Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool awe 2519 - Po naprawie zasilania sterownik wyrzuca błąd f23.

krzysztof.kow 08 Sie 2015 23:10 1821 4
  • #1 08 Sie 2015 23:10
    krzysztof.kow
    Poziom 9  

Witam wszystkich.

Sprawa wygląda następująco: pralka whirlpool AWE 2519 w trakcie prania "strzeliła" i zgasły diody. Rozebranie modułu programatora wykazało uszkodzony układ LNK304PN, rezystor R020 i dławik L003. Po wymianie tych elementów programator włączył się prawidłowo. Można było wybierać programy i diody reagowały normalnie. Jednak po wciśnięciu przycisku uruchamiającego pranie po ok. dwóch sekundach coś w pralce zrobiło zwarcie i wybiło zabezpieczenie w tablicy bezpieczników.

Spodziewałem się, że na płytce zastanę jakieś zniszczenia jednak nie ma żadnych widocznych uszkodzeń. Podłączyłem wszystko znowu i o dziwo programator uruchomił się tak jak poprzednio.

W obawie przed ponownym zwarciem nie uruchamiałem już prania i posprawdzałem po kolei cały osprzęt z wyjątkiem silnika. Elektrozawory po podaniu napięcia puszczają wodę, blokada zaczepu i pompa też działają prawidłowo i nie mają zwarć. Grzałkę przemierzyłem (ma 26ohm, multimetr nie wykazuje przebicia do masy) i po zalaniu bębna podłączyłem pod 230v - grzeje prawidłowo.
    Hydrostat też wydaje się pracować normalnie przełącza styki przy ręcznym napełnianiu bębna.

Podłączyłem wszystko jeszcze raz i tym razem po uruchomieniu programu zwarcia nie ma ale pralka nie uruchamia niczego i po kilku sekundach zapala się błąd 23.

Już raz miałem z tym problem - wtedy winna była przebijająca do masy grzałka ale błąd pojawiał się wtedy dopiero w trakcie prania po napełnieniu bębna i uruchomieniu grzałki a teraz pralka nie uruchamia nawet zaworów.

W związku z tym proszę o poradę gdzie szukać dalej. Obawiam się, że możliwe jest dalsze - mniej typowe uszkodzenie sterownika, ale nie mam pomysłu gdzie zacząć dalsze poszukiwania. Czy jest możliwe aby winny był elektrozawór mimo tego, że wydaje się prawidłowo przełączać?

Z góry dziękuję za pomoc.

• #2 09 Sie 2015 10:48
    hobbysta92
    Poziom 17  

Z serwisówki jednoznacznie wynika że problem dotyczy hyrostatu, sprawdź kubek, wężyk oraz wiązkę moduł - hydrostat.
    Profilaktycznie wymień grzałkę (zdarzało się przy tym błędzie przebicie które wykrywał moduł), jeśli problem nie ustąpi to do wymiany również hydrostat.

Pozdrawiam

• #3 09 Sie 2015 21:25
    peter falk
    Specjalista AGD

Bardzo łatwo pomylić sie można przy ponownym montażu wtyków, zwłaszcza od hydrostatu i blokady drzwi. Sprawdź to.

• #4 09 Sie 2015 23:21
    krzysztof.kow
    Poziom 9  

Wszystkie wtyki i gniazda opisałem sobie przed demontażem więc tu pomyłka raczej wykluczona.

Wężyk hydrostatu jest drożny - przy ręcznym napełnianiu bębna hydrostat przełącza styki. Wiązka też sprawdzona ponownie. Jutro kupię grzałkę i jeśli to nie pomoże nowy hydrostat.

• #5 09 Lip 2016 08:49
    turek_lbn
    Poziom 8  

peter falk napisał:
    Bardzo łatwo pomylić sie można przy ponownym montażu wtyków, zwłaszcza od hydrostatu i blokady drzwi. Sprawdź to.

a ktoś ma może opis złączy?
    bo u mnie też nieszczęsny błąd F23.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo