Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilenie grzałki 3x2kW z gniazda trójfazowego -dobór przewodu

11 Sie 2015 10:34 2979 28
  • Poziom 13  
    Witam.
    Chcę zasilić grzałkę 3x2kW z gniazda trójfazowego tak, żeby każde 2kW było brane z osobnej fazy.

Długość przewodu będzie wynosić 15m. Zacząłem się zastanawiać nad przekrojem przewodu. Czy dobrze myślę, że w takim przypadku podłączenia najbardziej obciążony będzie przewód N?

Który przewód powinienem wybrać ? 4x1,5 czy 4x2,5 czy może jeszcze grubszy ?

Dzięki i pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Z tego wzoru wyliczasz sobie prąd i potem sprawdzasz warunek: prąd grzałki < obciążalność prądowa długotrwała kabla.
  • Poziom 16  
    Jeśli zasiliłbyś wszystkie trzy grzałki z tej samej fazy to faktycznie N byłoby obciążone najbardziej (oczywiście tak samo jak i L ;) ). Jednak w przypadki trzech faz występuje przesunięcie fazowe, więc obciążeniem sumarycznym przewodu roboczego N NIE będzie 6kW. Mógłbyś zastanowić się nad podłączeniem grzałek w gwiazdę lub trójkąt lecz oczywiście musiałby być na 400V. Dobór przekroju zależy również od środowiska, w którym przewód będzie umieszczony i materiału wykonania (rozumiem, że miedź?). Rzuć okiem na tabele dopuszczalnego obciążenia: http://bezel.com.pl/index.php/instalacje-elektryczne/wyznaczanie-przekroju-przewodow
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Dobór przewodów wymaga sprawdzenia następujących warunków:
    - wytrzymałość mechaniczna,
    - obciążalność prądowa długotrwała i przeciążalność,
    - dobór na warunki zwarciowe,
    - dobór ze względu na spadek napięcia,
    - dobór ze względu na ochroną przeciwporażeniową,
    - dobór ze względu na wymagania minimalnego przekroju żyły PEN lub żyły wykonanej z aluminium.

Wykorzystując przewód trójżyłowy do odbiornika symetrycznego może nie być przewodu N, o którym pisze autor, lecz obowiązkowo musi być przewód PE! Grzałka nie jest raczej odbiornikiem w drugiej klasie ochronności. Ze względu na brak danych o impedancji pętli zwarcia w gnieździe, układzie sieci, sposobie ułożenia oraz zabezpieczeniu nie da się przeprowadzić tego doboru na wyłącznie na podstawie danych podanych w pierwszym poście.
  • Poziom 13  
    WojcikW napisał:
    stachu03 napisał:
    ...Czy dobrze myślę, że w takim przypadku podłączenia najbardziej obciążony będzie przewód N?...
    Źle myślisz, obciążenie jest symetryczne i przewód N nie będzie w ogóle obciążony. Dla takiego przypadku przewodu N się nie podłącza. Chyba, że będziesz dawał regulację: praca jednej, dwóch lub trzech grzałek?

W jednej obudowie mam trzy grzałki po 2kW na 230V więc raczej przewód N muszę wykorzystać jeżeli dobrze rozumuję.
    W takim wypadky podłaczenie trójkąt, gwiazda też nie wchodzi w grę.

Trzecia grzałka będzie pracowała pod regulatorem, do tego chcę abym mógł grzałki włączać niezależnie.

Przewód będzie ułożony w powietrzu.

Słuszna uwaga z PE.

Skoro dla przewodu wielożyłowego 1,5 mm2 obciążenie wynosi 18,5A to uważam że przewód 5x1,5 wystarczy.
  • Moderator
    stachu03 napisał:

Skoro dla przewodu wielożyłowego 1,5 mm2 obciążenie wynosi 18,5A to uważam że przewód 5x1,5 wystarczy.

Skoro "uważasz", to lepiej uważaj. Kolega wyżej podał Ci warunki, które należy spełnić przy dobieraniu przekroju przewodu. 1,5 mm to się daje do lampki nocnej, a nie do zestawu grzałek. Gdzie sprawdzenie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej?
  • Poziom 13  
    Wylistowanie warunków w przypadku małej wiedzy z omawianego zakresu niewiele daje.
    Miałem nadzieję, że ktoś mi ten temat po krótce wytłumaczy.
  • Moderator
    stachu03 napisał:

Miałem nadzieję, że ktoś mi ten temat po krótce wytłumaczy.

Pokrótce to się go uczy przez kilka lat w szkole.
    A potem trzeba się zaopatrzyć w stosowny sprzęt pomiarowy.
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Dla wytłumaczenia teoretycznego jak wyliczyć sobie prąd, proszę o zapoznanie się z sytuacją punktu 5.4.1 z poniższego opracowania.
    Układy_3f

Uproszczony przypadek w sprawie grzałek, gdyż cosφ = 1
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    WojcikW napisał:
    Post #11 jest raczej średnio pomocny. Wykład na poziomie studiów o kierunku elektrotechnika, wymaga znajomości liczb zespolonych. Z policzeniem prądu akurat nie ma większej filozofii, wystarczy podzielić dwie liczby.
    I=P/U
    I=2000/230≈8,7A
    Taki prąd będzie w przewodach fazowych. W przewodzie N prąd nie przekroczy wartości 8,7A.

W przypadku odbiornika niesymetrycznego? (czytaj. 2 grzałki na dwóch fazach ze wspólnym przewodem neutralnym)
  • Moderator
    WojcikW napisał:
    1. Pracuje jedna grzałka: I(L1)=8,7A, I(N)=8,7A, I(L2)=0A, I(L3)=0A
    2. Pracują dwie grzałki: I(L1)=8,7A, I(L2)=8,7A, I(N)=8,7A, I(L3)=0A
    3. Pracują trzy grzałki: I(L1)=8,7A, I(L2)=8,7A, I(L3)=8,7A, I(N)=0

Jesteś pewien tego co napisałeś? To sprawdź w tym materiale z linku.
  • Specjalista elektryk
    WojcikW napisał:

2. Pracują dwie grzałki: I(L1)=8,7A, I(L2)=8,7A, I(N)=8,7A, I(L3)=0A

Raczej In=8,7*1,73/6=2,5 A
    kozi966 napisał:
    W przypadku odbiornika niesymetrycznego? (czytaj. 2 grzałki na dwóch fazach ze wspólnym przewodem neutralnym)
    Nie ma szans, aby w prąd w przewodzie neutralnym przekroczył prąd w przewodzie fazowym (przy założeniu braku wyższych harmonicznych).
  • Specjalista elektryk
    kozi966 napisał:
    Jest kolega świadom jaki układ rozwiązuje? I jest pewien tego co napisał?
    Racja, mój błąd - przepraszam.

Rozwiązuję przykład podobny do rysunku 5.10. z pliku: http://zoise.wel.wat.edu.pl/dydaktyka/ENERGETYKA/CW_5_Badanie_odbiornikow_trojfazowych.pdf (tylko przerwa zasilania w innej fazie i przesunięcie fazowe zerowe, bo to są grzałki). Mamy 2 prądy 8,7 A, z kątem między wskazami 120°. Czyli wynik to 8,7 A.

Poniżej wykres wskazowy:
  • Moderator - Elektryka
    TWK napisał:
    Mamy 2 prądy 8,7 A, z kątem między wskazami 120°. Czyli wynik to 8,7 A.

Oczywiście, że tak.
    Tylko nie rozumiem dlaczego wpisy Kolegi WojcikW zostały zakwestionowane w postach #14 i #16.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    No :D
    A ja już zdążyłem się namęczyć i to ładnie policzyć.. ehh... będzie dla potomnych:

zbich70 napisał:

Tylko nie rozumiem dlaczego wpisy Kolegi WojcikW zostały zakwestionowane w postach #14 i #16.

Małe nieporozumienie zdań. Chodziło o "moc odbiornika" jako sumaryczną w układzie dwufazowym(4kW).
  • Specjalista elektryk
    kozi966 napisał:
    A ja już zdążyłem się namęczyć i to ładnie policzyć.. ehh... będzie dla potomnych:
    +50 punktów dla kolegi za czujność.

PS. W czasie rysowania chyba się koledze funkcja zmieniła. Gratuluję!
  • Poziom 38  
    kozi966 napisał:
    Czytam post #1
    stachu03 napisał:
    Chcę zasilić grzałkę 3x2kW z gniazda trójfazowego tak, żeby każde 2kW było brane z osobnej fazy.
    Gdzie te 2 grzałki i brak symetrii ?

Kolegę Wójcika należy czytać ze zrozumieniem.
    Napisał w jednym z postów ze prąd w N będzie "zero". Prawidłowo.
    Tekst jednoznaczny.
    Pisząc o 8,7A w N można się domyśleć, że chodziło mu o sytuacje, gdy jedna grzałka ulegnie awarii.
    Tak naprawdę istnienie żyły N nic nie zmienia - w tym układzie przy połączeniu w gwiazdę(bez N) grzałki i tak będą zasilane napięciem skutecznym 230V.

Na 8,7A przewód 1,5mm2 wystarczy pod kątem obciążenia.
    Przy15mb spadek napięcia na przewodzie będzie ok.2V = ok.1%

SWZ - na grzejniku to 360mΩ.
    Wątpliwe żeby SWZ na gnieździe 3F był 2Ω.
    Wystarczy 4x1,5mm2 – L1,L2,L3, PE.
  • Moderator
    CYRUS2 napisał:

Tak naprawdę istnienie żyły N nic nie zmienia - w tym układzie przy połączeniu w gwiazdę(bez N) grzałki i tak będą zasilane napięciem skutecznym 230V.

A to?
    stachu03 napisał:

Trzecia grzałka będzie pracowała pod regulatorem, do tego chcę abym mógł grzałki włączać niezależnie.

CYRUS2 napisał:

SWZ - na grzejniku to 360mΩ.
    Wystarczy 4x1,5mm2 – L1,L2,L3, PE.

Skąd wiesz jak i czym zabezpieczono gniazdo?
  • Poziom 38  
    stachu03 napisał:
    Ja pisałem na podstawie postu #1.
    To w cytacie to zupełnie co innego.
    Dlatego mam ogólną opinię że amatorom nie powinno się udzielać rad.
    Bo nakłamią i nawet nie zrozumieją co się do nich pisze.
    Stachu03 powinen dostać uwagę za to że nie zmienił postu tematowego.
    CYRUS2 napisał:

Cytat:
    Skąd wiesz jak i czym zabezpieczono gniazdo?

Czym by nie zabezpieczono SWZ z grzałkami będzie spełniony.
  • Poziom 21  
    Wiem, po co Koledze te grzałki z regulacją mocy na jednej z nich :-). Sam mam 3 grzałki po 2 kw w takiej konfiguracji. Kabel tez mam ok. 15 metrów. Grzałki połaczone w gwiazdę i wszystkie włączane niezaleznie. Regulacja mocy - grupowa na dwóch grzałkach tak, żeby włączały się "na przemian". Bardzo dobrze działa, robota idzie aż miło. Jak dasz kabel 5-ciożyłowy (uziemienie MUSI BYĆ w tym fachu!!!!), przewody fazowe i neutralny po 2,5 mm^2 - powinno hulać (u mnie działa). Żyła neutralna będzie obciążona na maksa w przypadku pracy jednej grzałki (jak przypuszczam) i będzie to ok. 10A. Jak dasz na maksa wszystkie grzałki na raz, to żyła neutralna będzie miała obciążenie zero.
    Zresztą popatrz, jakim kablem masz doprowadzony prąd do gniazdka siłowego i użyj takiego samego (w odmianie licowej, oczywiście, z linki miedzianej), jak masz wątpliwości.
    W trójkąt tego nie łącz, bo popalisz grzałki i nie dasz rady jednej z nich regulować.
    I jeszcze raz: PAMIĘTAJ O UZIEMIENIU APARATURY! Podłącz porządnie obudowę do ZIEMI. Z prądem, to możesz sobie herbatkę po robocie wypić, ale w czasie pracy prądu (na obudowie) unikaj jak ognia! Wszystko inne możesz spartolić (no, prawie), ale nie uziemienie!
  • Poziom 13  
    Kabel 5x2,5 zamówiony.
    Połączę w gwiazdę i wszystko porządnie uziemię.

Dzięki za pomoc :)