Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaba wydajność systemu fotowoltaicznego.

07 Sie 2015 12:46 1068 3
  • Poziom 12  
    Witam. Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem 2 paneli 12v 140W+ kontroler PWM epsolar ls2024.
    Oba panele są podłączone ròwnolegle do aku bezobsługowego 80Ah przez owy kontroler.
    Panele skierowane na południe pod kątem 65° do podłoża. Niestety, maksymalny prąd ładowania wynosi 2A niezależnie od obciążenia akumulatora. Kable od solaròw do kontrolera długości 5m i przekroju 3mm. Jak dla mnie coś za mało, bo nawet nie 10% tego co powinno być. Może ktoś podpowie, co zrobiłem źle? Dodam jeszcze, że odbiornik(przetwornica 12v-220v) jest podłączona prosto do akumulatora, ponieważ przy podłączeniu do wyjścia z kontrolera na odbiorniki rozłącza ją przy poborze powyżej 50W.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Na początek zmierz napięcie na aku, może on po prostu jest naładowany na maxa :-) lub ma uszkodzoną jedną celę i wcale nie trzyma napięcia 12-14V.
    Jeśli nie to odepnij panele od kontrolera i zmierz ich napięcie.
    Potem podepnij pierwszy panel bezpośrednio do aku i zmierz prąd oraz napięcie.
    I tak samo z drugim panelem.
    Jeśli będą w miarę trzymać parametry to może kontroler jest walnięty.
  • Poziom 12  
    Pomiar samych paneli wypadł pozytywnie w stosunku do kontrolera. Ściągłem dzisiaj jedną sztukę że stelażu i ustawiłem pod kątem 30-40° do podłoża i wprost na słońce , o dziwo z 1A zrobiło się 2.5. Jutro łapię za wkrętarkę i przerabiam montaż na ruchomy, wieczorem pochwalę się, ile uzyskałem.
  • Poziom 12  
    W pełnym słońcu kąt nachylenia do podłoża 25°, temperatura ogniw : 65° i obciążeniu akumulatora 10A ładowanie wzrosło do 5,5 A. Czy przez nagrzanie solarów mogą być aż takie spadki prądu? Bo to dalej tylko jedna trzecia mocy.