Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

opel - sprzęgło i docisk objawy zużycia

vp32 09 Sie 2015 15:19 3126 11
  • #1 09 Sie 2015 15:19
    vp32
    Poziom 11  

Pytanie.
    mam obok siebie dwa takie same modele samochodu a różni je rocznik. Oba mają sprzęgło hydrauliczne. Sprzęgła w obu nie ślizgaja sie i biorą od podłogi po lekkim popuszczeniu.
    jedyna różnica to taka że w jednym pedał pracuje bardzo lekko a w drugim jest wyczuwanie ciężej przy wciskaniu.

co moze być nie tak.

0 11
  • #2 10 Sie 2015 07:48
    andrzej20001
    Poziom 43  

Na poczatek spróbuj odpowietrzyć porządnie układ przy okazji zmienisz płyn.

0
  • #3 10 Sie 2015 20:59
    nioop

Specjalista AGD

Podejrzewam płyn - Jeżeli jest stary czy wręcz oryginalny ;) Absorbuje on wodę z powietrza..
    Po kilku, kilkunastu latach wody jest tak dużo, że zmienia swoje właściwości..
    Znam przypadku, w których woda się zagotowała w układzie blokując przy tym działanie sprzęgła..

0
  • #4 10 Sie 2015 21:15
    Ricoh_220

Poziom 35  

Wiesz dyskusja w toku ale Opli jest sporo ?
    Zapytam który to opel i jaki silniczek.

Dodano po 2 [minuty]:

W oplu Astra kombi po wymianie linki miałem betonowe zalałem olejem silikonowym pancerz linki i 100tyś śmiga i jest git mam porównanie tata ma opla corsa b z silnikiem 14 ja 1,6 to działa w obu oplach. Silniki zsr 1,4 zsr1,6
    większy na gazie 300k przebiegu.

Dodano po 9 [minuty]:

w corsie jak padało sprzęgło miałem tak ciśniesz obroty w górę a autko powoli się rozpędza . można sprawdzić banalnie wsadź wysoki bieg i zobacz czy przy delikatnym puszczeniu sprzęgła ruszy jak gołe zapachnie lub się nie uciągnie.na 3 bieg lub 4 jeśli sprawne na wyskokich obrotach silnik zgaśnie bo nie uciągnie.

0
  • #5 10 Sie 2015 22:42
    robokop
    Moderator Samochody

nioop napisał:
    Podejrzewam płyn - Jeżeli jest stary czy wręcz oryginalny ;) Absorbuje on wodę z powietrza..
    Po kilku, kilkunastu latach wody jest tak dużo, że zmienia swoje właściwości..
    Znam przypadku, w których woda się zagotowała w układzie blokując przy tym działanie sprzęgła..

A przy tym kury we wsi przestały się nieść. Brednie, zasługujące na ostrzeżenie - proponuję się zastanowić nad sobą i tym co kolega tu wypisuje. Zapewniam, że ani układ wyłączania sprzęgła nie jest w stanie "zagotować wody", ani nie jest ona w stanie w jakikolwiek sposób wpłynąć na twardość pedału. Dla zaspokojenia ciekawości - owszem, zawodniony płyn hamulcowy, będący silnie higroskopijnym alkoholem jest w stanie się zagotować, w przypadku hamulców tarczowych, gdzie w trakcie hamowania wydzielają się grube kilodżule ciepła, które działając przez promieniowanie na zacisk i tłoczek stykający się dużą powierzchnią z klockiem hamulcowym, są w stanie doprowadzić do wrzenia medium hydrauliczne, tworząc korek parowy. W przypadku sprzęgła - jedynie w trakcie pożaru auta.

Dodano po 3 [minuty]:

vp32 napisał:

co moze być nie tak.
    Wszystko co jest po drodze pomiędzy nogą kierowcy, a tarczą sprzęgła. Czyli sam pedał i jego oś, pompka i siłownik, element wykonawczy, czyli dźwignia popychająca łożysko wyciskowe, docisk sprzęgła.

-1
  • #6 10 Sie 2015 23:07
    nioop

Specjalista AGD

robokop napisał:
    ...Brednie, zasługujące na ostrzeżenie - proponuję się zastanowić nad sobą i tym co kolega tu wypisuje. Zapewniam, że ani układ wyłączania sprzęgła nie jest w stanie "zagotować wody", ani nie jest ona w stanie w jakikolwiek sposób wpłynąć na twardość pedału. Dla zaspokojenia ciekawości - owszem, zawodniony płyn hamulcowy, będący silnie higroskopijnym alkoholem jest w stanie się zagotować, w przypadku hamulców tarczowych, gdzie w trakcie hamowania wydzielają się grube kilodżule ciepła, które działając przez promieniowanie na zacisk i tłoczek stykający się dużą powierzchnią z klockiem hamulcowym, są w stanie doprowadzić do wrzenia medium hydrauliczne, tworząc korek parowy. W przypadku sprzęgła - jedynie w trakcie pożaru auta.

Z całym szacunkiem, jednak jak by nie patrzeć, jest to ten sam płyn.. Na który przy prawidłowo działającym sprzęgle oddziaływuje temperatura 90 stopni. Dodając do tego częste tarcie, slizganie się suchego sprzęgła przez kilka kilometrów nie jest w stanie podnieść temperatury do 100-110 stopni ?
    Osobiście doświadczyłem ów przypadek, więc proszę mi nie wmawiać, że jest to niemożliwe, skoro trzy lata temu właśnie w Oplu Astrze z tego powodu wymieniałem płyn.

Czy kolega miał okazję dotknąć "nawodniony" płyn hamulcowy ? Jak zmienia się jego gęstość z wodą ?

Moderowany przez Pawel wawa:

Upominam! Dalsze pisanie bzdur wyssanych z palca, zakończy się ostrzeżeniem.

0
  • #7 10 Sie 2015 23:28
    robokop
    Moderator Samochody

nioop napisał:

Z całym szacunkiem, jednak jak by nie patrzeć, jest to ten sam płyn.. Na który przy prawidłowo działającym sprzęgle oddziaływuje temperatura 90 stopni. Dodając do tego częste tarcie, slizganie się suchego sprzęgła przez kilka kilometrów nie jest w stanie podnieść temperatury do 100-110 stopni ?
    A jak ta temperatura przeniesie się na układ hydrauliki? Widziałeś kiedykolwiek jak działa sprzęgło sterowane hydraulicznie?
    Cytat:

Osobiście doświadczyłem ów przypadek, więc proszę mi nie wmawiać, że jest to niemożliwe, skoro trzy lata temu właśnie w Oplu Astrze z tego powodu wymieniałem płyn.
    Proszę przestać pisać bzdury.
    Cytat:

Czy kolega miał okazję dotknąć "nawodniony" płyn hamulcowy ? Jak zmienia się jego gęstość z wodą ?

Nowy, czysty płyn klasy DOT 4 ma gęstość 1.055-1.075g/cm3, woda - 1.00mg/cm3. Właściwości smarne ma żadne - tak samo jak woda.

-1
  • #8 10 Sie 2015 23:58
    nioop

Specjalista AGD

robokop napisał:
    A jak ta temperatura przeniesie się na układ hydrauliki? Widziałeś kiedykolwiek jak działa sprzęgło sterowane hydraulicznie?

No tak, przecież wysprzęglik, który znajduje się przy sprzęgle i zawiera w sobie płyn znajduje się przy samym sprzęgle.. Działa na niego duża temperatura wynikająca z tarcia sprzęgła a niemal cały układ pracuje w komorze silnika, który również wytwarza ciepło..

Ja wiem, że za udowodnienie bzdur wypisywanych przez moderatora można dostać ostrzeżenie, jednak są rzeczy, których jestem pewien i potrafię to udowodnić..

czysty płyn klasy DOT 4 ma gęstość 1.055-1.075g/cm3 - Proszę mi napisać w jakiej temperaturze ma taką gęstość :] A potem proszę sprawdzić przy 90 stopniach roboczej temperatury jaką uzyskuje gęstośc..

robokop napisał:
    Właściwości smarne ma żadne - tak samo jak woda.

Płyn DOT4 zawiera około 20% dodatków funkcjonalnych w tym środka smarnego.

Teraz ja proszę o zaprzestanie pisania bzdur ;)

2
  • #9 11 Sie 2015 07:22
    andrzej20001
    Poziom 43  

Tak czy siak płyn z 20zł plus własna robota...... efekt może być warto spróbować moim zdaniem. Podobnie miałem u siebie i pomogło a już szukałem kompletu sprzęgła do zmiany.

0
  • #10 11 Sie 2015 09:29
    robokop
    Moderator Samochody

nioop napisał:
    robokop napisał:

No tak, przecież wysprzęglik, który znajduje się przy sprzęgle i zawiera w sobie płyn znajduje się przy samym sprzęgle.. Działa na niego duża temperatura wynikająca z tarcia sprzęgła a niemal cały układ pracuje w komorze silnika, który również wytwarza ciepło..
    Wysprzęglik nie jest elementem trącym, nie dotyka również bezpośrednio żadnych elementów trących. Naciska na sprężynę, tzw. słoneczko małą powierzchnią, poprzez łożysko wyciskowe - często plastikowe.Więc żeby płyn osiągnął temperaturę wrzenia, w komorze sprzęgła musiała by panować temperatura, osiągana jedynie w trakcie pożaru auta, niszcząca uszczelnienia i plastikowe elementy uszczelnień silnika i skrzyni biegów.
    Cytat:

Ja wiem, że za udowodnienie bzdur wypisywanych przez moderatora można dostać ostrzeżenie, jednak są rzeczy, których jestem pewien i potrafię to udowodnić..

Nie, ostrzeżenie dostaniesz za własne bzdury. Bo nic nie udowodniłeś.
    Cytat:

czysty płyn klasy DOT 4 ma gęstość 1.055-1.075g/cm3 - Proszę mi napisać w jakiej temperaturze ma taką gęstość :] A potem proszę sprawdzić przy 90 stopniach roboczej temperatury jaką uzyskuje gęstośc..

W temp. 20°C. A jakie ma znaczenie jego gęstości przy 90°C? Liczy się tylko i wyłącznie wysoka temperatura wrzenia, zapobiegająca powstawaniu korka parowego.
    Cytat:

robokop napisał:
    Właściwości smarne ma żadne - tak samo jak woda.

Płyn DOT4 zawiera około 20% dodatków funkcjonalnych w tym środka smarnego.

Teraz ja proszę o zaprzestanie pisania bzdur ;)
    I z zawartością wody będzie miał tych dodatków nadal tyle samo - tym bardziej że tej wody nie będzie w mieszaninie 90%, a co najwyżej kilka % - nie zmieni właściwości fizycznych cieczy, oprócz drastycznego obniżenia temperatury wrzenia. Dotrze to w końcu ?

0
  • #11 11 Sie 2015 11:40
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

Panowie, nie da rady doprowadzić do utworzenia korka parowego w układzie sprawnego sprzęgła. Nawet gdyby zalane zostało wodą. A miałem przypadek, że musiałem do układu sprzęgła podpiąć butelkę z wodą, i tak przejechałem awaryjnie ponad 2500 km, ciesząc się sprawnym sprzęgłem. Więc nie pisać bzdur o gotowaniu płynu. Ani w jednym układzie z wysprzęglikiem i łapą, ani w drugim z wypychanym łożyskiem do zagotowania nie dojdzie. Nawet biorąc pod uwagę temperaturę silnika.
    Tak więc wszelkie sugestie o "nawodnieniu płynu" w tym przypadku to bzdury. Co innego zanieczyszczenie płynu, gdzie drobinki materiałów, z których wykonana jest instalacja hydrauliczna, z czasem potrafią doprowadzić do blokowania lub ciężkiego działania układu sprzęgła. Stąd też jest potrzeba wymiany płynu. Nie jednokrotnie pewnie widzieliście "brudny" płyn w układzie sprzęgła.
    Reasumując: płyn wymieniamy w układzie hamulcowym przede wszystkim ze względu na jego higroskopijność i zdolność do tworzenia korków parowych, w sprzęgłach, ze względu na zanieczyszczenia.

-1
  • #12 14 Sie 2015 05:34
    vp32
    Poziom 11  

Tak ogólnie to zastanawiam się jak sprawdzić czy jest się o co martwić.
    te różnice w pracy obu sprzęgieł nie są jakieś mega wielkie. Po prostu przesiadając się do obu aut da się wyczuć lekką różnice. Nie jest to porównanie corsy b z c bo tu dopiero są różnice w ciężkości pracy.
    Pytanie czy zużyty docisk z tarczą działa ciężej czy może odwrotnie im bardziej zużyte tym lżej?
    Docisk to odmiana sprężyny więc siła pracy powinna się zmniejszać wraz ze zużyciem.

PS. Przepraszam za błędy

0