Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool awe 2519 - Po naprawie zasilania sterownik wyrzuca błąd f23.

08 Sie 2015 23:10 2718 4
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich.

  Sprawa wygląda następująco: pralka whirlpool AWE 2519 w trakcie prania "strzeliła" i zgasły diody. Rozebranie modułu programatora wykazało uszkodzony układ LNK304PN, rezystor R020 i dławik L003. Po wymianie tych elementów programator włączył się prawidłowo. Można było wybierać programy i diody reagowały normalnie. Jednak po wciśnięciu przycisku uruchamiającego pranie po ok. dwóch sekundach coś w pralce zrobiło zwarcie i wybiło zabezpieczenie w tablicy bezpieczników.

  Spodziewałem się, że na płytce zastanę jakieś zniszczenia jednak nie ma żadnych widocznych uszkodzeń. Podłączyłem wszystko znowu i o dziwo programator uruchomił się tak jak poprzednio.

  W obawie przed ponownym zwarciem nie uruchamiałem już prania i posprawdzałem po kolei cały osprzęt z wyjątkiem silnika. Elektrozawory po podaniu napięcia puszczają wodę, blokada zaczepu i pompa też działają prawidłowo i nie mają zwarć. Grzałkę przemierzyłem (ma 26ohm, multimetr nie wykazuje przebicia do masy) i po zalaniu bębna podłączyłem pod 230v - grzeje prawidłowo.
  Hydrostat też wydaje się pracować normalnie przełącza styki przy ręcznym napełnianiu bębna.

  Podłączyłem wszystko jeszcze raz i tym razem po uruchomieniu programu zwarcia nie ma ale pralka nie uruchamia niczego i po kilku sekundach zapala się błąd 23.

  Już raz miałem z tym problem - wtedy winna była przebijająca do masy grzałka ale błąd pojawiał się wtedy dopiero w trakcie prania po napełnieniu bębna i uruchomieniu grzałki a teraz pralka nie uruchamia nawet zaworów.

  W związku z tym proszę o poradę gdzie szukać dalej. Obawiam się, że możliwe jest dalsze - mniej typowe uszkodzenie sterownika, ale nie mam pomysłu gdzie zacząć dalsze poszukiwania. Czy jest możliwe aby winny był elektrozawór mimo tego, że wydaje się prawidłowo przełączać?

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Specjalista AGD
  Z serwisówki jednoznacznie wynika że problem dotyczy hyrostatu, sprawdź kubek, wężyk oraz wiązkę moduł - hydrostat.
  Profilaktycznie wymień grzałkę (zdarzało się przy tym błędzie przebicie które wykrywał moduł), jeśli problem nie ustąpi to do wymiany również hydrostat.

  Pozdrawiam
 • Specjalista AGD
  Bardzo łatwo pomylić sie można przy ponownym montażu wtyków, zwłaszcza od hydrostatu i blokady drzwi. Sprawdź to.
 • Poziom 10  
  Wszystkie wtyki i gniazda opisałem sobie przed demontażem więc tu pomyłka raczej wykluczona.

  Wężyk hydrostatu jest drożny - przy ręcznym napełnianiu bębna hydrostat przełącza styki. Wiązka też sprawdzona ponownie. Jutro kupię grzałkę i jeśli to nie pomoże nowy hydrostat.
 • Poziom 9  
  peter falk napisał:
  Bardzo łatwo pomylić sie można przy ponownym montażu wtyków, zwłaszcza od hydrostatu i blokady drzwi. Sprawdź to.

  a ktoś ma może opis złączy?
  bo u mnie też nieszczęsny błąd F23.