Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakończenie kabla w blaszanym garażu

10 Sie 2015 17:09 846 4
 • Poziom 34  
  Mam do garażu-blaszaka doprowadzony kabel YAKY 4x16. Zasilanie TNC. W garażu będą 4 oprawy oświetleniowe i 3 gniazda wtykowe. Chciałbym zapytać o dwie następujące rzeczy:
  - zakończenie kabla -kabel już słuszniejszej średnicy i wprowadzenie bezpośrednio do "normalnej" (czyli skrzynki z tworzywa z szyną na zabezpieczenia) skrzynki z zabezpieczeniami średnio wiedzę i chciałem użyć czegoś takiego:
  Polam SWKI-3 albo tarel SPD-SW Na stronie polamu jest napisane
  Cytat:
  w przyłączach jako skrzynki złączowe głównej tam, gdzie budynek zasilany jest przewodem samonośnym typu AsXS(n)
  czy taka skrzynka nada się w moim przypadku?

  -wzdłuż kabla prowadzona jest bednarka zakończona na szyną wyrównawczą Link - czy do uziemienia podłączyć konstrukcję garażu (cała metalowa)?
 • Specjalista elektryk
  revolt napisał:
  czy taka skrzynka nada się w moim przypadku?

  Oczywiście że się nada. Tylko jest mała możliwość rozbudowy w przypadku zwiększenia ilości gniazd odbiorczych 1-f czy montażu obwodu 3-f. Osobiście polecam rozdzielnicę natynkową.
  revolt napisał:
  czy do uziemienia podłączyć konstrukcję garażu (cała metalowa)?

  Nawet trzeba podłączyć do szyny wyrównawczej konstrukcję blaszaka, przewód wyrównawczy żyły PEN oraz wszystkie przewodzące media wchodzące do garażu.
 • Poziom 37  
  Opcji jest wiele.
  Możesz użyć tej rozdzielni jaką pokazałeś w linkach lub użyć rozdzielni natynkowej ale podwójnej lub potrójnej i dolną szynę TH wykorzystać do założenia listwy zaciskowej 4 polowej na której dokonasz przejścia z aluminium na miedź.
  Inna opcja, to obok rozdzielni zainstalować puszkę a w niej listwę zaciskową i w ten sposób przejść z aluminium na miedź i miedzią wejść do rozdzielni.

  Zaś co do wyboru rozdzielni to może wydać się głupie i zbędne ale lepiej wybrać o wiele większą i mieć spokój podczas montażu niż małą optymalnie ciasną i bluzgać pod nosem.
 • Poziom 26  
  zdzisiek1979 napisał:
  dolną szynę TH wykorzystać do założenia listwy zaciskowej 4 polowej na której dokonasz przejścia z aluminium na miedź

  Może mi kolega powiedzieć, dlaczego nie można wpiąć faz prosto w FR a zero pod ZUGa i dalej szyć LY?
 • Poziom 37  
  Oczywiście że można wejść do zacisku rozłącznika i nie bawić się w przejścia z jednego w drugi. 16mm2 aluminium to nie jest nic strasznego jeszcze.