Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wadliwe naświetlacze LED dostępne na Allegro

k4be 27 Aug 2015 10:05 24705 34
Testo
    TyPeczek
    Level 23  
    Te naświetlacze użytkowo złe nie są. Fakt, że nie spełniają EMC, ale jaki typowy użytkownik na takie coś patrzy, może dyrektor szpitala, choć i to nie zawsze.
  • Testo
    k124l
    Level 20  
    Nie wszystkie nie spełniają norm EMC kupiłem niedawno naświetlacz marki "livarno" i o dziwo nie sieje zakłóceniami i w ulotce dołączonej do niego jest nawet deklaracja zgodności z EMC .
  • Testo
    Kcm2h2lz.sdvc;39_d3j
    Level 11  
    Uszanowanie,
    Od członka rodziny trafiły do mnie trzy niesprawne naświetlacze marki Lightech. Zakupił je w sklepie Merkury Market. Dwa modele 30W z czujnikiem ruchu PIR, jeden 10W też z czujnikiem. Zamontowane były w różnych miejscowościach, w różnym czasie. Po pewnym okresie użytkowania przestały działać. Zajrzałem do nich. LED i zasilacz sprawne, ale we wszystkich trzech czujnikach poszły te same elementy, mianowicie diody zenera 22V. Przy czym konstrukcja czujnika w modelu 10W była nieco odmienna, bo oparta na LM324, a w pozostałych był układ dedykowany do czujników PIR, nie pamiętam symbolu, oraz LM78L05. Nie wiem dokładnie co było przyczyną uszkodzeń, może przegrzanie diod, a może przepięcia w sieci zasilającej? Zasilanie zrealizowane było jedynie na szeregowym połączeniu kondensatora i rezystora, a potem już mostek prostowniczy i dioda zenera. W każdym razie nieco licha konstrukcja w moim odczuciu. Brak rezystorów rozładowczych. Co do samych lamp, mierziło niespasowanie obudowy i pokrywy oraz źle ułożona guma uszczelniająca, która nie została w niektórych miejscach wprowadzona w specjalne zagłębienia i tak ściśnięta przez długi czas nie chciała się potem już zbyt łatwo prawidłowo ułożyć. Dioda COB nie świeciła równomiernie, a przy wyłączaniu nie wszystkie chipy równomiernie gasły. W czujniku nie było dostatecznego rozdzielenia części wysokonapięciowej od niskonapięciowej. Wszystkie elementy na jednym PCB. Kondensator zasilacza beztransformatorowego stykał się z kondensatorem elektrolitycznym obwodów czasowych. Ułożenie elektrolitów i przekaźnika częściowo ograniczało pole widzenia czujnika. Przy czujniku znajdowała się czerwona dioda LED, która zapalała się w momencie wykrycia ruchu. Nie wiem w jakim ona tam celu niby była, bo przecież o fakcie działania czujnika świadczy zapalenie się lampy i dźwięk przekaźnika... Może to jakieś sprzężenie zwrotne, a może jednak dodatkowa informacja wykrycia ruchu. Soczewka fresnela zrealizowana jako wygięty, cienki kawałek plastiku z kolistymi wyżłobieniami. To wszystko to są niby szczegóły, ale wg mnie nie budzą zachęty i świadczą o niezbyt wysokiej jakości.

Proszę sobie to interpretować indywidualnie, ja z czujnikami PIR nie miałem zbytnio do czynienia, więc mi się niektóre rozwiązania techniczne wydawały dziwne, ale może są one jednak powszechne w naszych czasach. Trafiła do mnie też lampa halogenowa z czujnikiem PIR, ale on już miał nieco inną konstrukcję, bo zasilanie LM324 było z 8V poprzez LM78L08, choć też z zasilacza beztransformatorowego (tu jednak równolegle do kondensatora były połączone rezystory rozładowcze), a równolegle do przekaźnika obwód RC. Soczewka fresnela zdawała się jakaś porządniejsza :D
    Pozdrawiam.
    Jackziom
    Level 23  
    k124l wrote:
    Nie wszystkie nie spełniają norm EMC kupiłem niedawno naświetlacz marki "livarno" i o dziwo nie sieje zakłóceniami i w ulotce dołączonej do niego jest nawet deklaracja zgodności z EMC .

To jest zupełnie inna bajka. Sklep "ldiL" w którym zakupiłeś towar, importuje towary od przyzwoitych fabryk Chińskich (przepakowując potem u siebie to w swoje pudełka i adekwatne do rodzaju towaru- własne marki), które zapewniają jakieś standardy i minimum certyfikatów bezpieczeństwa. Co innego "ebaje" i inne "alledrogo"- tam to już kto cwańszy ten lepszy.

Pzdr.
    metylek
    Level 15  
    maciej_333 wrote:
    Ekstrapolując dla właścicieli tych i innych firm istotny jest jedynie zysk. Nie zaś zgodność danych z tabliczki znamionowej ze stanem faktycznym.

Przepraszam, ale musze to skomentowac.
    Nie wiem co ma wiek do tego zeby wierzyc temu co jest napisane na urzadzeniu. Zreszta, nie jest to kwestia wiary lecz zwyczajnie, prawa, ktore obowiazuje w cywilizowanym swiecie (Polske do nich zaliczam). Za takie wlasnie "niezgodnosci" (dla mnie to 100% przestepstwo) scigaja w Europie odpowiednie instytucje. I cale szczescie. Bo bez tego pewnie byloby duzo gorzej.

A moze jednak ma znaczenie wiek. Ludzie "starej daty" uwazaja ze to co napisane powinno byc zgodne z tym co w srodku. Jesli taka zasada (wg mnie elementarna) nie jest wyznawana przez ludzi "mlodej daty" to gratuluje koledze.
    W dalszym ciagu jednak wierze ze nie wszyscy "mlodzi" sa tacy jak kolega.

Pozdrawiam mimo wszystko.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Bartusjusz wrote:

Maciej_333
    40% mniejsza moc od deklarowanej, to dużo i nie potrzeba miernika z atestem żeby stwierdzić defekt naświetlacza. Poza tym zawsze można go skalibrować, mierząc znaną wartość.

Sadze, ze maciej_333 nie jest raczej tego swiadomy.
    Dla mnie inzynierskie podejscie to nie tylko super dokladnosc (kiedy potrzebna to potrzebna, napewno nie w tym przypadku) ale rowniez tzw. zdrowy rozsadek. Po co czepiac sie miernika ktory jest w klasie dajmy na to 1% lub nawet 5% skoro mowimy o roznicy 40% ? A nawet, co to zmieni ze ten przyrzad skalibrujemy na swoja klase? Chyba tylko to, ze zamiast 40 % bedzie pokazywal 35% lub 45%. Jakie to ma znaczenie w tym przypadku? Ktos w tym temacie napisal ze "Podawane są błędy graniczne... Magister powinien o tym wiedzieć." :)
    To wlasnie dla mnie jest myslenie inzynierskie. Racjonalnosc a nie slepa interpretacja nabytej nauki, bo wtedy prowadzi na manowce, niestety.

Do Autora tematu:
    Prosze nie zwracac uwagi na niektore wpisy. Pokazuja niewiedze, a czasem nawet zlosliwe intencje. Dla tych pierwszych mam jeszcze zrozumienie ale tych drugich bede tepil wszelkimi sposobami.

Dla mnie Pana temat jest fundamentem. Kto tego nie rozumie niech raczej nie zabiera glosu bo naraza sie na posmiewisko ze swoimi teoriami.

Dziekuje