Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór stacji lutowniczej.

MasMas 11 Aug 2015 13:59 1584 17
    MasMas
    Level 16  
    Cześć,

Przymierzam się do kupienia jakieś porządniejszej (niż mam teraz) stacji lutowniczej.

Generalnie zależy mi na kilku cechach:
    - Cena w przedziale 200-400 (wolałbym do ~300, chyba, że na prawdę warto)
    - Aby dość łatwo można było kupić rożne groty, w tym koniecznie minifalę.
    - Aby dość łatwo można było kupić / wymienić grzałkę.
    - Żeby grot/lutownica miały dobrą pojemność cieplną i dużą moc grzania - w obecnej lutownicy grot bardzo szybko stygnie, nie dogrzewa końcówek, czasem jakby "brakuje mu mocy".

Niektóre stacje są też (w tym przedziale cenowym) sprzedawane z hot-airem. Warto?

Możecie polecić jakieś konkretne modele, najlepiej takie, których używaliście?

Z góry dzięki.
    yogi009
    Level 43  
    Dobra stacja kosztuje, możesz sprawdzić np. cenę Weller'a albo Pace. Stacje do 300zł obecne w sklepach to jednak te tanie chińczyki, czasem mają jakiś wodotrysk, ale nie zmienia to procentowej zawartości chińskiego pierwiastka. No i dostępność chociażby minifali...
    doman18
    Level 17  
    Standardowo: podaj co lutujesz, jak często, jaką masz aktualnie stację.
    MasMas
    Level 16  
    Jasne, wiem, że full-profesjonalne to kosztują po 5tys. nawet. Szukam jednak coś za pareset, nie parę tysięcy.

Co do pytań: lutuję zarówno THT jak i SMD, a z tych drugich dochodzę do 200+ pinowych TQFP w rastrze 0.5. BGA nie lutuję i raczej nie zamierzam.
    Często jak często. Nie 5 dni w tygodniu i nie prowadzę serwisu, tylko hobbistycznie, ale wychodzi tak średnio co weekend. Obecnie mam stacje Zhaoxin 936D.

Ceny sam mogę sprawdzić, wątek założyłem specjalnie po to, by dostać konkretne modele, które ktoś może polecić :)
    doman18
    Level 17  
    W okolicach 300zł są Solomony (SL 20 i 30) , Elwik RT-24/80W oraz Xytronici z NDNu.
    http://ndn.com.pl/78-lutownice

Z tym że Solomony i Elwik nie mają minifali i Elwik za dużo grotów nie ma. Xytronici są lekko w tyle z jakością ale mają minifalę.

Natomiast warto zauważyć że w okolicach 400zł masz już używane Ersy, Wellery i czasem nawet Pace się zdarzy. A to już prawdziwy skok jakościowy. Zastanów się czy nie warto zapolować na aukcjach lub na OLX (trochę większe ryzyko ale ceny lepsze). Zajrzyj np na allegro w dział używanych stacji

http://allegro.pl/narzedzia-stacje-lutownicze-67353?buyUsed=1&order=d
    MasMas
    Level 16  
    Mam już za dużo projektów i za mało czasu, żeby bawić się teraz w projektowanie i wykonywanie stacji lutowniczej.

Nie jestem przekonany co do tego, że te "firmowe" stacje są mega lepsze. Myślę, że często płaci się po prostu za markę, która jest długo na rynku i sobie za to liczy. Mam sporo sprzętu różnego "made in china", po którym wiele osób jedzie, ale wszystko śmiga jak należy.

Głównie zależy mi na tym, aby byłby groty / grzałki i duża moc grzewcza. Ktoś poleci konkretne modele?
    doman18
    Level 17  
    Wiesz, wystarczy obejrzeć kilka filmików z użyciem chińszczyzny i Pace albo Wellera. Tylko w hotach jest to samo i raczej różnica tkwi w (bez)awaryjności. Poza tym w części markowych modeli możesz zmieniać groty na gorąco. Nie jest to łatwe ani polecane w żadnej tańszej stacji.

Co do stacji często jest polecany Xytronic lf1600 zarówno na elektrodzie jak i wielu zagranicznych forach. Grzałka jest ceramiczna 32V, stacja 80W więc spokojnie wystarczy nawet do większych elementów. Groty są bardzo popularne i jest ich dużo, z tego co wiem wymiennie pasują z Solomonami. Myślę że sprzęt ma świetny stosunek ceny do jakości.

http://ndn.com.pl/lutownice/2071-xytronic-lf1600.html
    MasMas
    Level 16  
    Mh, podobna do 1600 jest XYTRONIC LF800, niewiele droższa, a ciut mocniejsza. Całkiem ciekawie wygląda.

Pytanie czy są do niej groty typu minifala?
    Freddy
    Level 43  
    MasMas wrote:
    Mh, podobna do 1600 jest XYTRONIC LF800, niewiele droższa, a ciut mocniejsza. Całkiem ciekawie wygląda.

Pytanie czy są do niej groty typu minifala?

Tak trudno samemu sprawdzić w danych, jakie groty pasują ?
    Attachments:
    doman18
    Level 17  
    Moim zdaniem 80W by wystarczyło spokojnie do wszelkich elektronicznych rzeczy. Do większych nie potrzebna stacja, wystarczy transformatorówka albo duża kolbówka (np 150W)
    MasMas
    Level 16  
    @Freddy Tak, umiem sobie sprawdzić i jak widzisz nie ma tam (chyba) mini fali.
    Tak samo jak na tych datasheetach nie ma mini fal do LF 1600 a da się takie kupić...

Pytanie dwa:
    - wiecie czy do LF800 będą pasować groty od LF1600 - to są inne kolby, ale może XY ma to jakoś ujednolicone?
    - wiecie czy kolba od LF800 posiada ochronę ESD? Nie pisze tego nigdzie.
    Freddy
    Level 43  
    W PDF są typy grotów podane - tak trudno trochę samemu pokombinować dalej ?

Ech Ci dzisiejsi elektronicy, jak palcem w sklepie nie pokażesz, to nic nie potrafią sami :P
    MasMas
    Level 16  
    No i co mi daje taki Twój komentarz, Freddy? Co z tego, że w PDFach są typy grotów podane.

No to mam: do LF-1600 są groty o oznaczeniach 44-5106XX a do LF-800 groty 44-5107XX.
    I co? Wiem coś więcej? Czy jeden pasuje do drugiego? Co mi dało sprawdzenie tego w PDF? Jak nawet nie ma długości / średnicy grotów podanej (oprócz końcówek).
    Dlatego pytam.

I nie, nie mogę kupić i sprawdzić bo na takie sprawdzenie wydam 100zł, a mój portfel nie cierpi na otyłość.

To są inne kolby i mają inne groty, ale nawet w takich sytuacjach zdarza się, że części pasują - dlatego pytam kogoś, kto może widział to na oczy lub wie.
    Freddy
    Level 43  
    Jak wpiszesz te typy, to dostaniesz informacje do jakich lutownic pasują groty.
    doman18
    Level 17  
    Dopiero niedawno dowiedziałem się że groty Xytronica pasują do Solomona i odwrotnie. Tego nie wyczytamy z ich kart katalogowych. Kolby tych 2 Xytroniców są inne i groty mają inne oznaczenia. Ponadto nie ma podanych wymiarów tulejek tylko są same wymiary końcówek. Jeżeli ktoś z forumowiczów ma którąś z tych stacji i przegląda ten wątek to poda tutaj gotową i sprawdzoną odpowiedź.

Ewentualnie po prostu zadzwonił do NDNu i zapytał.