Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu pastucha.

11 Sie 2015 14:46 1281 13
  • Poziom 10  
    Ne555 jest wysterowane 12V a dla większej mocy na cewkę zapłonową jest podawane 24V.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    NE555 jest wysterowane z 12V, a dla większej mocy na cewkę zapłonową idzie 24V

24V? To co najmniej 10x za mało :)

Zrezygnowałeś z klasycznego układu z gromadzeniem energii w cewce, układ taki podnosił napięcie dzięki indukcyjności cewki (po stronie pierwotnej było kilkaset V w czasie generowania iskry, mimo zasilania 12V).
    W zamian zastosowałeś układ z gromadzeniem energii w kondensatorze, ponieważ cewka w tym układzie działa jako transformator, musisz podać znacznie wyższe napięcie 200-400V żeby uzyskać porównywalne napięcie po stronie wtórnej, a efekt końcowy może być nawet lepszy, ze względu na mniejszy wpływ pojemności i upływności ogrodzenia.

Układ wg. obecnego schematu żadnej iskry nie wytworzy.
  • Poziom 10  
    Jest to pastuch, obecna jego wersja jest na przerywaczu ne555 oraz mosfecie i potem to dołączone do cewki zapłonowej i jest podłączone do pastucha. Kopie dość mocno ale nie wystarczająco żeby psa odstraszyć. Podejrzewam że jeżeli po stronie pierwotnej dał bym te 400V to pies by tego nie wytrzymał stąd 24V idące na cewkę 12-to V
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Może zaintersuj się tym układem? http://ep.com.pl/files/7584.pdf

Stary, ale jary... Twój obecny raczej z nim się równać nie może. :) Jak pisał kolega jarek_lnx musisz przyładować sporo wyższe napięcie po stronie pierwotnej.
  • Poziom 10  
    Chodzi mi tylko o sprawdzenie schematu.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jest to pastuch, obecna jego wersja jest na przerywaczu ne555 oraz mosfecie i potem to dołączone do cewki zapłonowej i jest podłączone do pastucha. Kopie dość mocno ale nie wystarczająco żeby psa odstraszyć.

A na jakie napiecie masz tego MOSFET'a? Możliwe że nie znając zasady działania cewki dobrałeś jakiegoś który ci "obcina" wysokie napiecie. (w internecie pełno schematów z IRFZ44 i cewka zapłonową)

Cytat:

Podejrzewam że jeżeli po stronie pierwotnej dał bym te 400V to pies by tego nie wytrzymał stąd 24V idące na cewkę 12-to V
    O "sile kopania" decyduje energia nie napiecie, napiecie decyduje o odległości z jakiej może przeskoczyć iskra - grubości sierści z jaką układ da radę.

Próbuję ci wytłumaczyć że dla układu z gromadzeniem energii w kondensatorze 24V to tyle co nic i uzyskasz słabszy efekt niz w układdzie z MOSFET'em przy 12V. Za to jak podniesiesz napiecie kilku-kilkunasto krotnie mozesz wykorzystać lepsze parametry tego układu.

Co ja poradzę na to że zasada działania cewki i transformatora jest tak skomplikowana że nie da sie wytłumaczyc na forum.
  • Poziom 10  
    Zastanawiam jakie napięcie po stronie pierwotnej musiało by występować aby iskra przeskakiwała na 1 do 1,5 cm
  • Moderator
    Adi162 napisał:
    Zastanawiam jakie napięcie po stronie pierwotnej musiało by występować aby iskra przeskakiwała na 1 do 1,5 cm

10KV-15KV. Przyjmuje się ok 1000V/mm.
  • Poziom 10  
    Jeżeli na przykład po stronie pierwotnej kondensator (przypuśćmy że ma 1000µF) który jest rozładowywany na cewce zapłonowej(od malucha) był by ładowany do 80V to czy napięcie na cewce było by na tyle wysokie żeby iskra "przeskoczyła" około 1cm ? Boję się podawać wyższe napięcie na cewkę żeby nic się moim psom.
  • Moderator
    Coś mi się wydaje, że nie masz pojęcia o tym, co chcesz zbudować. Pomyśl, jeśli cewka z "malucha" jest zasilana z 12V, bo taki jest akumulator, a iskra skacze na świecy, to po co podnosić napięcie po stronie pierwotnej? Chcesz zabić psy? To uzwojenie wtórne, w tym wypadku to gdzie idą przewody wysokiego napięcia decyduje o tym, czy zwierzak przeżyje. Pomyśl chwilę i zadaj pytanie jeszcze raz. Pomyśl również nad poprawną pisownią.
  • Poziom 42  
    W swoim czasie zmuszony byłem "ustawić" moje psy. Nieduże kundelki, koło 30 cm. Jakaś prosta przetwornica ładowała kondensator 2,2?F do ponad 200V. Tyrystor dołączał cewkę od malucha. Psy przeżyły eksperymenty, ja zresztą też.
    Musisz zrozumieć pojęcie mocy i energii. Napięcie jest mniej ważne. Niewinne 230V jest w stanie cie zabić, ale spotkanie z 30kV bywa niegroźne. Zgadnij dlaczego?
    Mój układ to dokładnie ten co przedstawiony w poście 4...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Na podstawie (google books) "Elektrotechnika i elektronika pojazdów samochodowych: podręcznik dla technikum" napiecie po stronie pierwotnej w samochodzie to 300-500V.

W internecie podaja że przekładnia cewki to 100-200.
    Cytat:

Jeżeli na przykład po stronie pierwotnej kondensator (przypuśćmy że ma 1000µF) który jest rozładowywany na cewce zapłonowej(od malucha) był by ładowany do 80V to czy napięcie na cewce było by na tyle wysokie żeby iskra "przeskoczyła" około 1cm
    1000uF za dużo, 80V trochę mało. Typowo w fabrycznych pastuchach spotyka się od jednego do kilku mikrofaradów, ja uważam że to za dużo, te pastuchy są dla bydła, ja zastosowałem tyle na obce psy włażące na mój plac i było aż nadto.

Bież pod uwagę że skuteczność zależy od sytuacji, jako zabezpieczenie przed przegryzaniem drewnianego płotu wystarczało ~6V, a jeśli pies sie dobrze rozpędzi, to niezależnie od napiecia pies i tak zatrzyma sie już za ogrodzeniem.

Cytat:
    Boję się podawać wyższe napięcie na cewkę żeby nic się moim psom.
    Strach i niewiedza prowadzą do błędnych decyzji, stosujac 1000uF na 80V energia była by wielokrotnie większa niż w zwykłych pastuchach a napiecie za niskie. Pewnie rdzeń by sie nasycił więc część energii poszła by na straty w cewce.
  • Poziom 10  
    Tak jak napisał kolega DVDM14 "wykonałem" (czytaj: przeniosłem i trochę dodałem ) schemat pastucha z EP którego schemat z opisem znajduje się tutaj: http://ep.com.pl/files/7584.pdf proszę o sprawdzenie schematu zanim wykonam płytkę. Od siebie dodałem tylko możliwość podłączenia bezpośrednio do transformatora 12V oraz zamiast transformatora który oryginalnie znajdował się na płytce złącza ARK do podłączenia go poza nią.
  • Poziom 34  
    C4 nie może być elektrolityczny - to musi być kondensator foliowy przystosowany do pracy impulsowej, np. MKP10.

Przetwornica w tym pastuchu jest specyficzna i nie wiem jak sobie w niej poradzi BD139, ale powinien zadziałać.