Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak przewinac pradnice do junaka na 12V

02 Cze 2005 11:08 3550 8
  • Poziom 14  
    jak w temacie chce przewinac pradnice od junaka szescio woltowa 45W na 12v oczywiscie jak najwiekszej mocy.i nie wiem co mam zrobic zeby to osiagnac.czy zmiejszyc przekroj drutu a zwiekszyc ilosc zwoi,czy na odwrot.i czy przewinoc wirnik czy stojan a moze i to i to??załaczam orginalny schemat prądnicy.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    Powinieneś przewinąć zarówno wirnik jak i stojan uzwajając je drutem o przekroju dwukrotnie mniejszym, ale o dwukrotnie większeej ilości zwojów.
    Mocy Ci od tego przewinięcia nie przybędzie.
    Może prosciej bedzie zastosować jakżś przetworniczkę 6/12 volt?
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Mocy Ci od tego przewinięcia nie przybędzie.
    wiec bedzie taka jak poprzednio tzn.45W??
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie, mocy Ci nie przybędzie, ponieważ napięcie wzrośnie dwukrotnie, ale za to zmaleje dwukrotnie natężenie prądu jaki będzie dawała ta prądnica.
  • Poziom 14  
    czyli przy 12V bede mial tylko polowe mocy znamionowej czyli 22,5W :( trudno dzieki za p[omoc
  • Poziom 21  
    Moc się nie zmieni.
    Przy 12 V będziesz miał nadal 45 Watt
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Sprawa nie jest taka prosta, sądząc po przedstawieniu tematu to jeseś początkujący w tej materii chyba ,że sie mylę. Na mocy nie zyskasz jak piszą koledzy. Sposób nawijania jest trochę inny niż zwykłej cewki, do tego mocowanie wyprowadzeń uzwojenia w komutatorze, odizolowanie uzwojenia od żłobków, pokrycie lakierem izolacyjnym termoutwardzalnym, wyważenie wirnika, jeśli nie wyważysz to będzie wieczny problem z łożyskami i szczotkami. Sprawa do przemyślenia. Widziałem junaka z alternatorem umocowanym na zewnątrz do tego chromowana osłona wyglądało to efektownie, nie wiem tylko jak gość rozwiązał napęd, przypuszczam, że z miejsca prądnicy jakaś przeróbka. Masz wtedy setki watów a to już wystarczy do porządnych żarówek.
  • Poziom 14  
    z przewinieciem wirnika i wywarzeniem nie ma problemu .ojciec jast fachowcem w przewijaniu :) chodzilo mi tylko o to jak dobrac parametry drutu grubosc i ilosc zwoi. wiem juz ze musze dwukrotne zwiekszyc liczbe zwoi a zmiejszyc przekroj drutu i przewinac i wirnik i cewke. a co do alternatora fakt dobre rozwiazanie bo ma sie pradu pod dostatkiem ale alternator zamocowany w miejsce pradnicy(naped) moze po pewnym czasie uszkodzic silnik (pod wplywem naciagu kola pasowego wyrabia sie tuleja kola zebatego i sypie sie rozrzab. a pozatym zalezy mi na tym zeby moj junak wygladal jak orginal(przynajmiej zewnatrz).
  • Poziom 2  
    Ja nie jestem zwolennikiem alternatorów ale wg mnie to nie ma znaczenia czy napędza się prądnicę, czy poprzez jej wirnik alternator.