Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa LED dostosowująca temperaturę barwową do pory dnia (Kickstarter)

Natsuki Kuga 11 Sie 2015 23:09 3150 7
 • Lampa LED dostosowująca temperaturę barwową do pory dnia (Kickstarter)

  Projekt, który przedstawia poniższy tekst już zakończył się na stronie Kickstarter. Jest on jednak na tyle ciekawy, że pozwoliłam sobie go dokładniej opisać - mnie przykładowo zainspirował do przemyśleń, dlaczego lampy uliczne dają światło o takiej barwie, a nie innej. ;) Silk jest projektem Kickstarter stworzonym przez Saffrona. Za nazwą tą kryje się inteligentna lampa LED, która potrafi zmieniać barwę światła wytwarzanego przez siebie tak, by dostosować ją do preferencji korzystającego. Projekt ten jest odpowiedzią na powszechny problem powstały po rozpowszechnieniu się żarówek - światło sztuczne desynchronizuje naturalny zegar biologiczny człowieka, który podpowiada mu, kiedy przychodzi pora na odpoczynek nocny. Autor zwraca uwagę, że ludzkość przez miliony lat przyzwyczajona była do naturalnego cyklu dnia i nocy, które serwuje nam światło słoneczne. Rozwinięcie przemysłu elektrycznego, długie przesiadywanie przy świetle sztucznym lub przed różnorodnymi ekranami powoduje zmęczenie i dekoncentrację.

  Lampa LED dostosowująca temperaturę barwową do pory dnia (Kickstarter)

  Lampa LED dostosowująca temperaturę barwową do pory dnia (Kickstarter)

  Silk Light został stworzony, by zapobiec wyżej wymienionym problemom. W trakcie używania dostosowuje on barwę wydzielanego światła, by nie było ono nienaturalne dla organizmu, a co za tym idzie, nie psuło cyklu dnia i nocy. Dokładniejszym terminem na określenie tego zjawiska jest rytm całodobowy. Najprościej ujmując, jest to skomplikowany zespół różnych hormonów, które posiada każdy z nas i to one sterują różnorodnymi procesami biologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie. Jednym z nich jest melatonina, której wydzielona ilość kieruje naszą zdolnością snu. Jak powszechnie wiadomo, niedobór melatoniny zdarza się osobom śpiącym w zbyt oświetlonych pomieszczeniach, natomiast jej nadmiar w pomieszczeniach zbyt ciemnych. Zarówno nadmiar jak i niedobór tego hormonu skutkuje poczuciem przewlekłego zmęczenia i niemożnością wyspania się. Dodatkowo, każdy z nas posiada również receptory znajdujące się w oczach, fotogangliony (zwoje nerwowe reagujące na światło). W zależności od barwy odbieranego światła, reagują one w różny sposób. Przykładowo, światło o ciepłej barwie motywuje organizm do odpoczynku i relaksu, natomiast światło o barwie zimnej dodaje energii i orzeźwia. Jeśli organizm otrzyma dawkę światła o danej barwie w nieodpowiednim momencie doby, może to poskutkować rozstrojeniem się cyklu dziennego.

  Cechy projektu:

  Łatwy w obsłudze - wystarczy podłączyć lampkę do mostka i połączyć ją ze swoją siecią Wi-Fi. Dzięki temu użytkownik może zaoszczędzić mnóstwo czasu bez żmudnego wyszukiwania problemów i ich rozwiązywania.

  Autonomiczny - LED zaczyna działać automatycznie zaraz po skonfigurowaniu.

  Możliwość dostosowania akcji włącznika - jeden pstryk sprawia, że żarówka działa jak zwykła lampka - włącza się i wyłącza. Dwukrotne pstryknięcie dodaje koloru niebieskiego, a trzykrotne przygasza światło aż do całkowitego zgaszenia. Akcje te można dowolnie modyfikować. Funkcjonalność ta została nazwana nClick.

  Elastyczny - Silk Light posiada aplikację na telefon, dzięki której można dokładnie sterować serwowanym światłem - pozwala na planowanie, ustawianie oświetlonych stref oraz sterowanie opcją nClick.

  NClick pozwala na optymalne ustawienie względem danego użytkownika. Po ustawieniu harmonogramu, LED wydziela światło o takiej barwie, jaka jest potrzebna do wykonywania danej czynności (która oczywiście została wcześniej ustalona w programie). Harmonogram można również dowolnie zmieniać, by wpisać aktywności nie występujące w trakcie naszego dnia rutynowo. Wszystko po to, by odpowiednio wpisać się w cykl dnia i nocy.

  Aplikacja dostępna jest na platformy Android i iOS. Pozwala na dostosowanie czterech podstawowych ustawień żarówki, takich jak: jasność, temperatura koloru, funkcje włączania/wyłączania, czasy przejścia kolorów. Silk Light potrafi zaopatrzyć w światło w przykładowych sytuacjach:

  Ćwiczenia: nClick pozwala na ustawienie koloru niebieskiego, pobudzającego do wysiłku fizycznego, następnie by zmienić kolor na cieplejszy w trakcie wyciszenia (cool down).

  Kreowanie romantycznej atmosfery: Żarówka potrafi wytworzyć światło w odpowiednio czerwonej barwie, które zapewni romantyczny nastrój.

  Budzenie użytkownika: Harmonogram pozwala ustawić barwę światła na niebieską, gdy nadejdzie pora pobudki użytkownika. Istnieje również możliwość dostosowania barwy do danego dnia tygodnia oraz różnych godzin.

  Dodawanie energii w trakcie pracy: Silk w porze przeznaczonej na pracę dostarczy światła w chłodnej barwie, by zmotywować do pracy. Rozwiązanie to działa również w przypadku braku okien w pomieszczeniu, ponieważ zbliża barwę do barwy światła dziennego.

  Kompleksowe budzenie w nocy: Odpowiednie ustawienie nClick pozwoli na stopniowe zwiększanie mocy światła, gdy trzeba nagle wstać w nocy, na przykład do płaczącego dziecka, lub gdy nie możemy się zrelaksować. Taki zabieg pozwala na oszczędzenie oczom porażenia nagłym źródłem światła.

  W przystępnej cenie - autor dokłada wszelkich starań, by jego wynalazek był możliwy do nabycia w rozsądnej cenie, która nie naruszy budżetu gospodarstwa domowego i biur.

  Różnica pomiędzy LEDem połączonym a niepołączonym

  Połączony (przez mostek) :

  Możliwość kontroli poprzez aplikację Wi-Fi
  Dowolna modyfikacja światła poprzez nClick
  Wszystkie światła koordynują się z sobą

  Niepołączony:

  Korzystanie tylko z ustawień fabrycznych nClick
  Brak możliwości automatyzacji lub tworzenia nowych ustawień
  Wszystkie światła połączone tym samym obwodem elektrycznym koordynują się ze sobą

  Zalety bycia niepołączonym poprzez mostek:

  nClick posiada już wprowadzone ustawienia fabryczne, wystarczy włożyć żarówkę do gniazdka (E27) i z niej korzystać
  Technologia plug and play: nie trzeba niczego programować ani konfigurować
  Zabezpieczenie przed utratą danych: nawet w trakcie awarii sieci LED zapamiętuje ustawienia

  Warto również dodać, że Silk Light udostępnia opcję sterowania głosowego. Może się ono odbywać przy użyciu smartphone'a, Amazon Echo lub Siri. Jak zapowiada autor, nie będzie to funkcjonalność, która będzie dostępna od razu przy premierze produktu, lecz zostanie ona wprowadzona w późniejszym terminie.

  Ceny, jakie zostały zaproponowane, to odpowiednio:

  1 żarówka - 25$
  3 żarówki + mostek - 99$ (pakiet Early Bird) / 129$ (pakiet Standard)

  LEDy będą dostępne w dwóch wersjach, jeżeli chodzi o obsługiwane napięcia: 90-120V oraz 200-240V.

  Podsumowując, uważam, że jest to projekt bardzo ciekawy i na pewno przydałby się w domu, chociażby w postaci jednej żarówki przy łóżku. Trzymam za autorów kciuki, być może pojawią się jeszcze ponownie na stronie z prośbą o dotację.


  Link

  Link


  Link


  Źródło:

  https://www.kickstarter.com/projects/36417696...-by-saffron-smart-led-lighting-bring-sunlight

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Natsuki Kuga
  Poziom 13  
  Offline 
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  razorxx100
  Poziom 11  
  Przez miliony lat przyzwyczajali sie xD?
  Nie mowiac juz o tym ze co roku nasz rok jest dłuższy o 70 ms, niby nic, ale przy milionach lat..
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  vmario
  Poziom 14  
  razorxx100 napisał:
  Nie mowiac juz o tym ze co roku nasz rok jest dłuższy o 70 ms, niby nic, ale przy milionach lat..


  To ciekawe. Możesz podać źródło tej informacji? Na Wikipedii jest obszerny artykuł o sekundach przestępnych, ale to dotyczy cyklu dobowego. Ciekaw jestem jak wygląda to dla cyklu rocznego.
 • #4
  japko1024
  Poziom 18  
  Dobry pomysł, ale mam pewne wątpliwości. W jaki sposób urządzenie zmienia temperaturę barwową? Bo zastosowanie zwykłych złączy RGB na pewno nie wystarczy do uzyskania wystarczającego współczynnika oddawania barw. I czy oprogramowanie jest open-source? Jeśli nie, to podłączenie "żarówek" do wifi stwarza okazję do inwigilacji - producent miałby możliwość sprawdzania, w jakich godzinach użytkownicy przebywają w domu, w jakich godzinach śpią itp.
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #6
  japko1024
  Poziom 18  
  Nie wszystko, co jest open-source, musi być darmowe. A nawet, jeśli jest, to można na tym zarobić. Nie słyszałeś nigdy o Mozilli czy Canonical? Nie musisz mi pisać o trudzie programowania, bo go dobrze znam. A twierdzenie, że nikogo nie obchodzi codzienne życie zwykłych obywateli, jest naiwne. Firmy zajmujące się marketingiem dużo zarabiają na tego typu informacjach, a instytucje państwowe mogą mieć większą władzę nad swoimi obywatelami. A jeśli już tak bronisz programistów, to pomyśl o tym, że oni i ich projekty też są narażeni na inwigilację.
 • #7
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #8
  japko1024
  Poziom 18  
  kokeszkov napisał:
  Natsuki Kuga napisał:
  dlaczego lampy uliczne dają światło o takiej barwie, a nie innej.
  Tu akurat spraw jest trywialna, liczy się efektywność źródła światła, drugorzędnie cena i trwałość. Jakość ? Ważne że widno...
  W niektórych lampach ulicznych nawet o efektywność nikt nie zadbał - inaczej nie świeciłyby w okna, na ściany, na drzewa, w niebo czy nawet prosto w oczy kierowców i pieszych, tylko na obszar docelowy (to oczywiście głównie problem związany z oprawami, a nie samymi źródłami światła).