Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wadliwe naświetlacze LED dostępne na Allegro

k4be 09 Sie 2015 21:57 18903 34
  • Postanowiłem podzielić się moimi wnioskami dotyczącymi zakupionymi ostatnio na Allegro "naświetlaczami LED", które mają rzeczywistą moc zdecydowanie mniejszą od deklarowanej.
    Poniższy opis wysłałem także do firm, od których te naświetlacze otrzymałem. Artykuł zamieszczam tutaj nie po to, aby negatywnie ocenić wymienione firmy (zaleciłem im przeprowadzenie odpowiednich testów i weryfikację dostawców; poza tym przypuszczam, że inni sprzedawcy mają dokładnie taki sam problem), ale żeby zwrócić uwagę na zjawisko, które wydaje się powszechne, a obecni na tym forum elektronicy mają możliwości pozwalające na szybką weryfikację jakości sprzętu, który zakupią. Wystarczy śrubokręt, lutownica, woltomierz, amperomierz z krokodylkami i kalkulator, aby określić rzeczywistą moc diody.
    Mile widziane wszelkie uwagi, komentarze i dyskusje.

Wstęp

Badaniu poddałem 10 sztuk naświetlaczy, zakupionych w sierpniu 2015:
    1. „HALOGEN NAŚWIETLACZ LED 10W COB 900lm barwa CIEPŁA” - 4 sztuki,
    2. „HALOGEN NAŚWIETLACZ LED slim 10W z czujnik ruchu” - 3 sztuki,
    3. „HALOGEN NAŚWIETLACZ LED 30W COB 2700lm barwa ZIMNA” - 2 sztuki,
    4. „Naświetlacz Halogen LED 10W czujnik ruchu SLIM” - 1 sztuka.
    Pozycje 1, 2 i 3 zostały zakupione w firmie „R-MAX” Podkowa Leśna, a pozycja nr 4 – w „Unlimited” Nowy Targ.

Po montażu i uruchomieniu wspomnianych naświetlaczy stwierdziłem słabe natężenie światła w porównaniu do montowanych wcześniej urządzeń o tej samej mocy. Postanowiłem zatem poddać je badaniom, w celu ustalenia przyczyn tych różnic.

Badania naświetlaczy 10W

W pierwszej kolejności dokonany został demontaż naświetlacza wymienionego w punkcie 1. Na obudowie urządzenia stwierdzono dwie naklejki, jedna naklejona na drugą. Na widocznej naklejce znajdują się następujące parametry:

Certificate
    Model: 10W LED FLOOD LIGHT
    Voltage: AC85~265v(sic) 50-60HZ(sic)
    FLUX: 900LM(sic)
    COLOUR TEMPERATURE:3000K
    Waterproof level:IP65
    10/2014
    RoHS CE

Informacje na naklejce znajdującej się pod spodem różnią się w pozycjach:

FLUX: 900-1000LM(sic)
    COLOUR TEMPERATURE:6000K
    2014/09

Ponieważ parametry zawarte na pierwszej naklejce są zgodne z danymi podanymi przez sprzedawcę, przyjęto, że są to parametry właściwe.

Oględziny obudowy wskazują na poprawne określenie kategorii szczelności IP65 (nie przeprowadzałem testów zgodności z normą). Wszystkie próby elektryczne wykonane zostały z napięciem zasilającym 230V -10+5%, 50Hz, czyli zgodnym z tabliczką znamionową.
    Z powodu braku dostępu do odpowiedniego sprzętu pomiarowego, nie wykonano pomiaru wykazującego strumień świetlny i temperaturę barwową. Dokonana jednak została ocena subiektywna, bazująca na porównaniu z innymi źródłami światła. Ocena ta wskazuje na temperaturę świetlną około 2600K (bliska podanej na naklejce) i strumień około 500lm, zdecydowanie mniejszy od podanego.

Wewnątrz obudowy naświetlacza znajduje się zasilacz, opisany
    „MODEL:SN-SO810A(8-10)*1W”
    INPUT: 100-240V 50/60Hz 0,2A
    OUTPUT: 22-38V DC300mA+/-5%
    TA:50°C TC:60°C
    CE
    Parametry napięcia zasilającego nie są zgodne z tymi podanymi na naświetlaczu (węższy zakres napięć), natomiast pozostałe są właściwe dla diody 10W.
    W następnej kolejności zmierzono parametry elektryczne lampy. Napięcie zmierzone na końcówkach modułu COB było równe U=33,8V, a płynący prąd I=183mA. Widoczna jest znaczna (39%) rozbieżność między prądem podanym na obudowie przetwornicy, a rzeczywistym.
    Z tych parametrów można obliczyć moc, przy której pracuje moduł COB: P=UI=6,2W. Tutaj też widać znaczną rozbieżność pomiędzy mocą rzeczywistą a deklarowaną (38%). Mniejsza od deklarowanej moc źródła dobrze wyjaśnia stwierdzone zbyt niskie natężenie wytwarzanego światła.
    W tym momencie przyjęto hipotezę, że wadliwa jest przetwornica zasilająca – wytwarza prąd zdecydowanie mniejszy od zadeklarowanego. Wobec tego do zasilania modułu COB znajdującego się w naświetlaczu wykorzystano zasilacz laboratoryjny o parametrach zgodnych z tymi podanymi na obudowie przetwornicy. Po włączeniu zasilacza stwierdzone zostało znaczne zwiększenie intensywności światła wytwarzanego przez diodę, ale po około 20 sekundach pracy źródło światła uległo uszkodzeniu. Nie stwierdzono nieprawidłowości w sposobie montażu diody na powierzchni odprowadzającej ciepło (mimo użycia tylko dwóch śrub mocujących zamiast czterech). Należy wyciągnąć z tego wniosek, że nie tylko przetwornica wytwarza prąd mniejszy od zadeklarowanego, ale też użyta dioda nie jest przeznaczona do pracy przy mocy 10W. Zatem informacja o mocy „10W” podana przez firmę sprzedającą urządzenie, a także umieszczona przez producenta na obudowie, jest informacją nieprawdziwą.
    W kolejnych egzemplarzach naświetlaczy 10W dokonano tylko pomiaru prądu diody – i we wszystkich był on zbliżony do 180mA. Można z tego wywnioskować, że opisana sytuacja nie jest jednostkową wadą fabryczną, ale seryjnym i celowym wprowadzeniem w błąd potencjalnych kupujących. Należy tutaj jeszcze raz zaznaczyć, że naświetlacze posiadające identyczną wadę zostały zakupione w dwóch różnych firmach.

Nie stwierdzono żadnych rozbieżności dotyczących parametrów i działania między naświetlaczami typu „SLIM” i standardowymi.
    Jedyna różnica (pomijając barwę obudowy) między egzemplarzem zakupionym w „Unlimited”, a tymi pochodzącymi z „R-MAX”, dotyczy wykonania obudowy przetwornicy znajdującej się wewnątrz naświetlacza – zasilacz w naświetlaczu z pkt. 4 jest osłonięty koszulką termokurczliwą i nie posiada na sobie żadnych opisów, natomiast te z punktów 1 i 2 posiadają rozbieralne obudowy plastikowe z opisem podanym uprzednio.

Badania naświetlaczy 30W

Kolejne badania dotyczyły naświetlaczy 30W (punkt 3). Informacje zawarte na naklejce na obudowie urządzenia:

Certificate
    Model: 30W LED FLOOD LIGHT
    Voltage:AC85~265v(sic) 50-60HZ(sic)
    FLUX:2700LM(sic)
    COLOUR TEMPERATURE:6000K
    Waterproof level:IP65
    12/2014
    RoHS CE

Tutaj również subiektywnie oceniono strumień świetlny (ok. 2000lm, zdecydowanie mniejszy od deklarowanego) i temperaturę barwową (zgodna z podaną – około 6000K, ale z wyraźnym zielonym podbarwieniem).

Informacje znajdujące się na przetwornicy wewnątrz obudowy naświetlacza:
    LED DRIVER
    TA:50°C TC:60°C
    MODEL SN-I1218B
    INPUT AC:85-265V 50/60Hz AC:0.3A
    OUTPUT DC:21-38V DC:600mA +/-5%
    CE IP65

W tym przypadku brak jest rozbieżności dotyczącej napięć zasilania, natomiast podany prąd 600mA sugeruje zasilacz do modułu COB 20W, a nie 30W (diody 30W wymagają zasilania prądem 900mA). Tak też stwierdzono na podstawie pomiarów:
    I=612mA
    U=31,7V
    P=UI=19,4W
    W drugim egzemplarzu naświetlacza zmierzony prąd miał podobną wartość: 605mA.
    Widoczne poprzez obudowę modułu COB struktury LED mają wyraźnie mniejszy rozmiar w porównaniu z modułem 30W ze sprawdzonego źródła, co sugeruje, że również tutaj dostawca wprowadza swoich kupujących w błąd, oferując naświetlacze 20W opisane jako „30W”.

Modyfikowanie wadliwych naświetlaczy

Z uwagi na czasochłonność procesu zwrotu lub reklamacji naświetlaczy nie odpowiadających swojej specyfikacji, podjęto próby ich dostosowania do pracy zgodnej z parametrami. Dostosowanie to musi polegać na wymianie modułu COB na nowy, o właściwej mocy, i zwiększenie prądu wyjściowego przetwornicy zasilającej dla zapewnienia odpowiedniej mocy.
    Dostawcą modułów COB użytych do prób jest firma „Mojeledy” Kargowa.
    W przypadku naświetlaczy 10W próba zakończyła się pomyślnie. Moduły 10W mają identyczne wymiary, jak zamontowane „oszukane” 5W, zatem ich wymiana nie sprawiła jakichkolwiek problemów. Metodą eksperymentalną ustalono także procedurę modyfikacji przetwornicy zasilającej. Przetwornica jest w pełni rozbieralna, zatem nie ma tu trudności natury mechanicznej. Przeróbka polega na dolutowaniu równolegle do rezystorów R6 i R7 na płytce zasilacza rezystorów SMD w obudowie 0805 o wartościach odpowiednio 3,3Ω i 10Ω. Dołożenie tychże rezystorów powoduje zmniejszenie rezystancji wypadkowej bocznika w układzie przetwornicy, co skutkuje wzrostem prądu wyjściowego do około 300mA, odpowiedniego dla diod 10W. Przetwornica po takiej modyfikacji pracuje w pełni poprawnie.
    Wszystkie zmodyfikowane w ten sposób naświetlacze (8 sztuk) pracują bez zarzutu. Przybliżony koszt modyfikacji to 9zł, co, przy cenie wadliwego naświetlacza 16zł, czyni modyfikację opłacalną nawet na większą skalę.

Próba przystosowania naświetlaczy 30W zakończyła się niepowodzeniem. Co prawda montaż diody 30W w miejsce 20W nie sprawia problemów, ale łatwa do wykonania modyfikacja zasilacza nie jest możliwa. Przetwornica została zalana zalewą silikonową, co czyni demontaż czynnością bardzo uporczywą i czasochłonną, a elementy elektroniczne zastosowane w układzie nie są przystosowane do pracy z mocą 30W, co skutkuje ryzykiem przegrzania urządzenia po modyfikacji. Jedyną opcją byłaby wymiana zasilacza na nowy, o właściwych parametrach, jednak ceny takich modułów są niewiele mniejsze od ceny samego naświetlacza. Zatem w tym przypadku opłacalne jest zamówienie próbek u różnych dostawców i wybranie urządzeń, których parametry są zgodne z deklarowanymi.

Podsumowanie

Ustalono, że naświetlacze LED o mocach 10 i 30W, sprzedawanych wysyłkowo przez co najmniej dwie firmy, mają moc mniejszą od deklarowanej (ok. 5W zamiast 10W, ok. 20W zamiast 30W), i uzyskaną wiedzę można ekstrapolować, przypuszczając, że problem dotyczy większej liczby sklepów, a także naświetlaczy o innych mocach. Przypuszczalnie winny niezgodności jest zagraniczny dostawca, u których wymienione firmy zaopatrują się w towar. Jednak to właśnie krajowi dystrybutorzy są narażeni na koszty reklamacji (niezgodność z umową), zwrotów i ewentualnych procesów sądowych o oszustwo. Nie należy tutaj także zapominać o klientach, którzy kupują oferowane urządzenia, nie posiadając wiedzy i zaplecza sprzętowego odpowiedniego do stwierdzenia, że zakupiony przez nich towar jest wadliwy, bądź też zauważają bardzo niski strumień świetlny i słabą jakość barwy uzyskiwanej z wadliwego źródła. Skutkuje to niepotrzebnymi nadmiernymi wydatkami konsumentów, oraz niesłusznymi negatywnymi opiniami dotyczącymi oświetlenia LED.

Na koniec dodam, że w firmie „Unlimited” w październiku 2014 dokonałem zakupu 5 sztuk naświetlaczy 30W, i 1 sztuki 10W z czujnikiem ruchu. Zakupione wtedy lampy działają całkowicie poprawnie i niezawodnie. Zatem opisywany problem jest nowy, i dlatego też należy go jak najbardziej nagłośnić.

Sprzęt użyty do badań:
    transformator separowany z zabezpieczeniem przeciwprzeciążeniowym konstrukcji własnej;
    zasilacz laboratoryjny MOTECH LPS-305;
    multimetr cyfrowy BRYMEN BM815s.

Opracował: mgr inż. Krzysztof Beresztant, 8 sierpnia 2015.

Fajne!
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 09 Sie 2015 23:38
    k124l
    Poziom 19  

Przydało by się jeszcze napisać co zrobić żeby te naświetlacze nie siały tak zakłóceniami w promieniu kilkudziesięciu metrów.

• #3 10 Sie 2015 00:05
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

k4be napisał:
    30W LED FLOOD LIGHT

Ta moc możne dotyczyć pobieranej mocy od strony 230V (łącznie ze sprawnością przetwornicy) a nie mocy użytej diod/y.

Moc diody nic nie mówi, mówią za to lm/W diod i w firmowych diodach jest to podane.

• #4 10 Sie 2015 00:10
    piotr_go
    Poziom 27  

Potwierdzam.
    Ja kupiłem naświetlacz 10W i 50W. 10ki nie mierzyłem ale 50ka pobierała ~30W, Zasilacz w środku też miał nalepkę ~30W.
    Dostosowywaniem do podanych parametrów bym sobie głowy nie zawracał, aluminium jest dość cienkie i kiepsko odprowadza ciepło (naświetlacz znacznie mocniej grzeje się na środku).
    Ja zmodyfikowałem w dół. Do 10ki wsadziłem leda z 50ki a do 50ki leda 100W którego kiedyś kupiłem (zasilacze jak były). Mam nadzieję że dzięki temu dłużej pochodzą.

• Deimic One - Szkolenia
  • #5 10 Sie 2015 00:15
    leonow32

Poziom 30  

Problem z oświetleniem LEDowym nie dotyczy tylko taniego chińskiego badziewia zamawianego z Aliexpres czy z innego końca świata. Ja miałem problem zaskakująco małej trwałości żarówek LED marki OSRAM LED STAR CLASSIC A 60 moc 10W. Producent deklaruje, że żarówki wytrzymają 15 lat. W mnie jedna padła po 1 miesiącu, druga po pół roku, a trzecia jeszcze się trzyma już ósmy miesiąc. Zważywszy na to, że za żarówy dałem 49zł to oczywiście je reklamowałem, a sprzedawca w sklepie powiedział mi, że więcej tego dziadostwa nie będzie sprowadzał, bo nie tylko ja przynosiłem wadliwe żarówki, przepalone po kilku miesiącach.

• #7 10 Sie 2015 08:10
    k4be
    Poziom 31  

Jeśli chodzi o zakłócenia, we wbudowanej przetwornicy brak jest jakichkolwiek filtrów. Pewnie wystarczyłoby dodać standardowy sieciowy filtr EMI. Pytanie tylko, jeśli te urządzenia nie spełniają EMC, to czemu mają znaczek CE?
    O odprowadzanie ciepła po modyfikacjach bym się nie obawiał, ponieważ naświetlacze wadliwe mają obudowę o jednakowych wymiarach jak te pełnowartościowe, a lampy 10W nie osiągają w czasie pracy wysokich temperatur (a przy zamontowanej diodzie 5W wręcz nie grzeją się wcale).
    Komentarz o mocy pobieranej z sieci jest raczej nietrafiony, gdyż moim zdaniem (ale w wolnej chwili jeszcze się upewnię i to zmierzę) sprawność zasilaczy przekracza 90%.
    A duża awaryjność "żarówek LED" bierze się głównie z marnych rozwiązań termicznych, oraz z zasilacza reaktancyjnego narażającego diody na przeciążenia.
    Efektywność diod (podawana w lm/W) to zupełnie oddzielny temat.

• #8 10 Sie 2015 10:01
    krzysiek71
    Poziom 13  

Witajcie panowie.
    Może post nie będzie do końca w temacie ale chciałbym opisać moją przygodę z żarówkami energooszczędnymi i wytwarzaniu przez nich czegoś w rodzaju "bariery".
    Żarówki były zakupione w Casto..... i dedykowane do pracy z ściemniaczami (nie pamiętam nazwy firmy).Miałem zainstalowany ściemniacz na pilota.
    Żarówki oczywiście działały.Gdy były włączone tworzyła się bariera która uniemożliwiała sterowanie sprzętu rtv.Żaden pilot nie mógł się przebić przez tą barierę.Ani tv ani amplitunery,kablówka itd.Ileż było szukania przyczyny o co chodzi.Przypadkiem gdy żarówki nie świeciły sprzęt ożył.
    Żarówki nie podziałały oczywiście za długo bo zaczęły się wypalać.Takie to właśnie cuda są w sprzedaży....
    Pozdrawiam.

• #10 10 Sie 2015 14:30
    maciej_333
    Poziom 34  

W jakimś stopniu warty uwagi opis. Jednak, w zasadzie wynika z niego to co wszyscy wiedzą. Otóż obecnie 99 % produkowanych na świecie produktów to śmieci, wytwarzane tylko po to by sztucznie napędzać rynek.

Inna sprawa, że artykuł ten jest trochę śmieszny. Opis jest poprawny pod względem stylistycznym i ortograficznym, rzeczowy i napisany w stronie biernej. Jest to poprawne w odniesieniu do zasad redagowania tekstów technicznych. Problem w tym, że napisano to w takim tonie, jakby zależał od tego przynajmniej pokój na świecie. Niby po co wysyłać informacje do sprzedawcy ? Przecież sprzedające takie produkty firmy nic sobie i tak z tego nie robią. Odniosę się w tym momencie do oryginalnego słownictwa autora. Ekstrapolując dla właścicieli tych i innych firm istotny jest jedynie zysk. Nie zaś zgodność danych z tabliczki znamionowej ze stanem faktycznym. Do tego dochodzi posługiwanie się posiadanymi tytułami zawodowymi. Zrozumiałbym to jeszcze w przypadku sporządzania oficjalnego dokumentu, protokółu z pomiarów, czy choćby dokumentacji projektowej. Czemu to ma służyć na zwykłym forum ? Może kolega jest starszej daty, to wiele by wyjaśniało.

• #11 10 Sie 2015 15:08
    k4be
    Poziom 31  

Zakłócanie pilotów na podczerwień przez świetlówki kompaktowe to efekt znany, ale spotykany raczej rzadko. Przyczyną jest zgranie ze sobą dwóch zjawisk. Częstotliwość pracy przetwornicy zamontowanej w świetlówce jest zbliżona do częstotliwości "modulacji nośnej" sygnału podczerwieni (chyba 36kHz) przy mocy emitowanego światła znacznie wyższej od jednej czy dwóch diod w pilocie. Drugie zjawisko to słabe filtrowanie światła widzialnego przez filtry optyczne umieszczone w sterowanym urządzeniu RTV (lub też duża zawartość podczerwieni w świetle wytwarzanym przez świetlówki).
    Kiedyś nawet budowało się proste układy, w oparciu o NE555, generujące przebieg 36kHz sterujący diodą IR. Taka zakłócarka dosyć skutecznie blokowała wszelkie piloty.
    Co do formy artykułu, piszę trochę z przyzwyczajenia (wiele sprawozdań na studiach, potem wiele raportów w pracy, pisanych w podobny sposób), a trochę w celu zwiększenia przejrzystości i odczuwanej wiarygodności tekstu. Na ile ten zabieg okazał się skuteczny - nie wiem, ale czytelnikom forma się podoba.
    Ekstrapolujesz jakie zjawisko? Nie jestem w stanie odszukać odpowiedniego odniesienia w twoim tekście.
    Oczywiście firmy handlowe zajmują się sprzedażą po to, aby odnieść zyski finansowe, ale właśnie ten cel będzie znacznie ułatwiony, gdy wszyscy klienci będą zadowoleni, i wyeliminuje się zwroty, reklamacje i podobne zjawiska wynikające ze znanych wad sprzedawanego towaru. Bo zgodność parametrów z naklejki z parametrami rzeczywistymi nie musi być istotna dla sprzedawcy, ale z pewnością jest dla konsumenta czy inwestora kupującego taki produkt.

• #12 10 Sie 2015 17:23
    energomania.pl

Poziom 4  

Produkty z PRC nie podlegają żadnej kontroli. Dziś sprzedają się głównie najtańsze naświetlacze - jak w teście k4be - diody LED mają 50% mocy, driver nie ma klasy szczelności IP65 (termokurczliwa koszulka lub plastik), przez co może dojść do zwarcia... Mają wprowadzić zaostrzone kontrole: http://www.lednews.pl/led-owe-zamienniki-lamp-tradycyjnych-pod-lupa-nadzoru-rynkowego

Paradoksalnie sprzedaż tanich produktów w sieci jest nieopłacalna dla uczciwych firm - koszty gwarancji i wysyłki ponosi sprzedawca, co przewyższa wartość samego badziewnego naświetlacza.

Sami prowadzimy import i sprzedaż produktów LED - wielu klientów poszukuje już droższych, ale dobrej jakości lamp. Są to zazwyczaj instalatorzy mający już dość ciągłych wymian niesprawnych LEDów. Np. nasz klient kupił w 2014 roku w firmie X ok. 80 naświetlaczy LED 50W po 100 zł, połowa po 3 miesiącach już nie świeciła, a owa spółka zawisła działalność, więc nie było mowy o wymianie...

Dbając o jakość, przeprowadzamy dodatkowe kontrole - do każdej oprawy dołączmy na życzenie wyniki. Dla ciekawych w załączniku test modelu 10W SMD - jak widać deklarowana wartość 800lm jest prawdziwa. Obecnie na 2-letniej gwarancji wraca do nas ok. 2-3% naświetlaczy - myślicie, że to dużo? Sprzedawca tandety powie pewnie, że nie mają zwrotów :not:

• #13 10 Sie 2015 17:45
    Jackziom
    Poziom 23  

Witam!

Powiem Ci, że nie odkryłeś nic nowego. To prawda co piszą tutaj koledzy- produkty z Chin (zwłaszcza te kupowane na serwisach internetowych typu alledrogo, aliexpress, ebay) to produkty które nie przechodzą testów, ani certyfikatów dlatego też są tańsze- często zaniżone parametry, niezgodność z opisem, uszkodzenie już przy uruchomieniu, fałszywy znaczek CE (który jest banalnie łatwo podrobić- właściwie wydrukować) i inne takie.

O naświetlaczach dużo mówił pewien Brytyjczyk, na youtube, na kanale Bigclivedotcom.

Tutaj parę przykładów:

1. O uszkodzonych diodach typu COB- mówi o braku zabezpieczeń antystatycznych w ich całościowym traktowaniu- wyjaśnia jak takie traktowanie uszkadza strukturę diody i dlaczego żyje ona krócej niż powinna...

Link

Link

2. A poniżej tzw. rekonesans techniczny:

Link

(Na filmiku pokazany jest fatalny poziom bezpieczeństwa zapewniony przez producenta- przewód uziemienia przylepiony lepiszczem, oraz pomiar mocy- 8,8W zamiast znamionowych 20W.)

Tutaj podobnie, tylko, że przewód uziemiający w ogóle nie zamocowany do niczego- dynda w powietrzu :)

Link

• #14 10 Sie 2015 18:04
    maciej_333
    Poziom 34  

k4be napisał:
    Ekstrapolujesz jakie zjawisko? Nie jestem w stanie odszukać odpowiedniego odniesienia w twoim tekście.

Ekstrapolacja w metodach numerycznych to poszukiwanie wartości funkcji poza znanymi punktami węzłowymi, nie zaś jak to ma miejsce przy interpolacji pomiędzy nimi. W tym kontekście można stwierdzić, że kilka firm zostało powiadomionych o sprzedaży przez nie wadliwych produktów. Mogę zatem ekstrapolować, że dla właścicieli nie tylko firm od których kolega coś kupił sprzedaż wadliwych produktów nie jest istotna, ale jest to powszechne. Można w mojej ocenie dokonać takiej właśnie generalizacji. Słowo to będzie miało tu podobne znaczenie.

• #15 10 Sie 2015 18:57
    teofil111
    Poziom 12  

Tekst jak najbardziej pożyteczny, trzeba walczyć z wszechobecnym chłamem.
    Obecnie liczy się tylko zysk, zysk i jeszcze raz zysk.

• #16 10 Sie 2015 19:32
    tos18
    Poziom 37  

Klienci chcą super ledów o super mocy w super niskiej cenie więc firmy im to dają.
    Kto pamięta radiomagnetofony i mini wieże z kilowatami mocy P.M.P.O ? - Zadziałał ten sam mechanizm.

• #17 10 Sie 2015 19:52
    alikatek
    Poziom 29  

tos18 napisał:
    Kto pamięta radiomagnetofony i mini wieże z kilowatami mocy P.M.P.O ? - Zadziałał ten sam mechanizm.

I dziś też się spisuje.

Patrzę w sklepie jest wieża Samsung, na pudełku dumnie napisane 30W RMS. Patrzę na samą wieżę-pobór prądu mniej niż 15W.

• #19 10 Sie 2015 22:47
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

A kto z "przeciętnych klientów" nie kupi oświetlacza LED o "poborze prądu jedynie 5W i mocy światła 100W dzięki zastosowaniu super nowoczesnej przetwornicy z pompą ładunku" za jedyne 29,99zł? Toż to czysta oszczędność prądu!
    No co, piece CO też mają ponad 100% sprawność ;)

• #20 12 Sie 2015 10:06
    2651601
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 12 Sie 2015 10:23
    k4be
    Poziom 31  

Cytat:
    Nie wyraziłem zgody na wykorzystanie moich danych w czyjejś nazwie użytkownika, tę sprawę zgłosiłem już administracji.

Badania wykonane z wykorzystaniem sprzętu pomiarowego o znanych (podanych przez producenta) dopuszczalnych niepewnościach są wystarczające do wyciągnięcia opisanych wniosków. Wykonane niezależnie od nich oceny subiektywne mają na celu tylko uzupełnienie opisu.
    Podane przeze mnie nazwy pochodzą z ofert, na których opisane urządzenia zostały zakupione.
    "Pół roku temu było idealnie" - bo rzeczywiście nie mam żadnych zastrzeżeń, i nie chodzi tutaj o inną firmę, ale o jedną z tych wymienionych.
    Urządzenia demontowałem i testowałem ze świadomością, że nie będzie można ich potem zwrócić - i dlatego też zdecydowałem się na ich modyfikację w celu uzyskania parametrów znamionowych.
    Właśnie m. in. żarówki służyły mi za odniesienie do oceny strumienia świetlnego i temperatury barwowej (dane do znalezienia w internecie).
    Zakładanie z mojej strony procesu nie ma większego sensu, biorąc pod uwagę ilość i wartość towaru, który zakupiłem. Ale miałoby to sens, gdyby zakupu, a następnie montażu, znacznie większej ilości dokonała jakaś firma, na przykład instalacyjna, i poniosła z tego tytułu znaczne straty.

• #22 12 Sie 2015 10:26
    oskar777

Poziom 25  

Przeglądałem te filmy z ledami mocy i powiem, że albo prezentujący ma pecha albo ma jakiś cel w tych filmach. Sam zamawiam diody led od chińczyków (tylko małej mocy akurat) przy okazji biorąc próbki diod mocy 30/50/100W, brałem najtańsze sanany i niby epistary i nigdy nie zdarzyło mi się by były takie problemy jak ten pan na filmie przedstawia. Nie są to firmówki w moim subiektywnym odczuciu ale nie są też takie chłamy jak ten pan przedstawia na filmie.

• #23 12 Sie 2015 10:46
    2651601
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 12 Sie 2015 11:59
    maciej_333
    Poziom 34  

k4be napisał:
    Badania wykonane z wykorzystaniem sprzętu pomiarowego o znanych (podanych przez producenta) dopuszczalnych niepewnościach są wystarczające do wyciągnięcia opisanych wniosków.

Jaki producent podaje niepewności dla swoich przyrządów ? Nigdy się z tym nie spotkałem. Podawane są błędy graniczne w różnej formie. Jest to diametralna różnica. Magister powinien o tym wiedzieć.
    Inna sprawa, że takie diody zasila się ze źródeł prądu. Możliwe, że dlatego właśnie jeden z modułów uległ uszkodzeniu po dołączeniu go do zasilacza, pracującego jako źródło napięcia.
    Kolejny raz zapytam kolego o to samo. Po co podawać posiadane tytuły zawodowe w takim miejscu ??? Zresztą mieć przed nazwiskiem mgr inż. to dziś nic nadzwyczajnego.

• #25 12 Sie 2015 12:14
    djfarad02
    Poziom 17  

Dobry tekst, autor włożył wysiłek i pieniądze w powstanie tego opisu. Podobne obserwacje miałem w przypadku diod LED w tanich ruchomych głowach (oświetlenie dyskotekowe).

Co do dwóch postów powyżej: nie róbcie śmietnika z wątku.

mgrKBeresztant - doskonale wiesz o jakie dane chodzi. Konto założone przed chwilą z celowo dobranym nickiem

maciej_333 - skoro autor nie napisał, że zasilacz laboratoryjny pracował jako źródło prądowe to na jakiej podstawie zakładasz, że w tym trybie nie pracował?

• #26 12 Sie 2015 12:25
    Bartusjusz
    Poziom 24  

mgrKBeresztant
    Brawo, założyłeś specjalnie anonimowe konto, żeby podręczyć autora tematu. Nie wiem kim jesteś, ani po co to robisz, ale gdybym był moderatorem zablokował bym to nowe konto i na czerwono w edycji dopisał twój prawdziwy nick.

Maciej_333
    40% mniejsza moc od deklarowanej, to dużo i nie potrzeba miernika z atestem żeby stwierdzić defekt naświetlacza. Poza tym zawsze można go skalibrować, mierząc znaną wartość.

• #27 12 Sie 2015 13:11
    maciej_333
    Poziom 34  

Bartusjusz napisał:
    Maciej_333
    40% mniejsza moc od deklarowanej, to dużo i nie potrzeba miernika z atestem żeby stwierdzić defekt naświetlacza. Poza tym zawsze można go skalibrować, mierząc znaną wartość.

Nie mówię o super miernikach. Sprawdź jaka jest różnica pomiędzy błędem granicznym, a niepewnością. Inna sprawa, to który miernik da się dziś skalibrować ? Dawne mierniki Meratronik można było kalibrować, była stosowna dokumentacja techniczna i opis takiej kalibracji. Nie wiem jak dziś można to zrobić bez jakiejkolwiek dokumentacji, biorąc pod uwagę, że współczynniki kalibracyjne współczesnych przyrządów zazwyczaj są umieszczane w pamięciach np. EEPROM. Tobie kolego zapewne chodziło o wyznaczenie krzywej poprawek, lub tabeli poprawek. To też coś zupełnie innego i z pewnością nie jest to kalibracja.

djfarad02 napisał:
    maciej_333 - skoro autor nie napisał, że zasilacz laboratoryjny pracował jako źródło prądowe to na jakiej podstawie zakładasz, że w tym trybie nie pracował?

Sam sobie kolega odpowiedział na postawione pytanie. Nie bez powodu zastosowałem określenie "możliwe". Proponuję sprawdzić w słowniku co to znaczy.

• #28 24 Sie 2015 10:01
    TyPeczek
    Poziom 23  

UKE już się zajął sklepami internetowymi; zasilaczami, oświetleniem LED itp. Problem z czasem powinien się zmniejszyć.

• #29 24 Sie 2015 10:43
    oskar777

Poziom 25  

Problem nie zniknie, bo konsumenci chcą najtaniej i żeby jeszcze naświetlacze miały super parametry. Biorąc pod uwagę konkurencję, mało kto się odważy kupić od producenta na sprzedaż trochę lepszy naświetlacz. Może się okazać, że przez to zostanie z takim towarem na magazynie. Prawdopodobnie będą ryzykować bo to się bardziej opłaca.

• #30 24 Sie 2015 14:51
    SQLmaster
    Poziom 24  

maciej_333 napisał:
    W jakimś stopniu warty uwagi opis. Jednak, w zasadzie wynika z niego to co wszyscy wiedzą. Otóż obecnie 99 % produkowanych na świecie produktów to śmieci, wytwarzane tylko po to by sztucznie napędzać rynek.

Nie nie, to rynek napędza produkcję śmieci tym, że chcemy kupic taniej. Czasem bo nas nie stać, czasem bo akceptujemy gorszą jakość a czasem...
    - bo za kilka lat się nam i tak znudzi
    - bo za kilka lat i tak będzie niemodne
    - bo za kilka lat i tak zmienią standardy
    - bo za kilka lat będą lepsze i obecne nawet sprawne... wyrzucimy