Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GoClever Navio 400 - GoClever Navio 400 czy to pada bateria

pablolinda 12 Aug 2015 23:02 2292 4
    pablolinda
    Level 15  
    Witam w sobotę zawiodła mnie częściowo nawigacja jak w tytule. A mianowicie podczas dalszego wyjazdu po sygnalizacji o słabej baterii podłączyłem ją do ładowania jak zawsze w samochodzie ponieważ zawsze starałem unikać się doładowywania nie w pełni rozładowanej baterii żeby nie skracać jej żywota. I nie spodziewając się niczego złego kontynuowałem jazdę dalej. Niestety po paru km spoglądam na navi a tam ciemność. Zatrzymałem się żeby upewnić co się stało. I okazało się że jest problem z ładowaniem ponieważ dioda zamiast siwieć na czerwono podczas ładowania migała co chwile. Myślałem że może coś z gniazdem ale zmieniłem na inną ładowarkę z innym kablem i dalej problem występował. Co ciekawe po włączeniu nawigacji wyglądało tak jak by w ogóle się ona nie ładowała tylko pobierał prąd z baterii. Przejechałem wiec część trasy navi żeby zdążyła się trochę podładować chociaż na tyle żeby zaprowadziła mnie w mieście do miejsca docelowego. Po włączeniu przed miastem wydawało się że jest naładowana w połowie niestety po włączeniu mapy ładowała się z przerwami.Ale wystarczyło baterii i jakoś dojechałem do celu navi wyłączyłem i zostawiłem pod ładowarką aby się naładowała do pełna. W czasie powrotu podłączyłem od razu do ładowarki żeby uniknąć podobnej sytuacji i dioda od razu sygnalizowała pracę na ładowarce wróciłem bez problemu. Dziś zacząłem drążyć temat czemu się tak zachowywała myślałem że może za bardzo się rozładowała i ładowarka nie była w stanie podtrzymać i pracy i ładowania albo że może od upału jej coś się przestawiło choć klimę miałem włączoną. Niestety wykonałem ponowny test czyli rozładowałem ją do komunikatu o niskim stanie baterii podłączyłem do ładowania zaczęło normalnie ładować bez migania dioda wiec myślę jest ok dla potwierdzenia wyłączyłem mapę też wszytko było jak przed awarią. Przychodzę za 20 min a tu dioda miga i historia się powtarza zamiast przybywać baterii to jej ubywa. Zrobiłem sztywny reset bo myślałem że może ma to jakiś związek z najnowszą automapą ale bez zmian ładowała się z cyklicznymi przerwami i miganiem diody.
    Po wejściu w menadżer Windowsa ce za pierwszym razem jak tylko zorientowałem się że nie ładuje prawidłowo miałem komunikat no battery lub battery unknown nie pamiętam dokładnie w jakiej kolejności. Po odłączeniu i podłączeniu ponownie ładowania w menadżerze kiedy pali się czerwona dioda pisze że ładuje a kiedy zgaśnie na chwile pojawia się ? i tak na zmianę.
    Jak zostawiłem wyłączoną całkowicie to po mimo tego migania naładowała się do pełna po pewnym czasie . Sory za trochę długi wywód ale może będzie to miało znaczenie przy diagnozie czy słusznie podejrzewam że to pada bateria i gdzie takową znaleźć bo trochę już szukałem i nie znalazłem takiej która miął by być do tego modelu. Od biedy mogę ja na razie podłączać od razu do zasilania i korzystać z pominięciem pracy na samej baterii bo wtedy się nie rozładowuje ale pytanie na ile mi to wystarczy bo pewnie i tak potem padnie tak że nie będzie już się dało z niej korzystać nawet na zasilaniu z zasilacza.
    koala106
    Level 39  
    Baterie kupisz np na www.batimex.pl dobierz po wymiarach lub symbolu ogniwa, ale tutaj nie stawiałbym na baterię, tylko raczej na gniazdo USB do wymiany.
    pablolinda
    Level 15  
    Nawigacja ma 3 lata dużo jej nie używałem ale zawsze przechowywałem naładowana. Gniazdo USB ale że słabo styka ? sprawdzałem na 2 rożnych kablach jeden praktycznie nowy i zachowywała się tak samo na obu ruszanie w gnieździe też nic nie zmienia. A jak jest nie ruchomo to tez tak wariuje a przecież powinno być albo ładować albo nie ładować do momentu poruszenia wtyczką a tak nie jest.
    No chyba że w środku gniazda jest słabe przejcie i wtyczka od ładowarki nie ma tu żadnego znaczenia czy nowa czy używana.
    No i jak już się naładuje do pełna np przy wyłączonej navi to potem działa i 3 godziny na zasilaczu wiec jak by gniazdo nie działało prawidłowo to pewnie by się ponownie zaczynała rozładowywać podczas pracy jak ma to miejsce przy niskim stanie baterii po mimo podpiętej ładowarki no chyba ze gniazdo jeszcze działa ale nie wyrabia prądowo i takie klocki powstają. Ale ja się nie spotkałem z takim przypadkiem.Może kolega bardziej doświadczony jest w stanie to potwierdzić że gniazdo może jeszcze działać ale nie wyrabiać prądowo i dlatego brakuje prądu na jednoczesne działanie navi i ładowanie. A dopiero jak się naładuje to już wystarcza na normalną pracę.
    koala106
    Level 39  
    Prosta metoda sprawdzenia gniazda:
    Rozbierz sprzęt, odlutuj baterię, podłącz pod USB albo ładowarkę, jeżeli przy drganiach w okolicy gniazda i ruszaniu kablem(bez wyciągania wtyczki) navi cały czas działa, to gniazdo ok.
    pablolinda
    Level 15  
    Wygląda na to że przyczyną problemów z ładowaniem była temperatura otoczenia jak panowała ostatnimi czasy czyli upały. Za pierwszym razem co pisałem na początku tematu w czasie jazdy klimę miałem na auto ustawiona więc chłodne powietrze nie leciało na szybę tylko na kratki. Potem ładowałem w samochodzie na postoju gdzie było około 35 stopni w cieniu. A ostatnio znajomy mi powiedział że w telefonie pojawiły mu się jakieś problemy jak tak z nim przyklejonym do szyby jechał nad morze i to dało mi do myślenia odnośnie temperatury jaka panuje tuż za szybą.
    Ostatnio jadąc do Lublina bardzo rano podłączyłem po rozładowaniu i o dziwo wszystko ładowało się prawidło bo nie było jeszcze takiego upału. Nawigacja naładowała się od 0 do pełna bez problemu . Potem schowałem ją podłączana do schowka. Po jakimś czasie jak wróciłem do rozgrzanego auta i włączyłem to okazało że zamiast palić się niebieska dioda sygnalizująca pełne naładowanie nie paliło się nic. Włączyłem klimatyzację na szybę i ruszyłem po pewnym czasie zapaliła się czerwona dioda czyli zaczęła się ładować nawigacja i za jakieś 20 min zapaliła się niebieska i tak już było do samego końca. Następnego dnia znów rozładowaną do końca podłączyłem i ruszyłem w trasę z tym że klima była włączona na szybę i nawigacja bez problemu naładowała się do końca podczas pracy. Wygląda na to że warto pomyśleć też o chłodzeniu wszystkiego co czepiamy przy szybie w czasie jazydy po mimo włączonej klimatyzacji przy szybie i tak panuje dość wysoka temperatura która może mieć nienegatywny wpływ na takie urządzenia jak nawigacje telefony czy kamerki samochodowe.