Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie RCD do serwerowni

saper_2 09 Sie 2015 16:21 2142 15
  • #1 09 Sie 2015 16:21
    saper_2
    Poziom 17  

Witam,

Nie znalazłem nic bo by dotyczyło mojego problemu więc chciałbym prosić o poradę.

Mam pod opieką serwerownię (a przynajmniej z nazwy :) ) w firmie, jest w niej kilkanaście serwerów, z ups'ami, switch'ami, i rejestratorami.
    Największy UPS ma ~2kW (wg. producenta, w spec. jest też 3000VA), zasila on 3 serwery, UPS raportuje obciążenie na poziomie 25-35% .
    Drugi UPS (Ever 700 - szacuje, że ma jakieś max 500W) zasila jeszcze jeden serwer, switch i router.
    I ostatnie 2 małe ups'y (650VA) zasilają 2 rejestratory i switch.

Całość jest zasilana z rozdzielni przez różnicówkę: SCHRACK B16/0,03-A
    Zabezpieczenie RCD do serwerowni

Niestety przy jakiś krótkotrwałych zanikach/wyłączeniach, potrafi wybić i uziemić całą sieć lan (po tym jak UPSy się rozładują)...

Myślałem aby wymienić ją na różnicówkę: C 16A 30mA typ A - czyli zmienić charakterystykę z B na C , co sądzę, że powinno zapobiec zbyt częstemu wybijaniu, gdyż różnicówka właśnie wybija w momencie powrotu napięcia zasilającego.

Wiem, że pozostaje mi jeszcze rozłożenie na pozostałe fazy UPSów ale to jest już sporo roboty, gdyż elektryk musiałby dołożyć zabezpieczenia, ułożyć instalację i nowe gniazdka.

Aha do rozdzielnicy dochodzi 3 fazy (z zabezpieczeniem głównym rozdzielni na 100A) które są rozłożone na różnicówki do kilku sąsiednich pomieszczeń (nie jestem pewny ale, mogą one być już nie używane).

0 15
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 09 Sie 2015 17:09
    retrofood
    Moderator

Przede wszystkim masz RCD zblokowane z zabezpieczeniem nadprądowym, co elektryk powinien rozdzielić i być może rozdzielić również odbiory na więcej obwodów. Przy takim obciążeniu jedziesz po krawędzi zabezpieczeń, przydałoby się więcej zapasu. Rozdzielenie obwodu przynajmniej na dwa załatwiłoby sprawę.

Zmiana charakterystyki z B na C nic Ci nie da, to nie silniki.

3
  • Pomocny post
    #3 09 Sie 2015 17:31
    TWK
    Specjalista elektryk

W tym wyłączniku nie można określić, czy wyłączenie następuje ze względu na prąd różnicowy, czy ze względu na prąd przetężeniowy. Inni producenci mają w ofercie takie, które pozwalają to rozróżnić. I jedno i drugie zabezpieczenie może zadziałać przy jednoczesnym włączeniu wielu komputerów. Zabezpieczenie nadprądowe dlatego, że prąd rozruchowy zasilaczy jest naprawdę duży, a jak jest ich kilka, to spokojnie może przekroczyć 80 A (prąd wyzwalacza zwarciowego tego zabezpieczenia). Druga możliwa przyczyna, to ładowanie kondensatorów w filtrach przeciwzakłóceniowych zasilaczy. Powoduje to przepływ prądu na drodze L-PE i czasem przepływ ten wystarcza do wyzwolenia RCD.

Najprawdopodobniej będzie potrzeba podziału tego obciążenia na więcej zabezpieczeń. Może pomoże zastosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego krótkozwłocznego. Nie można zmieniać charakterystyki zabezpieczenia z B na C bez pomiarów impedancji pętli zwarcia. Musi to ocenić elektryk na miejscu, z przyrządami pomiarowymi - przydatny może być posiadany przez niewiele osób miernik prądu upływu i amperomierz cęgowy z możliwością pomiaru wartości maksymalnej.

2
  • CControls
  • Pomocny post
    #4 09 Sie 2015 18:07
    .Jack
    Specjalista elektryk

saper_2 napisał:
    Myślałem aby wymienić ją na różnicówkę: C 16A 30mA typ A - czyli zmienić charakterystykę z B na C , co sądzę, że powinno zapobiec zbyt częstemu wybijaniu, gdyż różnicówka właśnie wybija w momencie powrotu napięcia zasilającego.

Prawidłową odpowiedź przedstawił kolega TWK czyli: Najprawdopodobniej będzie potrzeba podziału tego obciążenia na więcej zabezpieczeń.
    I nie najprawdopodobniej tylko na 100 %. Sam miałem ostatnio taką sytuację. Też na jednym zabezpieczeniu podłączona zbyt duża ilość małej mocy UPS-ów. Przy powrocie zasilania jedyną radą było stopniowe uruchamianie poszczególnych urządzeń a nie jednocześnie. Rozdział przynajmniej na dwa obwody po 2kW obciążenia przyniesie poprawę sytuacji. Innej rady nie ma, zabezpieczenia działają prawidłowo, to wina zbyt dużego obciążenia UPS-ami, które na starcie pobierają znaczne prądy rozruchowe.

1
  • Pomocny post
    #5 09 Sie 2015 18:16
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

.Jack napisał:
    saper_2 napisał:

Prawidłową odpowiedź przedstawił kolega TWK czyli: Najprawdopodobniej będzie potrzeba podziału tego obciążenia na więcej zabezpieczeń.
    I nie najprawdopodobniej tylko na 100 %.

Całkowita racja.

Tutaj Zabezpieczenie RCD do serwerowni "dodatkowy zestaw" S-RCD załatwił sprawę (fotki brak)

1
  • #6 09 Sie 2015 18:29
    retrofood
    Moderator

elpapiotr napisał:
    .Jack napisał:
    saper_2 napisał:

I nie najprawdopodobniej tylko na 100 %.

Całkowita racja.

A ja to pisałem inaczej?
    retrofood napisał:
    Rozdzielenie obwodu przynajmniej na dwa załatwiłoby sprawę.

1
  • Pomocny post
    #7 09 Sie 2015 18:38
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ale ja mam poglądową fotkę, a kolega nie :D

1
  • Pomocny post
    #8 09 Sie 2015 19:44
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Mam opiekę na kilkoma względnie dużymi serwerowniami - przynajmniej kilka - kilkanaście szaf serwerowych. Nie ma tam wyłączników różnicowo-prądowych (zasilanie szaf), natomiast są zabezpieczone inne obwody gniazdkowe. Tutaj nawet jedno w roku niespodziewane wyłączenie RCD byłoby problemem.

Oczywiście w przypadku kol. saper_2 najlepsze rozwiązanie koledzy już podali. Ja tyko bym dodał, że kilka razy rozbudowywałem sieci komputerowe w PUPach i tam często były stosowane w/w schracki.

Tam, gdzie stosowane są w serwerowniach UPS-y powinna być wyprowadzona sygnalizacja przejścia UPSa na zasilanie z baterii (np. do sekretariatu - tam gdzie jest obsługa). Rozumiem, że takiej sygnalizacji w omawianym temacie zabrakło.

pzdr
    -DAREK-

1
  • Pomocny post
    #9 09 Sie 2015 23:56
    CYRUS2
    Poziom 36  

Nikt nie napisał koledze, że należy założyć tylko RCD krótkozwłoczny.

0
  • Pomocny post
    #10 10 Sie 2015 06:29
    TWK
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:
    Nikt nie napisał koledze, że należy założyć tylkoRCD krótkozwłoczny.
    Post nr 3:
    TWK napisał:
    Może pomoże zastosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego krótkozwłocznego.

1
  • Pomocny post
    #11 10 Sie 2015 08:15
    .Jack
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:
    Nikt nie napisał koledze, że należy założyć tylkoRCD krótkozwłoczny.

Wymiana RCD nic tu nie da !!! Wyłączenie powoduje człon przeciążeniowy zabezpieczenia. Takie są uroki stosowania RCBO bez sygnalizacji zadziałania. Tylko rozdział obciążenia na więcej obwodów jest w stanie zapewnić poprawną i bezawaryjną eksploatację.

1
  • #12 10 Sie 2015 18:39
    saper_2
    Poziom 17  

Bardzo dziękuję za rady. Będziemy dzielić obwody, na dwa teraz: duża szafa (z dużym UPS) i reszta, zaś w przyszłości będzie może jeszcze jeden obwód.
    W rozdzielni jest jeszcze 3szt RCD które nie wiadomo gdzie są podłączone (chyba jakaś stara instalacja), podobno były do komputerów ale teraz to nie wiadomo co-gdzie-jak, więc je wyłączyłem :D i przekazałem informację kierownikowi ds. utrzymania ruchu, "że jak ktoś się będzie skarżył, że nie ma prądu to będzie wiadomo skąd jest zasilane", zresztą kierownik też stwierdził, że w serwerowni powinny być tylko od serwerowni zabezpieczenia :)

---- dodano ---
    O tym, że UPS się przełączył na baterię to wiedziałem. Nawet, że się rozładował. Ale jak zabezpieczenie wali w weekend o godz. 17 czy 19 to nikt nie będzie specjalnie jechał i włączał (w tym ja, jako że podróżuję transportem publicznym). Nie jest krytyczne jeśli serwery się wyłączą w weekend, pozamykają się i wyłączają więc tutaj nie mam problemu. Zresztą, akurat wyłączyłem zdalnie serwery w piątek popołudniu bo było gorąco przez weekend, a w niedziele wieczorem chciałem je odpalić aby backup się porobiły, no cóż, lipa, brak dostępu :/ . Posłałem kierownikowi SMS, że RCD wybił , i rano jak jechałem autobusem zdalnie już mogłem wejść i odpalić serwery :) Aż tak źle nie jest, ale jest to de-facto upierdliwe.
    Zamówiłem już kilka korytek kablowych, więc je sobie położę, przymocuję gniazdo do ściany koło szafy, przeciągnę kabel ( 3x2.5 lub 3x1.5), a elektryk mi to potem podłączy :)

Mam uprawnienia i mógłbym to sam zrobić, ale od czego jest elektryk :D

Temat zamknę później, może ktoś będzie chciał dodać coś rzeczowego :)

0
  • Pomocny post
    #13 10 Sie 2015 22:32
    CYRUS2
    Poziom 36  

saper_2 napisał:
    Bardzo dziękuję za rady. Będziemy dzielić obwody, na dwa teraz: duża szafa (z dużym UPS)
    Jeżeli tak to na początek wywalić RCD z nadmiarówką, i dać dwa aparaty oddzielnie.
    Inaczej nie połapiesz si ew diagnostyce.
    Bardzo możliwe,że możesz dać C16. Przypuszczam,że SWZ jest na C16 spełniony.

0
  • #14 23 Sie 2015 14:32
    saper_2
    Poziom 17  

Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Jeszcze jedno pytanko :)
    Jeżeli rozdzielę te RCD na dwa, czyli: zab. nadprądowe i różnicówkę osobno to zabezpieczenie nadprądowe tylko na fazę (L) czy też i na N - czyli pojedynczy czy podwójny aparat (jedno czy 2-stykowy) ?

0
  • Pomocny post
    #15 23 Sie 2015 16:53
    .Jack
    Specjalista elektryk

saper_2 napisał:
    Jeżeli rozdzielę te RCD na dwa, czyli: zab. nadprądowe i różnicówkę osobno to zabezpieczenie nadprądowe tylko na fazę (L) czy też i na N - czyli pojedynczy czy podwójny aparat (jedno czy 2-stykowy) ?

Można dokonać takiego rozdziału ale co to da ? To tylko półśrodek do rozwiązania problemu. W instalacji TN-S ( trójżyłowa w obowdach 1-f ) wystarczy wyłącznik nadmiarowo-prądowy jednobiegunowy.
    Radzę pomyśleć raczej przyszłościowo o rozbudowie zasilania o kolejny dedykowany do UPS- ów obwód elektryczny.

1
  • #16 23 Sie 2015 17:07
    saper_2
    Poziom 17  

Źle, źle, nie zrozumieliśmy się...

Już mam drugi obwód i działa (jak na razie :) ), po protu pytam się , gdybym wywalał te zintegrowane scharki, i dał osobno: różnicówkę i bezpiecznik , i pytam się czy bezpiecznikiem też odłączać N czy nie czyli czy użyć S301 czy S302 (1 biegunowe czy 2 biegunowe - symbole Legrand'a).

----------- dodano ------------
    Nie zrozumiałem ja :), dzięki .Jack

Nie ma potrzeby ponownie odłączania N , jak to .Jack mi napisał w PW:

Cytat:

Wystarczy na jeden obwód RCD + S jednobiegunowy
    I na drugi obwód RCD + S jednobiegunowy.

0