Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy instalacja CO w stali w dzisiejszych czasach ma sens?

janek1815 09 Aug 2015 13:02 2478 12
Optex
 • #1
  janek1815
  Level 38  
  Od dłuższego czasu chodzi mi taka myśl po głowie i nie mam kogo zapytać. Czy instalacja w stali CO dzisiaj ma sens czy nie a jeśli nie to dlaczego?

  Chodzi tylko o podłączenie rozdzielaczy na parterze i poddaszu, bojlera i w sumie to wszystko. Od razu napiszę że nie przemawia do mnie konieczność gwintowania rur to akurat nie jest argument.
  O ile jestem obecnie za miedzią to ciągle stal chodzi mi po głowie i nie znajduję na nie odpowiedzi.
 • Optex
 • #2
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Nie widzę przeszkód ku temu, by zastosować stal.
 • #3
  GZ50
  Level 13  
  przemysłowe kotłownie wykonuje się w stali.
 • #4
  Ptak3124
  Level 24  
  Instalacje grzewcze z rur stalowych stosuje się do dzisiaj...
  Rury, złączki i armatura są ogólnie dostępne w sprzedaży.
  Tak, jak ktoś wcześniej wspomniał. Instalacje w dużych ciepłowniach wykonuje się tylko w stali... W małych instalacjach grzejnych, gdzie wcześniej zastosowano stal nie wymienia się niczego, chyba że się rozciekło...
 • Optex
 • #5
  bigkris
  Level 12  
  Stal jest dobra, ale składanie jest bardziej czasochłonne bo rury trzeba gwintować i później skręcać.
 • #6
  janek1815
  Level 38  
  Dziękuję za odpowiedzi. Myślałem że są jeszcze jakieś inne względy powodujące iż stal idzie w odstawkę.
 • #7
  Ptak3124
  Level 24  
  Stalowe rury w instalacjach domowych są żadko stosowane, bo wykonanie połączeń jest czasochłonne. Czy to rury spawane, czy skręcane, to każde z rozwiązań wymaga doświadczenia, by instalacja była szczelna.
  Inna sprawa tyczy się prowadzenia instalacji. Zaleca się, by pod wylewkami czy w ścianach unikać połączeń rur. Tutaj "giętkie" i długie rury z tworzywa mają przewagę. Natomiast gdy instalacja biegnie na tynkach, to sztywność rur stalowych pomaga, by całość wyglądała estetycznie.

  Przeciwnicy stali sugerują, że korozja to główny minus rur stalowych, szczególnie czarnych. Nic bardziej mylnego. Instalacje grzewcze z rur stalowych nie cynkowanych funkcjonują w wielu domach od kilku dziesięciu lat i nie groźne im są wysoka temperatura, rdza czy zużycie.

  Przy wykonaniu instalacji grzewczej rury stalowe "wybaczają" błędy instalatorskie. Np. za mała średnica rury i co za tym idzie szybki przepływ czynnika nie niszczy rury. Instalacje miedziane niestety, ale są narażone na miejscowe wypłukania kolanek i wyciek.

  Wszystkie typy rur (miedziane, z tworzywa czy stalowe) mają swoje wady i zalety. Każda instalacja przed wykonaniem powinna być dokładnie przemyślana. Każdy rodzaj materiału ma wymagania i będzie służyć latami, jeśli zapewnimy optymalne warunki do pracy instalacji.
 • #8
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Akurat połączenia rur stalowych mogą być mniej pracochłonne, zwłaszcza jeśli będą skręcane. Nie trzeba wtedy spawania (spawarki czy butli z acetylenem i tlenem, palnika...) -wystarczy odpowiedni klucz, pakuły, dobra pasta do gwintów a jeśli nie są fabrycznie nagwintowane, to także gwintownica.Poza tym, są to połączenia rozbieralne, więc można zawsze przerobić instalację, bez cięcia rur czy rozlutowywania.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  janek1815
  Level 38  
  Myślałem że powiecie że jestem jakimś dinozaurem mając takie myśli aby zastosować stal do ogrzewania w nowym domu. Rur i tak nie będzie widać bo na parterze pójdą do rozdzielacza w wylewce (warstwie styropianu) a na poddaszu pod stropem i do rozdzielacza. Zakryje je sufit z karton gipsu który i tak już jest położony prawie na całym parterze.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  cirrostrato
  Level 37  
  Nie rozumiem, co ma instalacja w stali do braku prądu?
 • #13
  User removed account
  User removed account