Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria automatyki pompy głębinowej

janusz_21 11 Sie 2015 14:24 2202 7
  • #1 11 Sie 2015 14:24
    janusz_21
    Poziom 9  

Witam!
    Nie znalazłem w necie porady, o którą się do Was zwracam.
    Proszę o podpowiedź. Mam jakieś pojęcie ale i duże wątpliwości. Fachura, który drutował skrzynkę nie dał mi schematu stąd jakakolwiek diagnoza dla mnie to ciemna magia.
    W skrzynce mam: stycznik, termik, czujnik zaniku fazy i kolejności faz, różnicówka, Elcluwo+dwie sondy, LCA2 usytuowane za hydroforem, pompa czeska Sigma 1,1kW, 380V.
    Rozruch pompy w automatyce lub ręcznie.
    Po 10 latach użytkowania studni głębinowej zacząłem mieć problemy z automatyką. LCA2- nie załącza pompy. Załączając ręcznie pompę słyszę dźwięk pochodzący z LCA 2 jak wskazówka manometra jest w okolicach nastawy min/załączenia pompy. Przeczyściłem styki, były nie nadpalone, mimo to kabelki podłączyłem pod wolne styki, bez efektu. Od pierwszej nastawy ok 8 lat temu nie regulowany?
    Wczoraj zauważyłem świecącą się na czerwono diodę w sygnalizatorze poziomu Elcluwo 111s, co ma świadczyć o obniżeniu lustra wody poniżej sondy max lub min. Wyciągnąłem sondy (min,max) były czyste, bez nalotu. Przeczyściłem zgodnie z zaleceniami producenta co nie dało żadnego rezultatu. Sondy zostały sprawdzone elektrycznie są ok. Zmierzyłem poziom wody w studni-poziom wody max.
    Zastanawiam się nad związkiem pomiędzy Elcluwo być może zepsutym a nie działającym LCA 2. Zepsuty (świecąca się czerwona dioda)Elcluwo będzie powodował, że automatyka załącz/wył pompy nie będzie działać.
    Pracownik z Elcluwo telefonicznie zasugerował mi zwarcie styków 7 i 8 sygnalizatora Elcluwo(tam gdzie podpięte są sondy) dla ostatecznego sprawdzenia
    Chcę wymienić to się zepsuło, tylko chcę uniknąć sytuacji kiedy kupię oba "podejrzane" elmenty a któryś z nich po montażu okaże się dobry.
    Jak sprawdzić ten układ, tylko proszę tak łopatologicznie.

0 7
  • Relpol
  • #2 11 Sie 2015 17:18
    Adam-T
    Poziom 38  

janusz_21 napisał:
    Pracownik z Elcluwo telefonicznie zasugerował mi zwarcie styków 7 i 8 sygnalizatora Elcluwo(tam gdzie podpięte są sondy) dla ostatecznego sprawdzenia

Na poczatek zrób to co Ci zasugerowano. Możesz też wrzucić wyraźne zdjęcia tej automatyki.

0
  • Relpol
  • #3 11 Sie 2015 19:29
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Tak jak kolega pisał, wyraźne zdjęcia tak by było widać przewody i elementy . Bo tak na odległość to niestety my szklanej kuli nie mamy. Z kupnem sond to się kolega wstrzyma , najprędzej sprawdzić poprawność działania stycznika . Bo tu chyba leży przyczyna , przełącznik praca ręczna zapewne zwiera styki 5-4 w sygnalizatorze poziomu poziomu . Więc jeśli nie działa w ręcznym (Tak zrozumiałem kolegę ) to sygnalizator na razie eliminujemy.

-1
  • #4 12 Sie 2015 14:03
    janusz_21
    Poziom 9  

Może zbyt mętnie to wszystko opisałem, wyjaśnię - mogę ręcznie uruchomić pompę i wodę w chałupie mam. Mimo, że Elcluwo sygnalizuje spadek lustra wody poniżej jednej z sond to wody w studni jest full. Sondy sprawdzone induktorem są w porządku. Zdjęcia zrobię w przyszłym tygodniu. Spróbuję zrobić regulację LCA2 i to co zasugerowali z Elcluwo. Nie wiem czy dotrę do elektryka a obawiam przypadkowych "fachowców".

0
  • #5 12 Sie 2015 19:58
    Krzysztof Reszka

Krzysztof Reszka napisał:
    przełącznik praca ręczna zapewne zwiera styki 5-4 w sygnalizatorze poziomu poziomu

Jeśli to jest prawda to wtedy jest uszkodzony sygnalizator(sprawdzić) , stycznik będzie dobry bo przecież pracuje w trybie ręcznym .

0
  • #6 26 Sie 2015 09:10
    janusz_21
    Poziom 9  

Witam!
    Jak wspomniałem sprawdziłem sondy, które są ok, na miejscu sprawdziłem "elcluwo", niestety jest raczej zepsute-czerwona dioda nie gaśnie po zwarciu styków 7 i 8.
    Pomierzyłem co, nieco i okazało się, że do LCA dochodzi "+" ale brak "0", to najprawdopodobniej przyczyna tego że od jakiegoś czasu nie działa automatyka zał/wył. Podejrzewam w tym momencie czujnik zaniku fazy ponieważ z niego poprzez listwę miałby dochodzić "-". Jeżeli plotę bzdury wybaczcie, nie jestem niestety fachowcem.

0
  • #7 26 Sie 2015 22:54
    Krzysztof Reszka

janusz_21 napisał:
    niestety jest raczej zepsute-czerwona dioda nie gaśnie po zwarciu styków 7 i 8.

Czegoś nie rozumiem według schematu należy zwierać zaciski 3-7 minimum oraz 3-8 max .
    Po za tym dobrze gdyby tam przyszedł elektryk i ogarnął tę skrzynkę bo wieje zgrozą.

0
  • #8 27 Sie 2015 07:13
    janusz_21
    Poziom 9  

Dzięki za zainteresowanie, absolutnie masz rację, moja wina. Rozmawiałem ponownie z "Elcluwo" i potwierdził Twoją sugestię. Mam zewrzeć jednocześnie styki 3+7+8. Chyba się nie obejdzie bez fachowca, w rozdzielni jest bałagan.

0
  Szukaj w 5mln produktów