Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria automatyki pompy głębinowej

11 Sie 2015 14:24 2589 7
 • Poziom 9  
  Witam!
  Nie znalazłem w necie porady, o którą się do Was zwracam.
  Proszę o podpowiedź. Mam jakieś pojęcie ale i duże wątpliwości. Fachura, który drutował skrzynkę nie dał mi schematu stąd jakakolwiek diagnoza dla mnie to ciemna magia.
  W skrzynce mam: stycznik, termik, czujnik zaniku fazy i kolejności faz, różnicówka, Elcluwo+dwie sondy, LCA2 usytuowane za hydroforem, pompa czeska Sigma 1,1kW, 380V.
  Rozruch pompy w automatyce lub ręcznie.
  Po 10 latach użytkowania studni głębinowej zacząłem mieć problemy z automatyką. LCA2- nie załącza pompy. Załączając ręcznie pompę słyszę dźwięk pochodzący z LCA 2 jak wskazówka manometra jest w okolicach nastawy min/załączenia pompy. Przeczyściłem styki, były nie nadpalone, mimo to kabelki podłączyłem pod wolne styki, bez efektu. Od pierwszej nastawy ok 8 lat temu nie regulowany?
  Wczoraj zauważyłem świecącą się na czerwono diodę w sygnalizatorze poziomu Elcluwo 111s, co ma świadczyć o obniżeniu lustra wody poniżej sondy max lub min. Wyciągnąłem sondy (min,max) były czyste, bez nalotu. Przeczyściłem zgodnie z zaleceniami producenta co nie dało żadnego rezultatu. Sondy zostały sprawdzone elektrycznie są ok. Zmierzyłem poziom wody w studni-poziom wody max.
  Zastanawiam się nad związkiem pomiędzy Elcluwo być może zepsutym a nie działającym LCA 2. Zepsuty (świecąca się czerwona dioda)Elcluwo będzie powodował, że automatyka załącz/wył pompy nie będzie działać.
  Pracownik z Elcluwo telefonicznie zasugerował mi zwarcie styków 7 i 8 sygnalizatora Elcluwo(tam gdzie podpięte są sondy) dla ostatecznego sprawdzenia
  Chcę wymienić to się zepsuło, tylko chcę uniknąć sytuacji kiedy kupię oba "podejrzane" elmenty a któryś z nich po montażu okaże się dobry.
  Jak sprawdzić ten układ, tylko proszę tak łopatologicznie.
 • Poziom 39  
  janusz_21 napisał:
  Pracownik z Elcluwo telefonicznie zasugerował mi zwarcie styków 7 i 8 sygnalizatora Elcluwo(tam gdzie podpięte są sondy) dla ostatecznego sprawdzenia

  Na poczatek zrób to co Ci zasugerowano. Możesz też wrzucić wyraźne zdjęcia tej automatyki.
 • Moderator Elektrotechnika
  Tak jak kolega pisał, wyraźne zdjęcia tak by było widać przewody i elementy . Bo tak na odległość to niestety my szklanej kuli nie mamy. Z kupnem sond to się kolega wstrzyma , najprędzej sprawdzić poprawność działania stycznika . Bo tu chyba leży przyczyna , przełącznik praca ręczna zapewne zwiera styki 5-4 w sygnalizatorze poziomu poziomu . Więc jeśli nie działa w ręcznym (Tak zrozumiałem kolegę ) to sygnalizator na razie eliminujemy.
 • Poziom 9  
  Może zbyt mętnie to wszystko opisałem, wyjaśnię - mogę ręcznie uruchomić pompę i wodę w chałupie mam. Mimo, że Elcluwo sygnalizuje spadek lustra wody poniżej jednej z sond to wody w studni jest full. Sondy sprawdzone induktorem są w porządku. Zdjęcia zrobię w przyszłym tygodniu. Spróbuję zrobić regulację LCA2 i to co zasugerowali z Elcluwo. Nie wiem czy dotrę do elektryka a obawiam przypadkowych "fachowców".
 • Moderator Elektrotechnika
  Krzysztof Reszka napisał:
  przełącznik praca ręczna zapewne zwiera styki 5-4 w sygnalizatorze poziomu poziomu

  Jeśli to jest prawda to wtedy jest uszkodzony sygnalizator(sprawdzić) , stycznik będzie dobry bo przecież pracuje w trybie ręcznym .
 • Poziom 9  
  Witam!
  Jak wspomniałem sprawdziłem sondy, które są ok, na miejscu sprawdziłem "elcluwo", niestety jest raczej zepsute-czerwona dioda nie gaśnie po zwarciu styków 7 i 8.
  Pomierzyłem co, nieco i okazało się, że do LCA dochodzi "+" ale brak "0", to najprawdopodobniej przyczyna tego że od jakiegoś czasu nie działa automatyka zał/wył. Podejrzewam w tym momencie czujnik zaniku fazy ponieważ z niego poprzez listwę miałby dochodzić "-". Jeżeli plotę bzdury wybaczcie, nie jestem niestety fachowcem.
 • Moderator Elektrotechnika
  janusz_21 napisał:
  niestety jest raczej zepsute-czerwona dioda nie gaśnie po zwarciu styków 7 i 8.

  Czegoś nie rozumiem według schematu należy zwierać zaciski 3-7 minimum oraz 3-8 max .
  Po za tym dobrze gdyby tam przyszedł elektryk i ogarnął tę skrzynkę bo wieje zgrozą.
 • Poziom 9  
  Dzięki za zainteresowanie, absolutnie masz rację, moja wina. Rozmawiałem ponownie z "Elcluwo" i potwierdził Twoją sugestię. Mam zewrzeć jednocześnie styki 3+7+8. Chyba się nie obejdzie bez fachowca, w rozdzielni jest bałagan.