Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netbook Acer D270 - Zmiana matrycy z WSVGA na HD

adasch 11 Sie 2015 14:16 2184 32
  • #1 11 Sie 2015 14:16
    adasch
    Poziom 10  

Obecnie posiadam Acer D270 i postanowiłem go rozbudować

Zakupiłem odpowiednio mechanicznie pasujący LCD firmy IVO ale system oraz bios uparcie wyświetla 1024x600
    wgrałem odblokowany bios z opcjami zmiany rozdzielczości to o dziwo nie ma tam nawet tego wynalazku 1024x600 a pomimo zmiany mój lcd HD 1366x768 nadal wyświetla tylko 1024x600

po poczytaniu znalazłem, że na sterownikach z xp powinno działać i faktycznie, tylko z driverami z xp działa 1366x768 chociaż system w7 starter jest bardzo niestabilny

kiedy mam zwykły driver to softem jak np powerstrip czy nmonitor mogę odczytać EDID i LCD zgłasza się jako 1366x768 ale jak czytam z rejestru to oczywiście widzi go jako 1024x600

na liście trybów karty nie ma nawet wymaganej rozdzielczości

pewnie bym się poddał ale mam też niemal identyczny model czyli Acer D257 i tam LCD HD działa bez najmniejszego zająknięcia od razu już z poziomu biosu

W akcie desperacji, kupiłem lekko uszkodzony lcd od modelu D722 11,1" z HD tego samego producenta co oryginalnie zamontowany bo jeżeli zadziała to może przeniosę EDID do nie działającego LCD i być może to rozwiąże problem. (Obecnie czekam na dostawę)

Netbook D270 już mocno rozbudowałem. ma już bletooth fabryczny, wkrótce zmienię płytę na wersję z obsługą 3g, mam dołożony HDD LED, CPU też się pięknie podkręca ale wcześniej muszę poprawić chłodzenie.

Czy jest może jakieś inne rozwiązanie mojego problemu?
    mam schematy, posprawdzałem czy np wszystko jest zamontowane i jest zamontowane, na schemacie jest napisane, że GPU obsługuje 1366x768 więc nie wme co go jeszcze może blokować.

w załączeniu fotki i schemat

0 29
  • #2 11 Sie 2015 22:00
    boro1234567
    Spec od komputerów

Podaj oznaczenie taśmy lcd oraz matrycy.

0
  • #3 12 Sie 2015 00:39
    adasch
    Poziom 10  

taśmę zostawiłem sobie z D257 bo on dostał cały LCD z D270 z nie otwieraną ramką (otwarcie to prawie zawsze uszkodzenie zaczepów)

na tej taśmie działał D257 z tym lcd w HD
    zdziwiłbym się gdyby to była tylko taśma
    oznaczenie taśmy ZE6 LVDS Cable
    DD0ZE6LC002

i jest sprzedawana jako pasująca do D270

Panel HD to IVO M101NWN8 R0 HW:1.5 FW 0.1
    Fabryczny to AUO B101AW06 V.1

Masz jakiś pomysł?
    Zastanawiałem się jak zmodyfikować drivery aby działał tak jak z driverami od windowsa XP

pozdrawiam

0
  • #4 14 Sie 2015 23:32
    adasch
    Poziom 10  

Już wiem, że to wymaga modyfikacji bios z czym raczej sobie nie poradzę.
    Inna opcja to modyfikacja driverów. Czy ktoś wie jak zmodyfikowac plik .inf aby wymusić dodatkowe rozdzielczości?

0
  • #5 02 Wrz 2015 08:26
    adasch
    Poziom 10  

CHWALĘ SIĘ OFICJALNIE bo pracowałem nad tym projektem wiele rbg
    po modyfikacji hardware oraz bios matryca 10.1 HD czyli 1366x768 działa perfekcyjnie w ACER D270. Jestem bardzo zadowolony. Laptop/netbook uzbrojony w obsługę 3g, w dobrą matrycę 4GB RAM plus dysk hitachi 7k500 i sprzęt dostał niezłego kopa.

Podkręcenie ATOM N2600 w D270 to pikuś (demontaż jednego rezystora) i chodzi na 2,1GHz ale zanim tak go zostawię na stałe muszę poprawić chłodzenie bo między CPU a radiatorem jest tylko gruba taśma termo-przewodząca.

bios nie mogę wrzucić i nie chcę. Nie jestem pewny czy zadziała na niemodowanym hardware, oraz bios zawiera moje dane DMI a nie mam softwego modyfikatora (nie mogę znaleźć w sieci pliku)

gdybym wiedział na początku, że to będzie tak trudne to kupiłbym netbooka z matrycą 1366x768 nawet nieco większa niż 10.1

teraz jednak cieszę się z sukcesu. Prawdopodobnie jestem jedynym właścicielem D270 z matrycą 1366x768.

0
  • #6 02 Wrz 2015 09:38
    lisek
    Spec od monitorów

To z dokumentu Intel o tym procesorze Atom (seria Cedarview)

0
  • #8 02 Wrz 2015 18:17
    lisek
    Spec od monitorów

Dzięki za to info, jutro sprawdzę czy to działa.

0
  • #9 03 Wrz 2015 07:16
    adasch
    Poziom 10  

Tak czy inaczej mega wiocha, że acer specjalnie i z premedytacją wyciął z bios dodatkowe tryby. Zrozumiałbym gdyby to była zwykła polityka ale w innych modelach tego nie zrobiono. No cóż, zapamiętane i acera juz nie kupię nawet np. z zemsty lub jak kto woli.

Dodano po 17 [minuty]:

Dopisze, że podkręcanie nie udane, sypią się błędy, chłodzenie jest ok.

0
  • #10 06 Wrz 2015 15:08
    Konrad_1992
    Poziom 10  

4GB ram działa bez problemu i wiadomo było o tym od dość dawna, natomiast oczywiste, że konieczny jest upgrade systemu do wersji przynajmniej Home Basic. Można to wykonać bez reinstalacji systemu przez narzędzie w Windows 7 (wymagany klucz do wyższej wersji). Do tego dysk SSD i z mułowatego netbooka, robi się całkiem fajna maszynka, której używam na co dzień.

Jako ciekawostka - dodatkowe rozdzielczości można włączyć w rejestrze - działałem w tym temacie, bo Windows 8 nie pracuje prawidłowo w standardowej rozdzielczości tego netbooka.

O którym rezystorze piszesz? Może nie zdjęcie, ale zmiana jego wartości da chociaż stopniowe zwiększenie taktowania procesora?

0
  • #11 06 Wrz 2015 22:22
    adasch
    Poziom 10  

zmieniasz fsb ze 100 na 133

0
  • #12 01 Gru 2015 21:45
    erdek93
    Poziom 8  

Witam wszystkich,
    czy autor wątku mógłby podzielić się informacją jakich konkretnie modyfikacji dokonał? Otrzymałem omyłkowo taką samą matrycę i chciałbym ją uruchomić w tym netbooku.
    Pozdrawiam.

Edit:
    po wgraniu odblokowanego BIOS'a jest w nim opcja wybrania natywnej rozdzielczości matrycy, lecz ustawienie 1366x768px kompletnie nic nie zmienia w sposobie wyświetlania obrazu.

0
  • #13 02 Gru 2015 00:03
    adasch
    Poziom 10  

Prawdopodobnie najważniejsze to dolutowanie elementów związanych z lcd ale bez nich okazuje się, że konkretnie wymieniony panel LCD również w 100% działa.

Dołożyłem komponenty od modemu GSM oraz moduł bluetooth. Bluetooth taki jak w OEM kupiłem z innego acera a drugi kupiłem z odpowiednim złączem Po połączeniu mam oryginalny bluetooth z kostką. Potem kupiłem modem 3g taki jak oryginalny. Anteny pasują z popularnego aspie one d250. Uszkodzona klapa z antenami kosztuje grosze.

kluczowa sprawa to bios

potrzebujesz bios z asus c1025 czy jakoś tak. ten sam gpu cpu. ten asus obsługuje 1366x768. ze strony bios hack trzeba wyciągnąć narzędzia do rozkombilowania obu biosów. Warto od razu ściągnąć otwarty bios od d270 (wiele jest ukrytych opcji), po rozkompilowaniu obu trzeba przegrać bios vga asus do acera i ponownie skompilować, potem wszystko działa. Ja swój bios wielokrotnie uwaliłem, zanim zrobiłem to poprawnie. warto zaopatrzyć się w programator.

jest inne forum związane z serwisem laptopów ale buce nie chcieli "nowemu" dać softu do wyciągania biosu aby go zapisać na dysku. Mój bios do wsad do kości i zawiera w sobie moje wpisy identyfikacyjne płyty i w związku z tym nie mogę go udostępnić. Te same buce nie chcieli dać softu do zmiany tych danych na wgranym biosie - co jest możliwe mówi o tym service manual

obecnie mam d270 w hd plus BT i 3g plus hitachi travelstar 320gb 7200 rpm i 4gb ram.
    od tego momentu netbook stał się w pełni wartościowym laptopem działającym do 9 godzin na baterii 6 cell (zasługa atom n2600) widows to upgarde startera do wersji pro (wystarczy wpisać klucz)

chłodzenie również zmodowałem. wywaliłem beznadziejne termopady i zastąpiłem je padami miedzianym grubości 0,5mm. do tego pasta diamentowa i wiatrak prawie się nie włącza.

generalnie jestem z tego bardo zadowolony. Jak chcesz, mam taki drugi acer ale bez złącza 3g i modułu bt z biosem obsługującym 1366x768. kupiłem w ramach bijatyki ze swoim jako dawce wsadu biosu (bo swój wiele razy uwaliłem :) )

jak jesteś zainteresowany zakupem (obudowa/ płyta itd prawie komplet) to daj znać na pw. Wystarczy podłączyć wspomniane lcd hd i viola

tam też jest wsad skompilowany z danymi do danej płyty. wtedy działają aktywacje
    widnows itd. jak tego nie ma to sieciówka lan nawet maca nie ma :)

w załączeniu zrzut ekranu bo właśnie odpisuje na d270.

1
  • #14 02 Gru 2015 00:12
    erdek93
    Poziom 8  

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
    Obawiałem się konieczności ingerencji w BIOS i możliwości uceglenia netbooka.
    Programatora niestety nie posiadam.
    Co do ew. kupna tego netbooka od Ciebie odezwę się na PW :-)

0
  • #15 18 Mar 2017 13:41
    tromba6
    Poziom 10  

Wiem że będą to prace wykopaliskowe ale pragnę poinformować że po wgraniu biosu uzupełnionego o tryb 1366x768 (dostępnego na forum Bios-Mods w wątku: Acer D270 1366x768 Requests) i wymianie matrycy na model wspomniany przez autora wątku mój D270 działa w rozdzielczości 1366x768 :). Metoda flashowiania biosu jest dobrze opisana także na forum Bios-Mods w wątku: Bios Unlock for Aspire One D270. Planuję jeszcze dołożyć HDD LED. Mam już w komputerku bardziej cywilizowaną wersję windows 7 czyli home premium x86, 4GB ramu, dysk hybrydowy 500GB, bluetooth wewnętrzny no i teraz matrycę HD. Komputerek działa naprawdę płynnie.

1
  • #16 24 Mar 2017 20:07
    tromba6
    Poziom 10  

Witam!
    Jako że próbuję do acera D270 dołożyć diodę aktywności dysku, stanąłem na tajemniczej dla mnie diodzie D30 TVS. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jakie parametry powinna mieć ta dioda i gdzie jej szukać? Rezystor R329 to jak rozumiem 33 Ohm? Dziękuję i pozdrawiam! Netbook Acer D270 - Zmiana matrycy z WSVGA na HD

0
  • #17 24 Mar 2017 21:48
    flinc
    Poziom 16  

tromba6
    Zajrzyj na ALL...O, wpisz swojego NET.... płyta główna uszkodzona All...o, może wyświetli, lub płyty uszkodzone Net... Acer

0
  • #18 25 Mar 2017 17:15
    lisek
    Spec od monitorów

Przez analogię (diod Schottky)
    - popatrz po podobnych rozwiązaniach zasilania diody LED .. dla laptopów ACER ? Asus i innych producentów

0
  • #19 26 Mar 2017 20:12
    adasch
    Poziom 10  

wg mnie dodałem tranzystor BSS133P sot23 , do tego rezystor taki jak na schemacie (są miejsca na płycie i dodałem led 0805 czerwoną przy pierwszej led niebieskiej) podłączoną po prostu na kynar. Lekko podpiłowałem przewodnik światła aby dioda leżała płasko na PCBi efekt jest bomba

niebiesko jak się nic nie dzieje, różowo przy pracy dysku. LED Wifi jest pomarańczowy lub niebieski przy 3G

odblokowany bios z wieloma ukrytymi funkacmi załączam załączam

procedura wgrania z USB

Recovery Procedure :

- Shutdown the netbook (notebook)
    - Remove all peripheral devices
    - Remove battery, Remove AC power cord
    - Press and hold the power button for 10 seconds (battery and AC power still out), then release
    - Put the USB Memory Stick in the USB port
    - Hold "Fn" + "Esc" and plug the AC power cord in
    - Now press the power button (whilst still holding Fn + Esc).
    Wait until the fan will run, then release "Fn" + "Esc" keys
    - The fan will run for about 2-10 minutes and the USB drive activity LED will blink
    - I think the netbook rebooted automatically. If it doesn't, unplug the AC power cord once the fan has turned off

fotki

pozdrawiam

p.s.
    Laptop ma baterię 6600mAh i działą wiele godzin. Do wielu spraw idealny.

0
  • #20 26 Mar 2017 22:20
    tromba6
    Poziom 10  

Ja modem 3g też już mam i co ciekawe działa :-) zauważyłem że aplikacja Acer 3g connection manager czesto powoduje błąd typu 3g urządzenie nie odnaleziono. Wywaliłem ją i zainstalowałem top netinfo i jest super. Co do światłowodu to myślałem aby pozyskać jakąś połamaną górę obudowy i dołożyć ten przewodnik światła jako czwarty. Otworek delikanie wykręcić w obudowie to nie problem. Rezystor wlutowałeś 33 Ohm? Diody D30 wcale nie dawaleś? Ten bios to zapewne z forum bios-mods? Próbowałeś może uruchomić gps zawarty w modemie 3g? Ja mam modem huawei EM820W i za żadne skarby nie mogę go powołać do życia:-)

0
  • #21 27 Mar 2017 09:01
    adasch
    Poziom 10  

Tak, ten bios to z tego forum, jak widzisz sam nawet zakładałem ten wątek ale nie było odpowiedzi.Zrobiłem ekstrakcje bios z ASUSA i podmieniłem obsługę GPU.

Wadą mojego biosu było to, że po przejściu z trybu suspend do hibernacji obraz był czarny no i sam bios też musiał być starszy jak i do MB tak i do GPU.

Ten załączony bios wg mnie ma jedną drobną wadę - brak logo startowego które jednak do się wgrać. Ja ustawiłem że ma się wyświetlać bios post i widać przynajmniej, że coś działa, jest w najwyższej wersji ma obsługę HT i inne opcje.

pozdrawiam

1
  • #22 30 Mar 2017 22:03
    tromba6
    Poziom 10  

Adasch pozwoliłem sobie zmałpować Twój pomysł z przymocowaniem diody HDD razem z diodą pierwszą niebieską od lewej. Efekt faktycznie fajny:-) mam nadzieję że się nie gniewasz że wykorzystałem Twój patent? Myślałem że dodam czwarty światłowód ale w związku z tym że mój netbook jest niebieski to po wywierceniu czwartego otworu na diodę zdrapałbym niebieską farbę i wyglądałoby to nieciekawie a tak ingerencja w obudowę znikoma a funkcjonajość bardzo duża. Diody D30 nie trzeba wogóle montować.

0
  • #23 31 Mar 2017 09:02
    adasch
    Poziom 10  

Janie Apple aby patentować wszystko jak popadnie :) ale fakt, efekt ładny i dobrze się sprawuje.

Polecam jeszcze poprawić chłodzenie. Wywaliłem termopad i założyłem blaszki miedziane mocno dociśnięte do radiatora przez paste diamentowa IC diomond. Wiatrak ciszej pracuje, rzadziej się włącza, laptop jest chłodniejszy.

Wg mnie w powyższej konfiguracji D270 ląduje na innej półce. Nie wiem dlaczego acer seryjnie nie zdecydował się na taki panel. Owszem, to nie jest wydajny laptop ale inne jest jego przeznaczenie.

pzdr

0
  • #24 31 Mar 2017 14:04
    tromba6
    Poziom 10  

Jakiej grubości dawałeś te blaszki? Oby rdzenia nie ukruszyć... Mam pastę MX-2 AC, powinna wystarczyć.

0
  • #25 31 Mar 2017 16:34
    adasch
    Poziom 10  

Wieczorem zobaczę co kupiłem na aukcji

0
  • #26 24 Lis 2017 11:25
    wojtenio
    Poziom 2  

Witam
    Zrobię mały odkop ale pewnie przydatny dla potomnych .
    Zmodyfikowałem również swojego Acera One D270 do wersji HD ale na matrycy AUO B101XTN01.1 H/W 0A F/W:1
    Jest ona odpowiednikiem przedstawionej przez autora wątku . Cena takiej matrycy bardzo przystępna 25 $ i była to matryca fabrycznie nowa .
    Do modyfikacji potrzebny oczywiście był zmodyfikowany bios i wyższa wersja win7 , no i oczywiście zmiana trybu rozdzielczości w rejestrze .Netbook Acer D270 - Zmiana matrycy z WSVGA na HD

0
  • #27 24 Lis 2017 11:39
    adasch
    Poziom 10  

Teraz to zupełnie inny laptop :) Szkoda, że nie zrobili tego od razu, wg mnie z ą matrycą byłby znacznie bardziej atrakcyjny w ofercie innych netbooków.

Cały czas swojego używam i sprawuje się bdb.

0
  • #28 24 Lis 2017 13:11
    tromba6
    Poziom 10  

Ja do D270 dołożyłem baterię na ogniwach samsung SDI o pojemności 5200mAh i na all...trafiłem za kilka złotych myszkę logitech która łączy się przez wbudowany bluetooth. Używam tego laptopka częściej niż komputera stacjonarnego;)

0
  • #29 27 Lis 2017 14:36
    wojtenio
    Poziom 2  

Koledzy może odejdę trochę od głównego tematu ale sprawa była również tu poruszana , a mianowicie jakie macie temperatury na procesorze po zastosowaniu miedzianych termopadów .
    Czy to jest aż taka istotna różnica ? . Obecnie mam ( nie wymagające programy + przeglądanie stron w sieci + radio internetowe ) na oryginalnym gumowym 35-41 st .

0
  • #30 13 Sie 2018 10:39
    metylopentan
    Poziom 14  

Cześć,
    Przepraszam za archeologię, ale nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania problemu, a myślę, że jest związany bezpośrednio z tym tematem. Gdyby coś, to bardzo proszę Admina o przerzucenie do osobnego tematu.
    Wpadł mi w ręce D270 z pękniętą matrycą. Szukając jakiegoś taniego zamiennika znalazłem ten temat i matrycę IVO 10,1 1366x768. Kierując się Waszymi poradami wrzuciłem BIOS udostępniony tu przez kolegę Adash, matryca działa poprawnie.
    Podkuszony chęcią rozbudowy lapka kupiłem SSD Goodram IRDM IR-SSDPR-S25A-120, chcąc postawić na nim Win 7 HP, jednak od samego początku z tym dyskiem mam problemy. Podczas instalacji na początku wyskakiwały błędy podczas formatowania dysku z poziomu instalacji i podczas samej instalacji.
    Odpaliłem na tym netbooku MHDD z HBCD i przetestowałem dysk - na pierwszych 10% 4 bloki timeout, więc przerwałem test, uznałem, że dysk jest gruz i gwarancyjnie wymieniłem od razu na nowy, taki sam. Po wymianie format się udał, instalacja ruszyła, jak już doszło do końca i lapek się zresetował żeby kontynuować instalację, wyskakiwały na zmianę błędy wejścia/wyjścia, braku lub uszkodzenia plików (rejestru, jądra itp, za każdym razem inny) albo po prostu disk read error.
    Próbowałem zmieniać płyty instalki (płyty nagrywane z tego samego obrazu, z którym nigdy nie miałem kłopotów), potem przerzuciłem się z zewnętrznego napędu na instalację z pendrive'a, nic nie przyniosło efektu. Drugi dysk również sprawdziłem MHDD i też sypał blokami timeout, co ciekawe dawały się zerować i realokować, ale przy ponownym uruchomieniu skanu wyskakiwały nowe, w innych miejscach. Każdy skan był kończony z różną liczbą uszkodzonych bloków. Dysk przełożyłem do innego laptopa i odpaliłem MHDD, test w 100% udany bez żadnego uszkodzonego bloku, więc dysk sprawny, postawiłem na uszkodzoną taśmę.
    Taśma kupiona nowa, błędy pozostały te same, co więcej zauważyłem, że jak na dłużej odłączę zasilanie od netbooka (na jakieś minimum 20 minut odłączę zasilacz, wyjmę baterię i kilka razy powciskam klawisz zasilania) to windows się odpala bez problemu, kilka razy udało mi się dokończyć instalację i nawet zainstalować sterowniki, jednak po każdym reboocie zabawa od nowa - błędy I/O, brak plików albo disk read error.
    Co ciekawe, oryginalny dysk WD Blue 320gb działa bez problemu. Tylko raz, na starej taśmie wyskoczył disk read error, to mnie skłoniło do kupienia nowej.
    Obstawiam więc, że skoro dysk startuje po dłuższej chwili bez baterii i zasilacza, problem może leżeć gdzieś w zasilaniu, ale po schemacie nie mogę wymyślić gdzie i czego szukać. Może ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem albo wiedziałby od czego zacząć? Może to jednak nie kwestia zasilania ale coś z tym odblokowanym BIOSem? Skąd mogą się pojawiać te bloki timeout i to jeszcze w kompletnie losowych miejscach?
    Podsumowując:
    - Nowy dysk SSD
    - Nowa taśma
    - Wgrany odblokowany BIOS z rozdzielczością 1366x768, resety BIOSu robione, BIOS widzi dysk, MHDD też, ale tylko w trybie IDE
    - SSD sprawdzany MHDD na innym kompie działa w 100%, na D270 sypie bad blokami
    - instalacja windy oczywiście w trybie AHCI, na IDE w ogóle nie rusza
    - talerzowy WD Blue 320gb działa bez zarzutu
    Ktoś wie jak to ugryźć?

0