Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotokomórki Nice BF -reagują na przeszkodę której nie ma.

11 Sie 2015 22:06 1398 8
  • Poziom 9  
    Witam
    Od trzech lat użytkuję napęd Nice Spido wraz z fotokomórkami Nice BF i przez cały ten czas wszystko działało bez zarzutu.
    W ostatnim czasie zauważyłem że drzwi podczas zamykania, zachowują się w sposób taki jak podczas wykrycia przez fotokomórkę ruchu tzn. zatrzymują się i otwierają ponownie, nieraz ruszają tylko około 1 cm. i cofają z powrotem.
    Po bacznej obserwacji okazało się że w fotokomórce podczas zamykania drzwi zapala się dioda tak jakby została zlokalizowana jakaś przeszkoda której w rzeczywistości nie ma.
    Fotokomórki są wewnątrz garażu wiec wpływ warunków atmosferycznych nie wchodzi w grę zresztą wszystko wygląda jak nowe.
    Dodam że podczas przecinania bariery optycznej przekaźnik i dioda załącza się jak podczas normalnej pracy fotokomórki.
    Co może być przyczyną takiego zachowania, może ktoś miał już taki przypadek.
    Za wszelką pomoc z góry dziękuję
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Rozkręciłeś choć te fotokomórki, by je przeczyścić? Może jakiś stworek w którejś zamieszkał. Sprawdź, czy czujka nadawcza nie przerywa pracy, wystarczy popatrzyć na nią przez dowolny aparat cyfrowy.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Fotokomórki oczywiście rozebrałem lecz w środku nie ma nawet pyłku, co do sprawdzenia za pomocą aparatu to jak najbardziej sprawdzę, nie wiem tylko czy sygnał ma być ciągły czy przerywany
  • Poziom 9  
    Biorąc pod uwagę fakt że są one umocowane na ścianach garażu raczej wykluczam taką możliwość
  • Poziom 38  
    Sprawdż czy nadajnik się mocno grzeje /płytka/.
  • Poziom 9  
    Witam
    Przetestowałem dzisiaj sugestie przesłane w ostatnich postach i stwierdzam że co do temperatury to raczej są letnie, napięcie zasilania również jest ok. natomiast pomysł z aparatem cyfrowym dużo wyjaśnił.
    Sprawdziłem na identycznych fotokomórkach jasność świecenia diody i okazało się że tam dioda świeci o wiele jaśniej niż w mojej.
    Z tego co wyczytałem na forum to uszkodzenia diody w tych fotokomórkach to nie rzadkość.
    Teraz tylko pytanie czy ktoś może zna parametry tej diody ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Temat powszechnie znany w wielu markowych ( za spore pieniadze) i w tańszych fotkach nowszej produkcji. Oszczedność producentów za 50 gr na diodzie nadawczej psuje im później reputację. A stare fotokomórki działaja 10-15 lat bez problemów...
    Od dawna mam na zapas diody dobrej jakości i po wymianie wszystko działa jak nowe. Diody podczerwieni 5mm o wąskim kącie promieniowania 10-15st. Ostatnio używam vishay TSHF5210.
  • Poziom 9  
    Witam
    Przyczyną przedstawionej usterki była istotnie dioda nadawcza.
    Po jej wymianie wszystko wróciło do normy i działa jak dawniej.
    Dziękuje wszystkim za zainteresowanie się przedstawionym problemem oraz za pomoc w jego rozwiązaniu.
    Temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam.