Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja napięcia na uzwojeniu pierwotnym trafa

kuba1912 09 Aug 2015 00:37 1320 3
    kuba1912
    Level 9  
    Witam. Poszukuję schematu na regulację napięcia na uzwojeniu pierwotnym. Z 230V~ chcę zejść na 200V~. Zrobiłem generator WN poprzez połączenie 6 transformatorów MOT (1000W, 2100V) ale ich izolacja raczej nie wytrzyma dlatego chcę zmniejszyć napięcie na pierwotnym.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    kuba1912 wrote:
    Zrobiłem generator WN poprzez połączenie 6 transformatorów MOT (1000W, 2100V) ale ich izolacja raczej nie wytrzyma dlatego chcę zmniejszyć napięcie na pierwotnym.

Podłączyłeś uzwojenia wtórne równolegle?
    Po co ci taka moc?
    I jakiej mocy potrzebujesz, taki potrzebujesz autotransformator.
    A w ogóle mierzyłeś czy ci napięcie w gniazdu nie spadnie do 200V jak to podłączysz?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Witam. Poszukuję schematu na regulację napięcia na uzwojeniu pierwotnym. Z 230V~ chcę zejść na 200V~. Zrobiłem generator WN poprzez połączenie 6 transformatorów MOT (1000W, 2100V) ale ich izolacja raczej nie wytrzyma dlatego chcę zmniejszyć napięcie na pierwotnym.

Izolacja to nie dioda Zenera, jesli ma przebić przy jakimś napięciciu to przy napięciu o 13% niższym też przebije, wytrzymałość izolacji zależy od wielu parametrów, temperatury, wilgotności, czasu przyłozenia napiecia itp.

Przebicie nie zawsze jest natychmiastowe są zjawiska takie jak wyładowania niezupełne i drzewienie które niszczą stopniowo izolację.
    DVDM14
    Level 35  
    Strzelam że chodzi o zasilenie iskiernikowej cewki Tesli, to chyba klasyczny zasilacz do takowej. :)

Jak już wspomnieli poprzednicy obniżanie napięcia nie ma sensu (jak ma przebić i tak przebije), ponadto byłoby trudne (musiałbyś po stronie pierwotnej dać bardzo drogi i masywny transformator). Jakiekolwiek regulatory fazowe na triakach itd. odpadają - one pozwalają zmienić średnią wartość napięcia, ale szczytowa pozostanie dalej wysoka i to wystarczy by spowodować przebicie.

Takie "sześciopaki" działają, niestabilnie ale jednak. Z natury mają tendencję do awaryjności...
    Jeżeli chcesz mieć pewny i stabilny PSU musisz usunąć dwa MOT-y i zbudować "czteropak" ze środkiem zbalansowanym w okół potencjału ziemi. Taki układ jest dość stabilny i stosunkowo mało awaryjny, a wystarczy spokojnie do zasilenia sporej SGTC. Inne kombinacje nie mają zbytnio sensu.