Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x

farmerro 09 Aug 2015 14:06 1263 3
  • EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x
    EasyFT90x v7 to płyta deweloperska przeznaczona do pracy z układami SoC serii FT900 firmy FTDI Chip.

    Płyta została wyposażona w dużą ilość podzespołów peryferyjnych ułatwiających projektowanie różnorodnych aplikacji.

    EasyFT90x współpracuje z 32-bitowymi układami MCU z rodziny FT90x. Procesory te dzięki umiejscowieniu ich na płytkach modułów, mogą być wymieniane w zależności od potrzeb. Standardowo zestaw deweloperski oferowany jest z modułem opartym o procesor FT900, który taktowany jest maksymalną częstotliwością 100MHz oraz odznacza się wydajnością na poziomie 3100MIPS. MCU dysponuje pamięcią Flash 256KB, pamięcią na dane o rozmiarze 64KB oraz 256KB pamięci Shadow (pamięć lustrzana RAM). Ponadto FT900 integruje interfejs kamery CPI, Ethernet, USB (host/device), 65 wyprowadzeń GPIO, 4 x 16-bitowe timery z 32-bitową funkcją watchdog, 7 wejść analogowych (ADC), 2 x UART, I2S (master/slave), 2 x I2C (master/slave), SPI (master/slave), 2 x CAN oraz interfejs debugowania. Płytka modułu procesora została wyposażona w oscylatory kwarcowe 12MHz dla MCU oraz 32,768kHz dla RTC.

    EasyFT90x to pierwsza płyta deweloperska firmy MikroElektronika, zawierająca kamerę. Sensor CMOS pozwala rejestrować obraz o rozdzielczości 640x480px. Na płycie znajduje się również wbudowany porgramator USB mikroProg™ z funkcją debuggera, gniazda mikroBUS™ dla modułów rozszerzeń click™, opcjonalnie wyświetlacz GLCD 128x64 i TFT 320x240px wraz z modułem kontrolera panelu dotykowego.

    Płytę wyposażono również w interfejs USB oferujący komunikację UART (FT232RL) i tryb pracy Device/Host, interfejs Ethernet z gniazdem RJ-45, Audio I/O z dekoderem stereo VS1053, slot kart microSD, joystick nawigacyjny, buzzer piezo, układ pamięci Serial Flash M25P80, I2C EEPROM z pamięcią 1024B, cyfrowy czujnik temperatury DS1820 oraz analogowy LM35, a także dwa potencjometry sparowane z wejściami ADC. Dla ułatwienia pracy znajdujące się na płycie wyprowadzenia GPIO zebrano w grupy, a następnie wyposażono w diody LED i przyciski oraz dodatkowy port header. Płyta może być zasilana z gniazda USB lub z wykorzystaniem znajdującego się na płycie modułu zasilającego opartego o regulator MC33269DT3.3 (napięcie wejściowe z zakresu 9-32V DC lub 7-23V AC).

    Zestaw deweloperski (w zależności od dodatkowego wyposażenia) dostępny jest w przedziale cenowym $398.30-$448.30 USD.

    EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x EasyFT90x v7 - bogato wyposażona płyta deweloperska dla procesorów FT90x

    Źródło:
    http://www.mikroe.com/easyft90x/overview/

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    farmerro
    Level 16  
    Offline 
    Has specialization in: wszystkiego po trochu...
    farmerro wrote 343 posts with rating 186, helped 7 times. Been with us since 2006 year.
  • #2
    JarekC
    Level 32  
    Witam,

    Ładny płyta tylko co z tego jeżeli procesory z serii FT900 nie są dostępne.

    Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się w lutym 2014 roku a więc minęło już półtora roku a ich dalej nie da się kupić.

    Mało tez wiadomo o samej architekturze procesora,żaden z dokumentów na stronie FTDI nie zawiera listy rozkazowej dla tego procesora.
    User Manual to tylko zbiór opisów rejestrów bez ani jednego schematu poglądowego dla poszczególnych peryferii typu UART, USB, I2S itd.

    Brak jakichkolwiek not aplikacyjnych.
    Kompilator tylko od Mikroelektroniki.

    Strona FTDI poświęcona tym procesorom nie zmieniła się co najmniej od pół roku.

    Pytanie czy jest miejsce na nową architekturę na rynku coraz bardziej zdominowanym prze ARMy, szczególnie od firmy które do tej pory nie istniała na rynku procesorów.


    Pozdrawiam
    JarekC
  • #3
    treker
    Level 25  
    Genialne te zestawy z Mikroelektroniki, znacie jakieś inne firmy (z podobnym asortymentem), które dbają tak o dokumentację, opisy, katalogi swoich produktów? Każdy zestaw od nich jest super opracowany, nawet same opakowania robią już dobre wrażenie.
  • #4
    KeinXor
    Level 24  
    Bardzo ciekawy procesor, dużo dostępnych peryferii i kilka sensownych rozwiązań jak np. Shadowmem dzięki której rdzeń pracuje z „Zero Wait States”. Niestety są też małe braki jak np. brak szyny EBI do podłączenia external S/SD-RAM.
    Płytki deweloperskie MikroElektroniki są rewelacyjnie wykonane, dokumentacja prosta i czytelna.
    Co do środowiska programistycznego to są kompilatory wspomnianej mikroelektroniki (bardzo dobre, używam) oraz Eclipse + gcc udostępniane przez FTDI (jak na razie trzeba do nich napisać dają namiary na serwer ftp użytkownika i hasło do ściągnięcia).