Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformatory do zasilacza impulsowego 250W

John5MM 09 Sie 2015 20:13 2310 14
  • #1 09 Sie 2015 20:13
    John5MM
    Poziom 19  

Witam serdecznie chodzi mi o ten projekt https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1287723.html Jak się domyślacie , chodzi mi o wykonanie transformatorów i przekładnika prądowego, jest to na razie dla mnie czarna magia.

Jak wiecie dziś już raczej nie opłaca się wydobywać tego z zasilacza bo ceny są niskie. Znalazłem fajną stronę
    http://sklep.feryster.pl/index.php?page=shop....com_virtuemart&Itemid=163&vmcchk=1&Itemid=163

Czy możecie mi napisać jakie rdzenie i jakie kraksy mam do nich kupić bo niestety o takich wynalazkach to jestem nie wiele wiedzący i nie wiem z jakiego mają być materiału , a zależy mi na tym aby wszytko było możliwie jak najwierniej odwzorowane układzie modelowym (wiadomo im bliżej działającego oryginału tym większa szansa że wszytko zadziała poprawnie). Pozdrawiam

1 14
  • Pomocny post
    #2 10 Sie 2015 12:59
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Przecież masz w temacie wszystko opisane. Po co kupować te rdzenie, skoro można je wydłubać z zasilacza ? Ale ok. Na transformator główny: rdzenie ETD34 + karkas, na sterujący i przekładnik: rdzenie EE lub EI od zasilacza ATX lub toroidy TN-13 lub TN-16.

1
  • #3 03 Wrz 2015 22:57
    John5MM
    Poziom 19  

Ok zacznijmy od początku , wykonam jednak ten zasilacz z traf atx-owych, kumpel przesłał mi zdjęcia co mi może dać , jest poniżej, pytanie z zdjęć nada się na transformator główny, sterujący i przekładnik prądowy ?

0
  • Pomocny post
    #4 04 Wrz 2015 14:39
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Na sterujący i przekładnik dobre będą te EE-19, na główne dobre będzie trafo z taki rdzeniem jak tu: http://www.feryster.com.pl/polski/etd34.php?lang=pl Pewnie zapyta kolega, jak takie trafo rozebrać. Procedura jest prosta. Ściągasz tą żółtą tasiemkę, zalewasz trafo wrzątkiem i gotujesz, aż klej puści. Jeśli mimo 20 min gotowania klej trzyma, weź inne trafo i spróbuj je rozebrać. Później ściągasz tylko uzwojenia z karkasu i nawijasz. Zrób przekładki między zwojami, zabezpieczy to trafo przed przebiciem. Dobra do tego celu jest taśma teflonowa używana przez hydraulików.

1
  • #5 06 Wrz 2015 18:48
    John5MM
    Poziom 19  

Ok, jedno mam rozebrane niestety drugie pękło (ale jeszcze kilka jest w zapasie), rdzeń jaki ściągnąłem wydaje mi się że ma szczelinę czy takie z szeliną nadadzą się na przekładnik i trafo sterujące ?

0
  • #7 08 Wrz 2015 19:51
    John5MM
    Poziom 19  

Ok to już wiem co trzeba, teraz następne jest podany wzór na obliczanie ilości zwojów:
    n = 53 / Qr,

Qr to pole przekroju poprzecznego kolumny głównej rdzenia podane w cm^2
    Spójrz na specyfikacje ETD-34 http://www.feryster.com.pl/polski/etd34.php?lang=pl
    Czy pole przekroju poprzecznego kolumny głównej rdzenia to to samo co Przekrój rdzenia Ae[mm2] 97.1 w właściwościach ?

0
  • #9 12 Wrz 2015 12:16
    John5MM
    Poziom 19  

Tak, wychodzi 54,56 po zaokrągleniu będzie 55 zwojów, tylko teraz jak obliczyć uzwojenie wtórne ?
    Autor napisał stosunek napięcia wyjściowego do wejściowego jest dokładnie równy stosunkowi ilości zwojów uzwojenia wtórnego do ilości zwojów uzwojenia pierwotnego tylko jakie proporcje mam przyjąć ?

I następne na czym wymiękłam
    1 Następnym krokiem jest obliczenie grubości drutów uzwojeń. Najważniejszą sprawą którą należy wziąć pod uwagę podczas obliczania grubości drutów jest konieczność wypełnienia drutem całego okna rdzenia - od tego zależy sprzężenie magnetyczne uzwojeń transformatora, a więc też spadki napięcia wyjściowego.

W obrazku jest rdzeń z ETD 34 i w ogóle co to jest traktowane jako okno rdzenia czy to co zaznaczyłem tej oknem rdzenia czy tylko połówką okna rdzenia ?

2 Nie będę się rozpisywał na temat obliczania grubości warstw drutu czy przekroju drutu, ponieważ każdy z nas chodził do gimnazjum i zna podstawy geometrii
    No niestety coś w tym jest że ci co byli dobrzy z biologii nie lubili matematyki, możesz objaśnić o co mu chodziło ?

3 Powiem tyle, że sumaryczny przekrój wszystkich drutów przechodzących przez okno rdzenia powinien wynosić około 40-50% przekroju poprzecznego okna rdzenia (okno rdzenia - miejsce w którym drut przechodzi przez rdzeń). Jeśli nawijamy transformator po raz pierwszy, powinniśmy się trzymać bliżej tego 40%
    No tak czy na obrazku obrazku możesz zaznaczyć gdzie jest przekrój poprzeczny okna rdzenia i co to jest „sumaryczny przekrój wszystkich drutów”?

4 Zwykle przyjmuje się gęstość prądu 5A/mm2 i tej wartości nie powinniśmy przekraczać, a stosowanie niższych gęstości prądu jest jak najbardziej wskazane W układzie modelowym prąd po stronie pierwotnej wynosi 220W/140V=1,6A, więc przekrój drutu wystarczy 0,32mm^2, z tego wynika że jego grubość powinna być 0,6mm.

Przecież 0,32mm^2 daje 0,1024 mm ?
    Po stronie wtórnej popłynie prąd 220W/54V=4,1A, z tego wynika przekrój 0,82mm i grubość drutu 1mm.

Też nie wiem skąd on wyczarował z przekroju 0,82 mm grubość 1mm
    W obu przypadkach uwzględniłem maksymalne spadki napięcia pod obciążeniem. Należy też pamiętać, że ze względu na występujący w transformatorach impulsowych efekt naskórkowości, grubość drutu jest ograniczona częstotliwością pracy - w naszym przypadku dla 30kHz maksymalna grubość drutu wynosi 0,8..0,9mm.

Zamiast drutu o grubości 1mm lepiej zastosować dwa cieńsze druty Po obliczeniu ilości zwojów i drutów należy sprawdzić, czy szacunkowe wypełnienie okna miedzią wynosi te 40-50% - jeśli tak to przystępujemy do nawijania.
    No właśnie jak obliczyć ilość zwojów ?

5 Trzeba koniecznie zapisać kierunek nawijania uzwojenia na karkas - druga część uzwojenia (pierwotnego) musi być nawijana w tą samą stronę. Po nawinięciu pierwszej części uzwojenia należy przylutować jego drugi koniec do przejściowego, skróconego pinu nie wchodzącego w płytkę. Następnie należy położyć 3-4 warstwy taśmy izolacyjnej na uzwojenie i nawinąć całe uzwojenie wtórne bifilarnie - oznacza to sposób nawinięcia polegający na poprowadzeniu obu części uzwojenia jednocześnie obok siebie, nawijając równolegle, ale ostatecznie łącząc szeregowo.
    Jak rozumiem autorowi chodzi o uzwojenie wtórne nawijane dwoma drutami zamiast jednego, pisze o całym uzwojeniu wtórnym , chociaż na schemacie jest pokazane inaczej (rozdzielone na dwie części )

i co do uzwojenia biflinarnego ma być ono jak w linku ?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzwojenie_bifilarne

0
  • #10 12 Wrz 2015 20:19
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Proporcje zależą od napięcia, jakie chcesz otrzymać na wyjściu. Przykładowo: na wyjściu chcesz mieć 24v, proporcje w przybliżeniu wynoszą 1:10.

1. To co zaznaczyłeś to właśnie okno.
    2. Tu ci naukowej metody nie podam, bo uczniem gimnazjum jestem od 11 dni :) , ale możesz zrobić tak: nawijasz drutem jakim masz pod ręką na karkasie 1 warstwę zwojów tak dokładnie, że śrubokręt nie wchodzi, liczysz zwoje, przyjmujesz grubość warstwy równą grubości drutu i musisz oszacować, czy uzwojenie wypełni karkas. Raz tak wymyśliłem trafo sieciowe, 30 min z wiertarką i gotowe :)
    3. Poprzeczny przekrój okna rdzenia to masz, jak byś przeciął okno w pół na wysokość. Sumaryczny przekrój drutów ? Oczywiście dodane przekroje wszystkich drutów, jakich użyjesz.
    4.1. Od kiedy powierzchnia do kwadratu daje średnicę ? 1/2 Φ drutu do kwadratu x Π daje przekrój.
    4.2. Też mi czary. Dwa akapity wyżej !
    4.3 Pkt. 2, jak nawijasz biflarnie, nic to nie przeszkadza w obliczeniach, a tylko otrzymasz lepsze trafo.
    5. Nawijasz biflarnie i łączysz jak na schemacie, w czym problem ? Tak się czasami nawija autotransformatory m.cz w niektórych dziełach pana Janeczka, a te dzieła mają fajną modulację i przyjemny odbiór, więc coś to daje :)

Jak coś pomyliłem to przepraszam, ale mam katar i że się tak wyrażę, spowolnione przetwarzanie informacji :roll:

0
  • #11 14 Wrz 2015 09:50
    John5MM
    Poziom 19  

to znaczy mam takie zapytanie, autor obliczał grubość drutu uzwojenia pierwotnego z danych :
    220W/140V=1,6A, więc przekrój drutu wystarczy 0,32mm^2

Skąd on je wyczarował bo w opisie pisze że napięcie podawane z kondensatorów na uzwojenie pierwotne wynosi 160V a moc 250W ?

Aha i napisałeś ?
    4.1. Od kiedy powierzchnia do kwadratu daje średnicę ? 1/2 Φ drutu do kwadratu x Π daje przekrój.

To było w odniesieniu do tego:
    20W/140V=1,6A, więc przekrój drutu wystarczy 0,32mm^2, z tego wynika że jego grubość powinna być 0,6mm.

Chodziło mi jak z podanego przekroju obliczyć grubość drutu (bo jak czytałem napisałeś mi wzór na przekrój drutu).

Wieli szacunek że chodzisz do gimnazjum a tyle już wiesz, oczywiście za powysze posty lecą pochwały.

0
  • #12 14 Wrz 2015 14:27
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Powiem tak: chyba wykonam uproszczoną wersję tej przetwornicy na płycie od starego zasilacza Codegen (barachło, jakich mało, ale jest i TL494, i rdzenie odpowiednie.

1. Możliwe, że autor popełnił błąd, 140V jest poprawne. Drut 0,4 kolega ma ? Będzie gitara.
    2. Skądś mam taką tabelkę, nie trzeba nic liczyć. Tabelka nie moja, więc nie doję punktów.
    Patrzę na ten schemat i widzę, że trochę ścieżek w ATX- ie się potnie będzie git, schemat dość klasyczny, większość części mam, a wszystko da się zastąpić. Nic tylko budować :) Z tym będzie ciężko, bo na przetwornicach znam się jak świnia na gwiazdach. Zasilacze po moich moich naprawach robiły bum i paliły się widowiskowo na stole roboczym (drewnianym 8-) )

Teraz tak patrzę, że chyba zły zasilacz złowiłem. Wszystkie trafka na rdzeniach EE ... No dobra, do komputerowego marsz :)

0
  • #13 16 Wrz 2015 20:23
    John5MM
    Poziom 19  

Spokojnie kolego jutro, o ile będzie czas podsumujemy wszystkie obliczenia jakie już wiem dzięki tobie i poukładam w całość :D

0
  • #14 17 Wrz 2015 19:44
    Młody elektronik 13
    Poziom 21  

Ja powoli przenoszę schemat na płytkę, naprawdę polecam koledze kilka zasilaczy złowić. W komputerowym dają mi ten złom z ucałowaniem ręki, bo nie płacą za utylizację. I te kondensatory 330 uF trzeba sprawdzić po wymontowaniu, czasami jeden z nich ma zwarcie.

0
  • #15 18 Wrz 2015 10:06
    John5MM
    Poziom 19  

Na razie kolego polegam praktycznie na twoim pomyśle, u mnie niestety nie dostanę zasilacza uszkodzonego bo nie mam za bardzo jak musiał bym nakupić tego trochę z 2 nie potrzebne może się w domu znajdą.

0
  Szukaj w 5mln produktów