Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Berlingo 1.6hdi 2007/08 - Czy można zamontować hak bez modułu?

83pawel 08 Sie 2015 17:40 1146 4
  • #1 08 Sie 2015 17:40
    83pawel
    Poziom 13  

Czy możecie mi doradzić czy nic nie zniszcze w samochodzie montując gniazdo haka bez modułu?
    Jest to jeszcze ten stary model berlingo z 2007r, chociaż w dokumentach jest wpisany 2008r. rok produkcji. Sprzedawca haka zapewniał że do tego starszego modelu napewno nie potrzeba modułu i kupiłem wiązkę bez. Niestety po wyjęciu lampy znalazłem kartkę przyczepioną do wiązki: "nie można podłączać więcej niż 10mA, ponieważ grozi poważnym uszkodzeniem". Moje ptanie brzmi: Co powoduje że nie mogę podłączyć tego gniazdka bezpośrednio do lampy bez modułu? Zaznaczam że samochód nie ma żadnego sprawdzania żarówek ani czujników parkowania. I w ogóle za dużo elektroniki w nim nie ma. Próbowałem też na moment podłaczyć bezpośrednio żarówkę 21W do stopu i też nie pojawiały się żadne problemy. Jak myślicie? Czy mogę zaryzykować i podłącyć bezpośrednio czy tak jak pisze na tej kartce mogę coś "poważnie uszkodzić"? Gdybym miał więcej czasu dokupił bym moduł ale z powodu wyjazdu już nie zdążę go dokupić i dlatego takie pytanie czy mogę podłączyć bez niego.
    Może ta kartka była standardowo doczepiana we wszystkich modelach i może w moim nie ma potrzeby montować modułu? Da się to jakoś sprawdzić np: licząc obciążenie bezpiecznika albo po numerze VIN?

I jeszcze pytanie z innej beczki: Czy ktoś wie którędy można przeciągnąć tą wiązkę do środka? bo przewody są dość krótkie a nie widzę żadnego otworu w podwoziu.

0 4
  • Pomocny post
    #2 08 Sie 2015 19:01
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Sie 2015 19:38
    83pawel
    Poziom 13  

Dziękuję za wyjaśnienie, właśnie o taką informację mi chodziło, bo nie zamierzam niepotrzebnie eksperymentować. Czyli mam rozumieć że u mnie są w tym berlingo już te przekaźniki statyczne czy coś... skoro mam taką karteczkę na wiązce prewodów?
    Jak do tej pory miałem tylko opinię sprzedawcy, który z wyjątkową pewnością siebie twierdził że żaden moduł nie jest potrzebny do tego samochodu.
    W takim razie chyba zostawim samochód bez gniazdka i zamówię moduł. A czy wystarczy taki uniwersalny tani moduł czy powinien być jakiś dedykowany do samochodu?

0
  • #4 26 Sie 2015 20:57
    annk
    Poziom 2  

Według mnie dedykowany moduł jest lepszy. Nie wcina się w instalkę elektryczną auta i zapewnia działanie wszystkich ważnych funkcji, np. ustawień hamowania podczas jazdy z przyczepą.

0
  • #5 10 Mar 2016 06:12
    83pawel
    Poziom 13  

Minęło trochę czasu więc mogę podsumować. Mimo że sprzedawca haka twierdził inaczej to w tym modelu berlingo koniecznie musi być moduł do haka. Kupiłem zwykły uniwersalny moduł (około 100zł), podłączyłem go zgodnie z instrukcją i wszystko działa. jedynie spinki na połączenia elektryczne jakie były w komplecie nie są najlepsze, więc musiałem polutować przewody razem.

0