Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bariera podczerwieni z licznikiem przejść

zasoby 02 Cze 2005 12:58 8845 10
  • Układ zlicza ile osób przeszło przez wiązkę podczerwieni. W roli nadajnika wykorzystano zwykłą diodę IR podłączoną do zasilania za pośrednictwem rezystora R1. W celu zwiększenia zasięgu można połączyć więcej diod IR w szereg modyfikując rezystor. Można zastosować ochronę przed innym promieniowanym podczerwonym - np słońce umieszczając T1 w tubie precyzyjnie wykierowanej w diodę nadawczą podczerwieni. W momencie przejścia osoby przez barierę sygnał podczerwony na moment zaniknie lub zostanie stłumiony przez co T1 zostanie prawie zablokowany, to spowoduje zwiększenie napięcia na bazie T2 - spowoduje to otwarcie T2 i pojawi się negatywny impuls na pinie 2 NE555. Spowoduje to wygenerowanie 1 sekundowego impulsu wysokiego na wyjściu 3 NE555. W ten sposób na 1 sekundę zostanie załączony buzzer i sygnał zostanie podany na CLK 4033 powodując zwiększenie licznika o 1. Ponieważ 4033 jest dekoderem binarnym na BCD w zasadzie wystarczy poprzez bufory w IC3 podłączyć wyświetlacz LED. S1 powoduje reset licznika. Jeżeli nie odpowiada nam czas 1 sekundowy to możemy go zmodyfikować poprzez zmianę wartości R3 lub C1.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 02 Cze 2005 17:19
    marosik
    Poziom 15  

Widze ze bardzo prosta zabawka...
    A moze jakies kodowanie dodac? Kiedys sie spotkalem z ukladem 567 jesli sie nie myle. Nadajnikiem byl 555.

• #3 02 Cze 2005 19:02
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

A co będzie jak zliczy do 9 i zostanie przerwana wiązka po raz 10? czy licznik bedze odliczał od nowa? czyli od 1?

Pozdrawiam

• #4 02 Cze 2005 19:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 02 Cze 2005 19:15
    Adam Pyka
    Poziom 19  

Wszystko byłoby ok, ale jest jedna wada - układ jest strasznie mało praktyczny. Na co mi licznik, który zlicza do 9? Przydałby się zakres co najmniej 999.

• #6 02 Cze 2005 19:32
    Popak
    Moderator na urlopie...

Adam Pyka napisał:
    Wszystko byłoby ok, ale jest jedna wada - układ jest strasznie mało praktyczny. Na co mi licznik, który zlicza do 9? Przydałby się zakres co najmniej 999.

Jeżeli licznik zlicza do 9 a potem znów od początki (od 1 ) to można łatwo przerobić na 999 a nawet wiecej. tylko nie wiem czy zlicza od początku czy sie zatrzymuje na 9.

Kto wie?

Pozdrawiam

• #7 02 Cze 2005 19:43
    Adam Pyka
    Poziom 19  

DJpopak;) napisał:
    Adam Pyka napisał:

Jeżeli licznik zlicza do 9 a potem znów od początki (od 1 ) to można łatwo przerobić na 999 a nawet wiecej. tylko nie wiem czy zlicza od początku czy się zatrzymuje na 9.

Kto wie?

Pozdrawiam

To może zaproponujesz jakieś rozwiązanie?

• #8 03 Cze 2005 08:11
    timi1
    Poziom 12  

Robiłem kiedyś podobny układ, z tym że zamiast 4033 dałem generator podlaczony do buzera. Dodatkowo modulowany był sygnał led IR, dzieki temu był wyeliminowany wpływ zmian oświetlenia. Po przekroczeniu bariery generowany był krótki sygnał dźwiękowy.

• #9 11 Cze 2005 17:07
    wolu
    Poziom 12  

Jako licznika można użyć kalkulatora który kupimy już za 5zł ! Mamy bardzo duży zakres i możemy skorzystać z pamięci :) To jest oczywiście mała propozycja stworzenia licznika małym kosztem. Osobiście widziałem kalkulatory z drukarkami zamontowane w zgrzewarkach do folii. Prostota górą. Aha ... aby zainicjować zliczanie o jeden w górę wpisujemy "+1" a potem zwarcie "=" za każdym razem dodaje "1" do obecnego wyniku z wyświetlacza.

• #10 18 Gru 2005 21:10
    filon77
    Poziom 2  

witam układ jest o.k. tylko czy można resetować automatycznie po 9 cyferce :?:

• #11 27 Sty 2006 16:27
    żubr1768
    Poziom 10  

no przyznam że układ niepraktyczny. po co komu licznik osób...? nie lepiej zrobić na jakimś małym atmelu?? w bascomie można się pobawić. program piszemy w 10 min. i po sprawie. dodatkowo dodajemy drugą wiązke... mamy zliczanie osób wchodzących i wychodzących z możliwością włączania i wyłączania np. światła. mnie by się nie chciało robić takiego "skomplikowanego" układu":). oprócz uP potrzebujecie tranzystor do sterowania przekaźnikiem. wyświetlacz ze wspólną anodą. gotowe:) pozdrawiam, i zachęcam do zabawy:] na koniec dodam, że jeżeli chodzi o proste programy, to nie ma co. viva la bascom. : P

Szukaj w 5mln produktów