Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pudełka DIY na lampy elektronowe ;) - jakiego papieru użyć?

skyrocket 08 Aug 2015 19:35 1716 18
Termopasty
    skyrocket
    Level 16  
    Cześć.

Mam sporo lamp elektronowych które były dobierane w pary ze zbiorczych kartonów. Chciałbym je sobie ładnie ułożyć i podzielić odpowiednio w pudełkach przy okazji od razu wydrukować napisy/grafikę. Czy ktoś z Was wykonywał podobne rzeczy na swoje potrzeby i może powiedzieć jakiego papieru najlepiej użyć? Drukarka to HP LJ 4500. Szukam papieru odpowiedniej grubości i sztywności, który by zastępował oryginalne pudełka albo nawet były bardziej sztywny. Szukam czegoś w kategorii cena/jakość.
    Mam jeszcze dostęp do HP LJ 6P ale nie wiem czy ona akurat papier większej gramatury wciągnie niż 4500

Nie wiem czy to dobry dział na tego typu zapytania. Jeśli nie bardzo pasuje proszę Moderatora o przeniesienie w odpowiedni.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Termopasty
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    skyrocket
    Level 16  
    O coś z podobną sztywnością mi chodzi ale przecież nie będę kupował masy bloków rysunkowych żeby tylko tylną stronę wykorzystać ;) Pomysł dobry ale potrzeba mi większą ilość w dobrej cenie. Rozglądałem się na znanym portalu aukcyjnym czy coś by pasowało. Jest kilka o gramaturze 250g ale nie wiem czy będą sztywne i nadawać się na takie pudełka.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Termopasty
    anders11
    Level 30  
    Proponuję rozwiązanie dwuetapowe.
    Najpierw zakup grubego i sztywnego kartonu w hurtowni z materiałami biurowymi.
    Powycinasz sobie pudełka do samodzielnego składania i sklejania.
    Nastepnie opracowanie w jakimś programie graficznym etykiet i wydrukowanie na papierze samoprzylepnym
    Lub , ja tak przechowuję kolekcję starych lamp,
    karton wysokości ok 10 cm ,wyłożony tej samej grubości gąbką tapicerską, w której
    zaostrzoną stalową rurką powycinane są gniazda na lampy
    Lampy w takim kartonie z poduszką są doskonale zabezpieczone przed potłuczeniem i wstrząsami
    skyrocket
    Level 16  
    Myślałem nad tym taki rozwiązaniem ale po dłuższym namyśle doszedłem do wniosku, że dużo prościej będzie wydrukować szablon, z delikatnymi przerywanymi liniami do zaginania kartonu i do tego od razu nadruk z nazwą lampy elektronowej.
  • Helpful post
    anders11
    Level 30  
    Lampy , jak posiadasz już sparowane ,powinny wchodzić po dwie w tubki po pastylkach typu pluszsz , pozostaje dokleić etykiety
  • Helpful post
    marekhab
    Level 32  
    Ja zrobiłem kiedyś 180 szufladek z tektury malarskiej ( nic tańszego na rynku nie znajdziesz). zrobiłem sobie szablon i przecinałem (nożem tapicerskim) po kilka arkuszy jednocześnie, w środek doklejałem przegródki, w 120 szufladek podzieliłem na 3 pozostałe 60 na dwa w ten sposób otrzymałem 480 pojemników na drobnicę elektroniczną wydrukowałem na zwykłej kartce etykiety , nakleiłem na czoła tych szufladek i mam wszystko opisane co gdzie jest. Kleiłem to wszystko zwykłym klejem stolarskim tzw wikol. Rozmiary dopasowałem do wymiarów szafy, można szufladki polakierować dla zwiększenia sztywności . Użyłem pinezek tablicowych jako uchwytów. Jak widać jeszcze nie wszystkie szufladki są wykończone tylko dlatego że jeszcze nie są wykorzystywane.
  • Helpful post
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    Papier i tektura to zły pomysł, nie są one chemicznie obojętne i każda cynowana końcówka po krótkim czasie zrobi się czarna.
    Kiedyś przechowywałem scalaki w pudełkach po zapałkach, lutowanie musiałem zacząć od skrobania nożem końcówek, bo nawet po krótkim czasie końcówki tak się pasywowały, że nie dało się ich normalnie lutować.
    Pozdrawiam
    skyrocket
    Level 16  
    anders11 wrote:
    Lampy , jak posiadasz już sparowane ,powinny wchodzić po dwie w tubki po pastylkach typu pluszsz , pozostaje dokleić etykiety

Przy tej ilości lamp jakie posiadam musiałbym mieć karton tych tubek. Chyba że można je gdzieś kupić to by rozwiązało problem. Świetny pomysł jeśli chodzi o przechowywanie lamp typu np PCL/ECL/ECCxx itp. Do 6N8S czy 6N13S będę potrzebował czegoś innego. Takie tubki lub podobne można gdzieś nabyć już puste?

Dodano po 8 [minuty]:

PiotrPitucha wrote:
    Witam
    Papier i tektura to zły pomysł, nie są one chemicznie obojętne i każda cynowana końcówka po krótkim czasie zrobi się czarna.
    Kiedyś przechowywałem scalaki w pudełkach po zapałkach, lutowanie musiałem zacząć od skrobania nożem końcówek, bo nawet po krótkim czasie końcówki tak się pasywowały, że nie dało się ich normalnie lutować.
    Pozdrawiam

Słuszna uwaga, nad tym się nie zastanawiałem, jednak wiele lamp elektronowych jest przez wiele lat składowanych w pudełkach papierowych a mimo to po wyciągnięciu nadają się od razu do użycia.
    W takim razie najlepszy papier były chyba kredowy lub czymś pokryty, coś z połyskiem co nie złapie szybko wilgoci. Dobry pomysł jest również z lakierem ale bardzo dużo roboty przy tym by było.
    Zamierzam posegregowane lampy ułożyć w dużych plastikowych pojemnikach 17l OKT.
  • Helpful post
    chrust58
    Level 18  
    Moje lampy (nie mam ich aż tak dużo) leżakują sobie w pudełku tekturowym, z wyciętymi przegródkami w styropianie i na to cienka warstwa jako wieko.
    User removed account
    User removed account  
    skyrocket
    Level 16  
    Zdecyduję się pewnie na budowę oddzielnych pudełek, ewentualnie takich gdzie mieścić się będą dobrane pary lub kwadry lamp elektronowych. Pomysł z pudełkami po plusssz jest świetny, ale niestety nie mogę znaleźć obecnie żadnego, no i pasować będzie jedynie do smukłych lamp, te grubsze lub inne kształtem pasować nie będą. Szukam teraz tylko odpowiedniego papieru który wytrzyma długo i będzie miał odpowiednią twardość jednocześnie pasując do drukarki laserowej.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Na lampach się nie znam mam kilka ale w oryginalnych pudełkach i tak jak mam, mam wsadzone do większego pudełka i schowane. Nie używam nie tykam mam tylko na pudełku opisane co tam mam schowane i tyle.
    Moim zdaniem to przerost formy nad treścią.
    Mając lampy bez pudełek to bym wziął po prostu kupił papier pakowny naciął kawałki i dokupił szpulkę naklejek do metkownicy. Każdą lampę zawinął w papierek nakleił oznaczenie i tyle. Jak masz dobrane to taki pakiet dodatkowo oznaczył ewentualnie zapakował zestaw papierem i tyle. Na pudełku opisać jakie masz tam typy i tyle. Ważne by tylko nie dzwoniły bańki o siebie.
    Dalej jak chcesz się bawić to bym wziął pudełko np. po butach odpowiednio obkleił taśmą zrobił kratki i w kratki pochował poowijane w papierki a na pudle opis co mam w nim. Tak mogą latami leżeć. Albo chcesz przechowywać bezpiecznie i szybko odnaleźć co szukasz wedle potrzeby lub bawić się klejem.
    Rezystoreczek
    Level 20  
    Takie pudełka nie będą przeźroczyste :( wiec nie będzie widać dobrze, co w nich jest.
    Ja preferuję PRZEŹROCZYSTE, bo się szybciej szuka. A gdyby tak użyć plastiku z butelek :?:
    nie mam dużej kolekcji elementów, ale trzymam tak niektóre (póki nie kupię czegoś pożądnego).
    ... denko butelki możesz "zakleić" tak, by była tam prosta "podłoga", a góre oczywiście odciąć, by dało się sięgnąć.
    Jakbyś chciał się bawić więcej, to można zrobić nawet papierowe nakłądki na to. :D
    cirrostrato
    Level 37  
    Ponieważ zbieram nowe lampy dla wnuka a nie są to jakieś byle setki sztuk, robię tak: z marketu wynoszę (nie zawsze pozwalają, recykling...) pudełka średniej wielkości po np. butach, na dno wciskam odpowiednio docięty styropian ok. 15mm grubości a w niego wciskam nóżki lamp, na boku ZAWSZE opis czarnym flamastrem jakie bańki w środku i ile. Tanio i skutecznie.
    User removed account
    User removed account