Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnat SUB16A - TDA7296 Grzeje sie i nie reaguje

09 Sie 2015 22:50 1044 2
  • Poziom 8  
    Witam
    Sub działał, aż pewnego dnia głośnik zaczął charczeć (sam głośnik sprawny). po rozebraniu okazały się to diody zenera (DZ1, DZ2). Po wymianie dalej charczał, zostawiłem to i nie wyciągałem wtyczki z gniazdka tylko wyłączyłem przez przełącznik (SW1). Po około pół godziny radiator (tam gdzie TDA jest) był tak gorący że ledwo dało się go dotknąć. Podłączenie słuchawek do wyjścia preampu (zaznaczyłem to jako PRE OUT) nic nie daje, tylko lekkie trzeszczenie jak porusza się kablem od słuchawek - czy to wogóle jest wyjście od preampu i czy takie podłączenie powinno coś dać? Podłączyłem również bezpośrednio sygnał liniowy (z MP3) na to samo miejsce (PRE OUT). Coś grało ale bez niskich tonów i tak jakby mocy nie było, teraz jednak gdy tak podłącze jest cisza. Sama końcówka TDA raz się grzeje bardzo mocno aż dotknąć nie idzie, raz nie. Sprawdziłem czy nie ma zimnych lutów - nie ma. Pomiary napięć są na schemacie.

Do wymiany końcówka TDA oraz wzmacniacze operacyjne czy coś innego?
  • Poziom 39  
    Doprowadź by pracował stopień mocy. Masz aplikację , sprawdzasz zasilanie , co wchodzi na wejście a co wychodzi ...
  • Poziom 8  
    Podanie sygnału bezpośrednio na TDA nic nie daje (szerzej opisałem w pierwszym poście). Martwią mnie C3 i C4, mają 16V a napięcie na nich to 16V. Czy kondensator nie powinien mieć "luzu"? Dodatkowo diody DZ1 i DZ2 grzeją się, niezależnie czy preamp jest podłączony czy nie. Od czego mogą się grzać?

EDIT: Wymieniłem C1 C2 C3 C4 ze względu na wcześniejsze charczenie. Wzmak przy drugim włączeniu odpalił, nie charczał ale zgasł po kilkunastu sekundach grania. Gaśnięcie nie było nagłe tylko powoli opadało do zera, dioda LED paliła stałym światłem. Przez kolejnych kilkanaście prób tylko raz odpalił i tak samo na chwile. Wpięcie sygnału na C151 daje słabe wzmocnienie i tylko wysokie tony. Diody DZ1 i DZ2 dalej się grzeją.

EDIT.2: Wymieniłem C151 C154 C155 wzmacniacz grał ale tylko na "krótko" (bez preampu) Na płytce preampu jeden z opampów miał luźną nóżkę. Wymieniłem DZ1 i DZ2 na mocniejsze (1.3W) Póki co wszystko chodzi.

Temat do zamknięcia