Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Radmor do gitary?

12 Sie 2015 13:52 1245 15
 • Poziom 6  
  Witam. Gram na klawiszach, oraz chcę kupić sobie gitarę elektryczną. Mam dwie kolumny Altus 75, wzmacniacz Radmor 5102-TE (tak, wiem, same starocie :D ) i moje pytanie brzmi: jeśli kupię gitarę, to będę potrzebował do niej wzmacniacza gitarowego, czy wystarczy ten Radmor? A może kupić tylko głowę gitarową? Bo trochę szkoda mi pieniędzy na kolejny wzmacniacz, ale wydaje mi się że pokrętła i przyciski na nim będą niezbędne :/
 • Poziom 28  
  Będzie potrzebny i wzmacniacz i głośnik. Pół na pół w sensie głowa gitarowa i altusy albo radmor i paczka gitarowa to kłopoty, potencjalne uszkodzenia i zupełny brak brzmienia.
 • Moderator Akustyka
  Jaką gitarę? Elektryczną czy elektroakustyczną? Pasywną czy aktywną?

  Radmor nie jest do przystosowany do pracy z gitarą. Przydał by się jakiś przedwzmacniacz, multiefekt jak np line 6 pod, który dobrze pracuje z gitarą i poprawnie wysteruje stopień mocy radmora. Sam wzmacniacz jako stopień mocy może być.

  Altus 75 - jeżeli podłączysz pod niego gitarę elektryczną z przesterem to masz gwarantowane że szybko spalisz głośnik wysokotonowy. Bez symulacji paczki gitarowej łatwo o uszkodzenia. Takową masz w wspomnianym wcześniej multiefekcie.

  Moja sugestia to:
  - zakup kompletnego zestawu gitarowego, może być np małe combo z wzmacniaczem jak np Orange CR20LDX, tylko do pracy z gitarą,
  - do radmora i altusów dołączyć jeszcze multiefekt gitarowy koniecznie z symulacją wzmacniacza i kolumn gitarowych, coś typu line 6 pod, digitecha czy zooma, w tedy radmora i altusy możesz wykorzystać jeszcze do innych rzeczy.
 • Poziom 6  
  Dziękuję za odpowiedź. A dałoby się gdzieś dorwać taki multiefekt w cenie do 200-300 zł najlepiej?
 • Poziom 6  
  Czyli jeśli dobrze rozumiem: musiałbym podłączyć gitarę do tego procesora gitarowego (np. Korg AX5G), a ten procesor do Radmora z podłączonymi Altusami?
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Te małe pudełeczka są tak naprawdę niezłymi kombajnami do zabawy z dźwiękiem.
  Będziesz musiał ustawić dźwięk gitary, jaki chcesz uzyskać, lub skorzystać z gotowych brzmień. W Korgu masz dostępne:między innymi 16 różnych modeli wzmacniaczy gitarowych i 10 modeli kolumn. W multi-efekcie 40 programów fabrycznych i 40 komórek pamięci na ustawienie własnych brzmień.
  Nie znam Zooma, więc się nie wypowiem.
 • Poziom 6  
  A lepiej przerobić wejścia w Radmorze na Jacki, czy po prostu kupić odpowiednie kable?
 • Poziom 6  
  Jako że jestem kompletnym laikiem to jeszcze zadam jedno pytanie które może wydać się bardzo dziwne: jak to jest, że bez tego procesora, głośniki wysokotonowe by się spaliły, a z nim już nie?
 • Poziom 28  
  Głośniki wysokotonowe w zestawie domowym mają moc odpowiednią do przetwarzania swojego pasma w czasie normalnej pracy. Składowe wysokotonowe w normalnej muzyce mają niewielką moc, realna moc doprowadzane do głośnika wysokotonowego to jakieś 10-15% mocy całkowitej w zestawach dwudrożnych i jeszcze mniej w trójdrożnych. Jednak jeżeli doprowadzimy do przesterowania przedwzmacniacza lub wzmacniacza, czyli doprowadzimy do obcinania szczytów sygnału - a jest to niezbędne do gry na gitarze* - to pojawiają się harmoniczne o sporej energii, które w doskonały sposób niszczą głośnik wysokotonowy. Nie musi to być sygnał z gitary, równie łatwo spalić "gwizdki" w zestawach głośnikowych za słabym wzmacniaczem, jeżeli go przesterujemy. W wzmacniaczach gitarowych rolę filtra odcinającego "siarę" pełni głośnik/głośniki - pasmo ich kończy się na 5kHz i to dość brutalnie. Procesor ma na końcu symulator głośnika, czyli właśnie w najprostszym przypadku taki filtr, który mimo przesterowania nie przepuszcza najwyższych częstotliwości. Oczywiście groźba uszkodzenia głośników wysokotonowych nadal istnieje, jeżeli przesteruje się końcówka mocy albo nastąpi niekontrolowane wzbudzenie/sprzężenie.

  * - chyba, że Nile Rodgers ;)
 • Poziom 6  
  A w jakich sytuacjach może dojść do takiego wzbudzenia / sprzężenia? Co to właściwie jest? Jak mogę temu zapobiec i jakie jest prawdopodobieństwo że takie coś wystąpi?
 • Poziom 28  
  Takie wzbudzenie jest jednym z elementów techniki gry na gitarze elektrycznej. Powstaje z powodu bardzo wysokiego wzmocnienia w torze. Można tego unikać, grając cicho, nie przesterowując, z dala od głośników. Tylko w tej sytuacji najlepszą metodą będzie nie wyjmowanie gitary z futerału ;)