Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w projekcie płytki

07 Sie 2015 09:28 1062 6
  • Poziom 4  
    Witam.
    Chciałbym prosić o pomoc w zaprojektowaniu płytki, której pliki umieszczam w załączniku. Nie wszystkie ścieżki są jeszcze odpowiednio pogrubione, a mimo to ciężko jest rozmieścić pozostałe 11 połączeń, bo tyle mi zostało i nie mam już pomysłu. Wiem, że elementy można rozmieścić znacznie lepiej, ale muszą być tak ustawione jak są teraz. Rozmiar płytki też jest wyolbrzymiony, ale tak czy 'siak' laminat będzie w ten sposób obcięty. Może ktoś zauważy sposób, aby ten problem rozwiązać w jakiś fajny sposób?

Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Poziom 41  
    Jest to prosty projekt, więc nie wiem czemu masz z tym taki wielki problem :cry:

Przy projektowaniu płytki z uP, należy projektować schemat i PCB równolegle, jeżeli masz możliwość ingerencji w kod, lub piszesz go Sam.

Po rozłożeniu newralgicznych elementów na powierzchni płytki, następnie tak trasujemy przebieg przyszłych ścieżek połączonych z uP, aby ich przebieg był możliwie nieskomplikowany.
    To trasowanie ścieżek robimy w głowie, cały czas zmieniając ich fizyczne podłączenia na schemacie, aby doprowadzić do nieskomplikowanego przebiegu na PCB.
  • PCBway
  • Poziom 4  
    Witam
    Przeczytałem powyższy post i nadal nie mogę sobie poradzić z ta płytka. Czy mogę prosić kogoś jeszcze o pomoc?

Pozdrawiam

EDIT:
    Czy mogę liczyć na pomoc kolegów z forum?

Edit2
    Proszę o odpowiedz
  • Poziom 17  
    Tak jak napisał Marco. Płytka jest prosta. Jeżeli masz dostęp do kodu to bez problemu możesz poprzepinać sygnały na procesorze tak aby wszystko wygodnie pasowało. Przy źle rozplanowanym ułożeniu sygnałów nawet prosta płytka może się okazać niemożliwa do zrutowania.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Po to producenci mikrokontrolerów opracowują przełączanie funkcji pinów, by z tego korzystać przy projektowaniu urządzeń. Dlatego jak piszą koledzy wyżej projektowanie należy prowadzić równolegle: schemat + PCB ... a ja dodam, że i nawet program.

Dlatego też najpierw powstają prototypy, a dopiero później wersje końcowe, bo wtedy łatwiej jest zminimalizowąć urządzenie przestawiając piny, ich funkcjonalności, czy wręcz zmieniając sposób realizacji danego fragmentu urządzenia, tylko po to, by PCB było mniejsze i/lub łatwiejsze do zaprojektowania.
  • Poziom 20  
    Przełączenie funkcji pinów - czy mógłbyś nieco rozwinąć temat? (pierwszy raz się z tym spotykam)
    A może jest to już opisane na blogu, a nie natrafiłem?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Szukaj informacji o mapowaniu pinów w XMega. Twoja wersja (A3) obsługuje mapowanie pinów portu SPI, co może ułatwić Ci zaprojektowanie PCB. Na blogu niestety nie ma artykułu na ten temat.

Tomasz Francuz - książka: AVR. Praktyczne projekty napisał:
    Remapowanie wyjść IO
    Niektóre mikrokontrolery XMEGA (serii A3, C, E) posiadają związany z portem IO
    specjalny rejestr REMAP. Rejestr ten umożliwia zmianę przyporządkowania wyjść układów
    peryferyjnych (SPI, USART, timerów) do poszczególnych pinów w ramach portu IO.
    Bity tego rejestru odpowiadają poszczególnym układom peryferyjnym, i tak bit:

PORT_SPI_bm — przełącza piny SCK i MOSI, tak aby bez zmian połączeń
    elektrycznych jako interfejs SPI można było wykorzystać interfejs USART.
    Dzięki temu do obsługi SPI zarówno w trybie master, jak i slave można
    wykorzystać DMA.
     PORT_USART0_bm — remapuje piny interfejsu USART0 związanego z portem z pinów
    [0 – 3] na piny [4 – 7].
     PORT_TC0D_bm — remapuje wyjście sygnału timera OC0D z pinu P3 na pin P7 portu.
     PORT_TC0C_bm — remapuje wyjście sygnału timera OC0C z pinu P2 na pin P6 portu.
     PORT_TC0B_bm — remapuje wyjście sygnału timera OC0B z pinu P1 na pin P5 portu.
     PORT_TC0A_bm — remapuje wyjście sygnału timera OC0A z pinu P0 na pin P4 portu.
    Jeśli z danym portem jest powiązany timer innego typu niż timer 0, to bity remapujące
    wyjścia timera będą dotyczyć timera powiązanego z portem. Stąd też jeśli np. z portem
    powiązany jest timer typu 4, to poszczególne definicje będą dotyczyć timera typu 4,
    np. PORT_TC4A_bm remapuje wyjście OC4A timera typu 4.

Należy pamiętać, że możliwość remapowania nie dotyczy wszystkich portów IO, nie
    ma możliwości remapowania pinów w obrębie portu A i B, natomiast zazwyczaj
    można zmieniać mapowanie w obrębie portów C – F i kolejnych, jeśli mikrokontroler
    ma ich więcej.

Remapowania dokonujemy poprzez zapis odpowiedniej wartości do portu REMAP powiązanego
    z danym portem IO:

PORTC_REMAP=PORT_TC0A_bm;

powoduje zmapowanie wyjścia TC0A timera z pinu P0 na pin P4 tego samego portu.

Manual: http://www.atmel.com/images/atmel-8331-8-and-16-bit-avr-microcontroller-xmega-au_manual.pdf