Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony zasilacz z wtyczką 14 pin a podłączenie zwykłego zasilacza ATX

11 Sie 2015 06:51 2220 5
  • Poziom 18  
    Witam

Mam komputer, gdzie wszystkie podzespoły są upakowane w monitorze (coś jak Apple, ale tym nie jest).

Padł w nim zasilacz - w sumie to trudno cokolwiek tam znaleźć, jest tylko 5V na jednym kablu i reszta milczy. Zasilacz posiada wtyczkę 14 pinową (zdjęcie poniżej)

Spalony zasilacz z wtyczką 14 pin a podłączenie zwykłego zasilacza ATX Spalony zasilacz z wtyczką 14 pin a podłączenie zwykłego zasilacza ATX
    Spalony zasilacz z wtyczką 14 pin a podłączenie zwykłego zasilacza ATX Spalony zasilacz z wtyczką 14 pin a podłączenie zwykłego zasilacza ATX

Raczej nie znajdę nigdzie tego typu odpowiednika (chyba, że się mylę), postanowiłem więc spróbować podłączyć typowy zasilacz komputerowy. Kolory napięć praktycznie są takie same, jedynie kabelek fioletowy (SB5V) wpiąłem w niebieski, bo tak przynajmniej opisane jest na płycie tego kompa.

Po tym podłączeniu komputer nie ruszył (przyciskanie przycisku na przednim panelu nic nie daje). Jednak jak robię zwarcie na kablu zielonym do masy to komp rusza i normalnie ładuje system, ale wiadomo, że na takim zwarciu nie wyłączę normalnie komputera, bo zasilacz będzie chodził cały czas. Co prawda jak naciskam przycisk włączający kompa to on się wyłączy, ale tak jak wyżej napisałem zasilacz idzie dalej.

Teraz się zastanawiam dlaczego to nie działa? Komputer jest sprawny, zasilacz dobrze podłączony. Może ktoś coś doradzi jeszcze?

Dzięki wielkie
    Tomasz
  • Poziom 14  
    Jeżeli oryginalnie to był zasilacz AT i ten przełącznik w kompie jest bistabilny, to musisz kabelki z niego odłączyć gdziekolwiek są aktualnie podpięte i pociągnąć do zielonego i masy. Starsze płyty nie miały zintegrowanego przełącznika zasilania i przełącznik na obudowie zwierał obwód.

zdr
  • Poziom 18  
    Komputer ten załącza się zwykłym micro stykiem (monostabilnym) więc to co piszesz raczej nie wypali.
  • Poziom 14  
    Jak wkładasz wtyczkę to fioletowy kabel wystaje poza gniazdo?
    Sprawdziłem na nowym Antec-u jest na nim 5v przy "zgaszonym" zasilaczu. Pewnie oryginalny zasilacz podawał to na innej linii...

Możliwe że to standard np z Compaq i potrzebuje 3.3 i 5v na raz, to pewnie musisz zrobić moda żeby to działało:
    http://www.karosium.com/2008/05/standard-p4-atx-to-14pin-compaq-psu.html

Albo przejściówka do Lenowo:
    http://www.moddiy.com/products/IBM-Lenovo-PSU...2dPin-to-14%252dPin-Adapter-Cable-(30cm).html

Ale myśle że szkoda zachodu, ja bym zmienił tego microswitcha na bistabilny i z głowy.

zdr

PS. Acha, i co do oryginalnego zasilacza, jak możesz to skombinuj miernik ESR i sprawdź nim kondensatory. Bo większość usterek powoduje ich wysychanie.
  • Poziom 18  
    Z opisu na płycie głównej wynika, że napięcie 5V (Stand-By) ma wchodzić z kabelka niebieskiego, który jest we wtyku 14 pin. W zasilaczu ATX kabel fioletowy podłączyłem do tego niebieskiego - mam jakiś używany zasilacz więc wziąłem i odciąłem z wtyczki ATX kabelki, które mi są potrzebne i podpiąłem je bezpośrednio do tej wtyczki 14 pin. Tylko mierząc napięcie na zielonym kabelku z tego mojego zasilacza to mam coś w granicach 4V (chyba mało? może dlatego nie załącza kompa?) natomiast z kabla fioletowego idzie prawidłowe 5V.

Nie mam innego zasilacza aby to sprawdzić, ale zasilacz ten na 99% jest ok, bo jeszcze niedawno sprawdzałem go na normalnym PCcie i działał.

P.S. Sprawdziłem jeszcze to 3.3V tzn. podałem mu z mojego zasilacza warsztatowego, żeby było przez cały czas to napięcie, ale nic się nie zmieniło.
  • Poziom 14  
    Na zielonym kabelku na nowym Antec-u jest 3.3v, więc raczej za dużo a nie za mało.