Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telmor ASR860 - Działa jedynie MUX TVP

gruby_mbl 11 Aug 2015 20:38 1455 8
 • #1
  gruby_mbl
  Level 11  
  Witam.

  Mam następujący problem.

  Wcześniej wszystko działało jednak ostatnio przestało i zastanawiam się co jest powodem.

  Mianowicie posiadam antenę Telmor ASR860 następnie dalej jest zasilacz antenowy DPM Solid Polska ZS12v/100mA.

  Zasilacz jest wpięty zaraz przed rozgałęziaczem Telmor RA-3F

  Kiedy zasilacz nie jest podłączony MUX 3 TVP odbiera bez problemu na parametrach siła 91% Jakość 80-100% kanał 27

  Mux 1 i 2 nie działa. Czasem udaje się złapać mux 2 ale ucieka. Po włączeniu zasilacza pojawiają się wszystkie muxy niestety siła sygnału jest 60-100% a jakość jedynie koło 20% i nie ma szans na stabilne oglądanie.

  Zasilacz podczas pracy nagrzewa się.

  Czy problemem może być zbyt mocny zasilacz?

  Nadajnik znajduje się w Raszynie a dom w Prażmowie pod Piasecznem.

  Proszę o podpowiedz czy zasilacz regulowany powinien rozwiązać mój problem.
 • Helpful post
  #2
  irekr
  Moderator
  W Prażmowie sygnały są tak silne, że wzmacniacz jest całkowicie niepotrzebny.
  Zasilacz jest prawdopodobnie uszkodzony lub ma jakiś zwarcie. Jak masz jakiś woltomierz to sprawdź na wtyku kabla do którego jest dołączony zasilacz jakie napięcie stałe jest na żyle środkowej kabla w stosunku do oplotu. Jeżłie jest powyżej 13 V to znaczy że zasilacz jest do wymiany.

  Nie da rady założyć prostej anteny pasywnej..?
 • #3
  gruby_mbl
  Level 11  
  Nie ma w tej chwili środków na takie zabawy. Najlepiej było by to niskim kosztem zrobić.


  Jakiś konkretny zasilacz byś polecił?
 • #4
  Adi01
  Level 19  
  gruby_mbl wrote:

  Kiedy zasilacz nie jest podłączony MUX 3 TVP odbiera bez problemu na parametrach siła 91% Jakość 80-100% kanał 27.

  Wzmacniacz bez zasilacza to silny tłumik, a mimo to masz siłę 91% czyli baaardzo silny sygnał.
  gruby_mbl wrote:
  Po włączeniu zasilacza pojawiają się wszystkie muxy niestety siła sygnału jest 60-100% a jakość jedynie koło 20% i nie ma szans na stabilne oglądanie.

  Niska jakość z powodu przesterowania lub bardziej prawdopodobne uszkodzenie wzmacniacza. Piszesz, że wcześniej działało a czy przypadkiem nie przestało poprawnie działać po jakiejś burzy :?: Grzanie się zasilacza może być spowodowane uszkodzeniem wzmacniacza.
  Najlepszą radę dał kol. irekr - zmiana anteny na pasywną. Kiedyś do anten ASR można było kupić symetryzator (dedykowany) - musiałbyś sprawdzić u producenta, to byłoby najtańsze rozwiązanie.
  Jeśli nie możesz zmienić całej anteny na pasywną, to masz jeszcze jedną opcję (pod warunkiem, że wzmacniacz nie jest uszkodzony)- zmienić zasilacz na regulowany i prawdopodobnie będzie też potrzebny tłumik regulowany.
 • #5
  LeDy
  Level 43  
  Adi01 wrote:
  to masz jeszcze jedną opcję (pod warunkiem, że wzmacniacz nie jest uszkodzony)- zmienić zasilacz na regulowany i prawdopodobnie będzie też potrzebny tłumik regulowany.
  Jak da regulowany zasilacz to wystarczy w zupełności. Wzmacniacz miernik i pomierzyć napięcia.
 • #6
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Odbiór w tak bliskiej odległośći RTCN- Raszyn to bardzo duży poziom natężenia pola fal elektromagnetycznych nośnych sygnału programów DVB-T w miejscu zainstalowania anteny odbiorczej abonenta DVB-T . Stąd sygnał z anteny odbiorczej może być za silny i powodować zakłócenia uniemożliwiające prawidłowy odbiór programów DVB-T, zwłaszcza z anteny odbiorczej wyposażonej w przedwzmacniacz antenowy. Tłumnik antenowy w tej sytuacji może pomóc o ile zbyt wysoki poziom sygnału antenowego nie powoduje samowzbudzania się przedwzmacniacza antenowego umieszczonego w puszce antenowej ASR-860. Ze względu na nie typową budowę płytek przedwzmacniaczy i symetryzatorów w tym typie anten zakup symetryzatora w sklepie może być trudny. Łatwiej było by chyba zamówić w symetryzator do asr-860 w Tels-Legionowo lub w Sklep-telmor.

  W przypadku przesterowania przedwzmacniacza antenowego lub/i głowicy w.cz. tunera DVB-T może wystąpić zjawisko selektywnego odbioru poszczególnych mux'ów. Np. mux na k.27 będzie odbierać a mux'y na k.48 i k.58 będą zakłócane przez zniekształcenia sygnału wywołane na samowzbudzającym się (od zbyt dużego poziomu sygnału) przedwzmacniaczu antenowym lub głowicy w.cz.

  W tej odległości od nadajników RTCN wskazane jest stosować anteny wyposażone w symatryzator antenowy zamiast przedwzmacniacza antenowego. W okresie kiedy moc nadajników i wysokość zawieszenia anten nadawczych k.27,k.48,k.58 była obniżona na czas modernizacji RTCN zestaw antenowy mógł jeszcze pracować prawidłowo z przedwzmacniaczem antenowym i zapewniać nie zakłócony sygnał DVB-T. Po zakończeniu prac modernizacyjnych moc i zasięg nadajników wzrósł prawdopodobnie na tyle, że odbiór z kierunku RTCN-Raszyn, na antenie z przedwzmacniaczem antenowym, w tym miejscu, stał się niemożliwy.

  Innym powodem mogło być wcześniejsze ustawienie anteny nie dokładnie na kierunek RTCN-Raszyn i antena odbierała sygnały ze znacznie zmiejszoną mocą co zapewniało prawidłowy odbiór mimo dodatkowego wzmacniania sygnału antenowego przedwzmacniaczem znajdującym się w puszce antenowej. W czasie letnich burz wiatr mógł obrócić niechcący antenę dokładnie w kierunku RTCN-Raszyn co spowodowało wzrost poziomu sygnału antenowego ponad dopuszczalną wartość zapewniającą brak zakłóceń sygnału.
  Warto spróbować zmienić kierunek ustawienia anteny odbiorczej tak aby nie była wycelowana dokładnie wkierunku RTCN-Raszyn lub nawet spróbować wycelować ją na anteny nadawcze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

  Pytający wspomniał, że zasilacz znajduje się przed rozgałęźnikiem więc być może, (nie wiemy) znajduje się on na nie izolowanym termicznie poddaszu gdzie w czasie upałów temperatura powietrza lubi wzrastać do ok.60 stopni Celsjusza i powodować szybkie uszkodzenie układu stabilizacji i prostownika zasilacza. Warto więc sprawdzić sam zasilacz lub po prostu zakupić nowy jeśli nie mamy odpowiednich przyrządów pomiarowych i zasobu wiedzy technicznej. Są w sprzedaży rozgałęźniki które pozwalają zastosować zasilacz w pomieszczeniach mieszkalnych (o ustabilizowanej temp. pokojowej) a więc nie przed, lecz już za rozgałąźnikiem sygnału.

  Niska jakość sygnału przy maksymalnej i wahającej się sile sygnału, może wskazywać na uszkodzenie układu stabilizacji napięcia w zasilaczu lub zakłócenia wywołane przez wzbudzający się (z powodu zbyt silnego sygnału) przedwzmacniacz antenowy lub głowicę w.cz tunera DVB-T.

  Może być też tak, od prądu i napięcia indukowanego w instalacji antenenowej abonenta w czasie burzowych wyładowań atmosferycznych uszkodzony został przedwzmacniacz antenowy. Ponieważ na kanale 27 (RTCN-Raszyn) mamy większą moc nadajnika, mniejsze tłumienie sygnału w powietrzu i w instalacji antenowej (w stosunku do kanału 48 i 58), to czynniki te zapewniają wyższy poziom sygnału na wejściu antenowym odbiornika DVB-T dla mux na k.27 niż dla mux na k.48 i k.58. Może więc wystąpić taka sytuacja, że mimo uszkodzonego przedwzmacniacza antenowego działającego w tej sytuacji jak nieliniowy tłumnik antenowy mux z k.27 da się odbierać a zk.48 i k.58 już nie.
  PZDR, Jerzy Jerzego syn Cieślański
 • #7
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Witam,
  Nadajnik w Raszynie ma moc 100kW (MUX1 i MUX2) i 130kW (MUX3). To przy odległości do odbiornika ok. 20 km mamy bardzo silny sygnał dochodzący.
  Antena ze wzmacniaczem jest zupełnie zbędna, szczególnie ASR-ka, która posiada dobry uzysk jako bierna. Wymieniłbym przedwzmacniacz w antenie na zwykły symetryzator (zestaw łączący do ASR), dostępny w MM lub u przedstawicieli firmy.
  Ze względu na różnice w sile nadawania pomiędzy M1, M2 a MUX3, dodatkowo zastanowiłbym się nad zastosowaniem tłumika/wzmacniacza regulowanego WK-310
  http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...cze-kanalowe/WK-310-masztowy-wzmacniacz-DVB-T
  którego podstawowym zadaniem jest wyselekcjonowanie trzech sygnałów o różnych poziomach odbieranych w zakresie pasma UHF w celu ich wyrównania.
 • #8
  maksar
  Level 31  
  TELMOR_PL wrote:
  Ze względu na różnice w sile nadawania pomiędzy M1, M2 a MUX3, dodatkowo zastanowiłbym się nad zastosowaniem tłumika/wzmacniacza regulowanego WK-310

  To? W tej lokalizacji i w tej cenie? Prowizje od sprzedaży masz?
 • #9
  TELMOR_PL
  Level 32  
  maksar wrote:

  To? W tej lokalizacji i w tej cenie? Prowizje od sprzedaży masz?

  Nie, nie mam. Tak na prawdę bez pomiarów nie wiemy jakie wielkości sygnałów odbiera antena. W dobrej instalacji powinno się wyrównywać poziomy by w przyszłości nie było niespodzianek.