłem, myślałem o samym dławiku :P
    Cytat:
    ... wszystkie użyte elementy miałem i chciałem je wykorzystać, a satysfakcja jest bezcenna.
    Satysfakcja i fakt, że zrobiło się coś samemu są najważniejsze.

• #13 08 Sie 2015 21:08
    oowan
    Poziom 11  

noel200 napisał:

Zmierzyłem prąd i napięcie po stronie wtórnej transformatora:
    U=15,4V I=0,47A przyjmując cos_fi =0,9 P=6,5W
    Sprawność wychodzi na poziomie 90% przy czym na rezystorze pomiarowym R3 traci się 0,33W i nie zostały uwzględnione straty w transformatorze.

• #14 09 Sie 2015 13:21
    1maniekx1
    Poziom 11  

W prosty sposób możesz zmniejszyć straty na rezystorze R3 (oczywiście trzeba zmniejszyć wartość R3):

Lampa biurkowa LED (po reanimacji)

• #15 09 Sie 2015 20:09
    oowan
    Poziom 11  

1maniekx1 napisał:
    W prosty sposób możesz zmniejszyć straty na rezystorze R3

Ciekawy sposób. Gdy zajdzie potrzeba rozkręcenia lampy po raz kolejny, to go zastosuję.
    Czy dobrze liczę, że R3 powinien mieć 2,4 ohma, żeby prąd LEDów wynosił 270mA?

• #16 10 Sie 2015 20:41
    1maniekx1
    Poziom 11  

Mnie wychodzi tak około 1.8 do 2.2 Ohma w zależności od napięcia diody.

• #17 10 Sie 2015 21:43
    oowan
    Poziom 11  

1maniekx1 napisał:
    Mnie wychodzi tak około 1.8 do 2.2 Ohma w zależności od napięcia diody.

Ja przyjąłem Uf diody 0,6V.