Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Końcówka mocy wyje po podłączeniu kolumn

12 Sie 2015 21:50 1158 12
 • Uczeń
  Witam mam problem kupiłem od gościa 2 końcówki mocy uszkodzone końcówki mocy się załączają świecą wszystko ok transformatory chodzą przekazują napięcie na płytkę lecz w jednej jak podłącze sygnał i kolumny nie słychać nic w kolumnach a w drugiej jak podłącze sygnał i kolumnę słychać bardzo mocne buczenie w kolumnie o co w tym chodzi bardzo proszę o pomoc końcówki to gran pa 100 , 2 są identyczne w załączniku zdjęcia tej co buczy o nazwie 1 a tej co nic nie słychać 2 , i ja podejrzewam ze to tranzystory lecz nie wiem na sto pro mam dużo tranzystorów dobrych 2n3055 może ich zamiast tamtych wstawić ? bardzo proszę o odpowiedz co mam zrobić :(.
 • Poziom 42  
 • Uczeń
  Witam .
  Wyje mi koncowka mocy gdy podlacze do niej jaką kolwiek kolumne slysze bardzo mocne wycie nie wiem co jest . Schematu nie mam to są dwie takie same końcówki .bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co sie dzieje .pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  Witam

  To są końcówki radiowęzłowe - zwróć na to uwagę podłączając kolumny. Problemy zacznij rozwiązywać najpierw w jednej a potem w drugiej końcówce mocy - nie rób dwóch na raz, bo tylko bajzlu narobisz. Nie wymieniaj tranzystorów na pałę - to jest bez sensu. Wyczyść ładnie płytkę z kurzu, posprawdzaj czy ścieżki są całe, czy nie są popalone elementy, czy czegoś nie brakuje, czy nie ma zwarć między ścieżkami albo elementów do radiatorów. Wszystko bez napięcia. Uważaj, bo kondensatory filtrujące trzymają ładunek jeszcze przez pewien czas. Potem weź do ręki multimetr i zacznij od pomierzenia zasilania przy odłączonym od końcówki zasilaczu, potem szukaj dalej. Jak już to posprawdzasz, to poszukaj schematu i po nim dalej diagnozuj.

  Pozdrawiam

  Krystian
 • Uczeń
  W załączniku podaje schemat tej końcówki mocy, zauważyłem we w tej końcówce to wyje brakuje 2 tranzystorów a tej co nic nie słychać to są :) ok zrobię tak jak napisałeś . a mam z tej końcówki co wog nie działa przelutować do tej co wyje ? to tam ich nie ma a jest na nich miejsce.
 • Poziom 34  
  Masz fajny wzmacniacz i b. mało doświadczenia. Aby napisać coś więcej musimy wiedzieć jakich tranzystorów brakuje (zaznacz na schemacie) i do tego wpisz napięcia na wszystkich wyprowadzeniach wszystkich tranzystorów w obydwu wzmacniaczach (też zaznacz na schemacie). Przed wykonaniem pomiarów wstaw oporniki 10Ω/10W na obydwu zasilaniach (+/-40V tam, gdzie są bezpieczniki B1 i B2).
 • Uczeń
  Właśnie wiem mam mało doświadczenia a bardzo bym go chciał naprawić , zauważyłem ze 2 oporniki 150 k są spalone napisze co się będzie działo jak ich wymienię , w tym jednym wzmacniaczu co teraz sprawdzam i są spalone te oporniki nie brakuje niczego , dziwie się tylko czemu od wejścia od kolumn jeden kabelek jest przylutowany do płytki a drugi do transformatora , nie wiem czy to tak ma byc , wiem tylko jedno ze ktoś trochę namieszał w tym wzmacniaczu z tymi kablami poprostu , na płytce pisz tak +/.-40 to jest podłączony transformator , to ok pod in/GDN jest podąłczony sygnał ,a pod Qut1 i GDN jest podłączony jeden kabelek a drugi do transformatora a na Qut 2 i gdn nic nie jest podłączone.
 • Poziom 34  
  Z twojego opisu nic nie wynika.Głośnik tak ma być podłączony. Gdzie są te oporniki 150k? Na schemacie ich nie widzę. Napisałem wyraźnie: Których tranzystorów brakuje i nanieś na schemat napięcia przy wszystkich tranzystorach i wstaw dwa schematy z naniesionymi napięciami w obu wzmacniaczach bez obciążenia i zabezpieczonych opornikami na zasilaniu. Inaczej będzie to znów temat-rzeka z którego nic nie wynika.
 • Uczeń
  Ok, ale ja jestem początkujący i nie wiem jak sprawdzić to napięcie na tranzystorach, mam miernik, itd. Tylko gdzie to sprawdzić?

  Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

  Witam.
  Wyciągnąłem z tego wzmacniacza tranzystory mocy i sprawdzam po podłączeniu jakie napięcie idzie na tranzystor T13 nie idzie żaden prąd, T14 0.390V, T15 0,017V, T16 0,015V. Był nadpalony rezystor R24 150K wymieniłem go lecz nic się nie zmieniło i nadal nie działa. Jest jeszcze mostek którego odkręciłem dotykając plus i minus jest 08.35V
 • Poziom 34  
  Obawiam się jednak, że z naprawą może być problem. Czy znasz kogoś, kto mógłby Ci trochę pomóc?
 • Poziom 39  
  R 24 ma wartość 150Ω a nie 150kΩ!!!
 • Uczeń
  Witam tak wiem 150 ohm , elektronika żadnego znajomego nie mam , mam zakład elektroniczny parę ulic od mnie ale nie wiem ile tam zaśpiewają za taką naprawę , a może w tej końcówce co niczego nie brakuje wymienić tranzystory mocy ? bo tam sprawdzałem wszystko oprócz tranzystorów jest ok tranzystorów nie sprawdzałem bo nie wiem jak , mógł bym je zastąpić 2n3055 ? lub mógł by mi ktoś napisać jak by to posprawdzać nie widać by było bardzo uszkodzone na pewno to jakaś błachostka
  :(


  Moderowany przez Mirek Z.:

  Dość tego dobrego. Nie po to są polecenia poprawy w postach, żeby udawać tą poprawę BEZ ŻADNEJ INGERENCJI w te swoje teksty, wyłącznie po to, żeby napisać kolejnego posta, nadal niepoprawnie i zaniżając poziom forum, jak zresztą widać.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13, p.3.1.17. Czasowa blokada pisania.