Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Lenovo G580 nie ładuje nie działa z AC, z DC startuje bez bat CMOS raz

anonim1979 13 Sie 2015 04:02 3060 10
  • #1 13 Sie 2015 04:02
    anonim1979
    Poziom 10  

Dostałem od znajomego laptopa Lenovo G580 model: 20157 do naprawienia/przekazania serwisowi.
    Sam mogę wymienić podstawowe elementy, jak to EC/KBC to oddam do dobrego serwisu.

Czy ktoś mógłby udzielić mi informacji co potencjalnie może być problemem?

Sprzęt to Lenovo G580, płyta główna z oznaczeniami:

LG4858 UMA MB
    11291 - 1
    48.4SG06.011

F4901 : 1.1A/24V

(zintegrowana grafika)

KBC:
    Novoton
    NPCE885PA0DX
    2211B0312
    213ADFA

Laptop przestał działać na zasilaczu, ładować baterię i po rozładowaniu się jej już nie włącza.

Na innej naładowanej baterii - mruga po pewnym czasie (~10sekund po podłączeniu) dioda od baterii dwa razy potem leciutko dłuższa przerwa i ponownie.
    Brak reakcji na przycisk power, nie pracuje wentylator, nie zaskakują nawet na sekundę diody power.
    Sprawdziłem oczywiście zasilacz oraz na innym zasilaczu.

Po wyjęciu ogniwa ("bateryjka CMOS") z płyty głównej laptop startuje - raz - na baterii DC (innej naładowanej), z zasilacza nic - ale tylko za pierwszym razem po restarcie nie startuje trzeba odłączyć baterię DC ponownie i podłączyć raz jeszcze.
    (Pamięta że coś nie w porządku?)
    Wszystko działa (poza ładowaniem oczywiście i pracą na AC) wentylator rusza, dyski, system się ładuje itd.
    Dioda baterii mruga 2 razy niebiesko raz pomarańczowo.

Umieściłem film na YT (proszę wybaczyć słabą jakość, miałem tylko stary tel. komórkowy) który to wszystko ładnie pokazuje:
    https://www.youtube.com/watch?v=_TW17dd4qfg

0 10
  • Elmark
  • #2 13 Sie 2015 14:25
    aaanteka
    Poziom 38  

anonim1979 napisał:
    Dostałem od znajomego laptopa G580 do naprawienia/przekazania serwisowi.
    Sam mogę wymienić podstawowe elementy, jak to EC/KBC to oddam do dobrego serwisu.

Teraz to kolego każdy serwis widząc amatorskie ingerowanie w komputer albo odmówi naprawy ,albo odpowiednio określi cenę usługi.

Komputer sygnalizuje ci ewidentnie uszkodzenie toru zasilacza, a ty wymuszasz załączenia resetując ustawienia bios.
    Wpinanie różnych baterii w tym sprzęcie to niezbyt dobry pomysł...dlaczego , poszukaj sobie choćby na tym forum.

0
  • Elmark
  • #3 13 Sie 2015 15:45
    anonim1979
    Poziom 10  

Bateria to (ten sam poza modelem) typ Lenovo 3ICR19/65-2, ten sam pinout, napięcia tylko "uchwyt" inny bo z większego laptopa Lenovo z tej samej serii.
    Jak klawiatury które w modelach G/Z 580/570/780 różnią się jedynie miejscem i długością mocowań przelotowych.
    W sumie nie zależało mi też tak bardzo w razie ew. wtopy - początkowo planowałem po prostu kupić używaną sprawną płytę i tyle. A ta druga bateria to i tak trzyma już krótko i na wymianę właściwie jest.

Nic nie grzebałem bo się nie znam, szukam tylko opinii co może tu być przyczyną.

Jeżeli to awaria toru zasilania to jeżeli da się zdiagnozować miejsce uszkodzenia to jestem w stanie - nie partacząc roboty - wylutować element hot-air'em z podgrzewaczem (potrafię używać również i mam miernik temperatury, kapton, topniki i czystą cynę) i wlutować nowy.

Problemem jest to że absolutnie nie znam się na diagnozie płyt głównych itp., nie mam też zasilacza lab. oscyloskopu. Tylko mierniki ;)

Schemat
    http://www.s-manuals.com/notebook/lenovo_ideapad_g580

Tor zasilania z innego tematu
    Laptop Lenovo G580 nie ładuje nie działa z AC, z DC startuje bez bat CMOS raz

Tu szukać problemu?

0
  • #4 14 Sie 2015 08:16
    sk1977
    Spec od komputerów

Zasilacz masz odpowiedni i sprawny?
    Jeśli po wyjęciu baterii cmos płyta startuje i działa poprawnie - zacznij od chargera - on odpowiada za ładowanie baterii i przełączanie zasilacz/bateria. Na schemacie str. 48.

Płyta się zgadza ze schematem - tzn. masz na laminacie napisane LA-7981P?

0
  • #5 14 Sie 2015 10:49
    aaanteka
    Poziom 38  

anonim1979 napisał:
    Bateria to (ten sam poza modelem) typ Lenovo 3ICR19/65-2, ten sam pinout, napięcia tylko "uchwyt" inny bo z większego laptopa Lenovo z tej samej serii.
    Jak klawiatury które w modelach G/Z 580/570/780 różnią się jedynie miejscem i długością mocowań przelotowych.

Bateria to nie element pasywny , posiada samodzielny procesor i logikę .
    W lenovo jej praca jest nadzorowana przez Power Manager'a , pozostawiającego dużo do życzenia.

anonim1979 napisał:
    Jeżeli to awaria toru zasilania to jeżeli da się zdiagnozować miejsce uszkodzenia to jestem w stanie - nie partacząc roboty - wylutować element hot-air'em z podgrzewaczem (potrafię używać również i mam miernik temperatury, kapton, topniki i czystą cynę) i wlutować nowy.

Problemem jest to że absolutnie nie znam się na diagnozie płyt głównych itp., nie mam też zasilacza lab. oscyloskopu. Tylko mierniki

Zakładając nawet iż zlokalizujesz uszkodzenie i wymienisz wadliwy element , to co dalej? Tu należy odpowiednio wszystko zgrać programowo od nowa, to już nie technika polegająca na wymianie rezystorów , kondensatorów i tranzystorów, większość elementów jest odpowiednio ustawiona, zaprogramowana i po wymianie wymaga tego samego.
    Wszystkie te zabiegi poczynił producent ,by jednak korzystać z usług jego serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Dlatego poleciłam zaznajomić się szerzej z tematem:

http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,bateria-lenovo-reset.html
    szczególnie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2705367.html#13034005

0
  • #6 14 Sie 2015 10:56
    sk1977
    Spec od komputerów

aaanteka napisał:
    W lenovo jej praca jest nadzorowana przez Power Manager'a , pozostawiającego dużo do życzenia.

Nie w płytach QIWG5/QIWG6 (zakładając, że taką ma Autor). W tych konstrukcjach nie zastosowano Power Managera (jak np. w serii T czy X).

aaanteka napisał:
    Tu należy odpowiednio wszystko zgrać programowo od nowa

Nie ma takiej potrzeby - z powodu jak wyżej.

aaanteka napisał:
    Dlatego poleciłam zaznajomić się szerzej z tematem:
    http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,bateria-lenovo-reset.html

Nie dotyczy tego modelu - poza tym nie w baterii jest problem.

-1
  • #7 14 Sie 2015 15:59
    anonim1979
    Poziom 10  

sk1977 napisał:
    Zasilacz masz odpowiedni i sprawny?

Tak, miałem też drugi identyczny z laptopa do którego pożyczyłem tę drugą baterię.
    Nie mam tylko żadnego laboratoryjnego z pomiarem poboru prądu.
    Postaram się przynajmniej podłączyć miernik i odczytać pobory prądu laptopa jak znajdę sposób aby się nieinwazyjnie wpiąć w tor zasilania.

sk1977 napisał:
    zacznij od chargera

Dziękuję obejrzę schemat i poczytam podobne tematy jego dotyczące - może gdzieś ktoś napisał jakie powinny być na nim odczyty.
    Dziękuję za konkretną wskazówkę!

sk1977 napisał:
    Płyta się zgadza ze schematem - tzn. masz na laminacie napisane LA-7981P?

Nie znalazłem takiego oznaczenia, coś jest jeszcze napisane bezpośrednio pod backplatem chłodzenia - postaram się zdemontować całość, zdjąć folie i porobić zdjęcia.

To co wystaje:
    MV-4??????
    94V-0
    E89382

Na naklejce pod RAM:
    M/O:04906 55.4SH01.001G224041A0KS1B

Ogólnie ten schemat wziąłem z innego tematu o G580 - schemat może nie być identyczny ale to referencyjny model z tego co zrozumiałem - proszę wybaczyć jeżeli nieświadomie wprowadzam w błąd.
    Szybkie google pokazuje że te płyty które Pan wspomniał: QIWG5 wyglądają inaczej.
    Ta którą mam wygląda jak te z wyszukiwania:
    https://www.google.pl/search?q=G580+55.4SH01.001&biw=1037&source=lnms&tbm=isch&sa=X

0
  • #8 14 Sie 2015 16:21
    sk1977
    Spec od komputerów

I tak musisz wyjąć płytę aby ruszyć dalej z tematem.
    La-7981P ma oznaczenie po lewej złącza klawiatury. LA-7982P powyżej złącza przy brzegu laminatu.

0
  • #9 15 Sie 2015 08:21
    lisek
    Spec od monitorów

To jest laptop (Lenovo G580) na "czystej platformie" Wistron LG4858 48.4SG06.011.
    Link
    * nie Compal

Chipset HM77 , KBC NPCE885PA0DX

Tam standartowe uszkodzenie to :
    - jeden lub oba polowe na wejsciu PQ3801/ PQ3802
    - układ chargera PU4003 BQ24707A
    *lub coś w ich otoczeniu

Schematu nie ma na ten czas (firma ma kłopoty finansowe i jeszcze nie narysowano)
    Posługuj się zbliżonymi od Wistron np. Wistron LZ57

1
  • #10 15 Sie 2015 10:26
    aaanteka
    Poziom 38  

sk1977 napisał:
    Nie w płytach QIWG5/QIWG6 (zakładając, że taką ma Autor). W tych konstrukcjach nie zastosowano Power Managera (jak np. w serii T czy X).

A co na to producent sprzętu:
    "Lenovo G580 Notebook
    OPIS INSTRUKCJI:

W porównaniu do poprzednich wersji oprogramowanie Lenovo Energy Management 6.0 zostało wzbogacone o następujące nowe funkcje:

1. Dodano wskaźnik „Battery Level” (Poziom baterii) w części Informacje o baterii.

2. Ponownie zdefiniowano część „Battery Health” (Stan baterii).

(1) Zmieniono ograniczoną pojemność w sekcji „Best battery heath” (Najlepszy poziom baterii) do wartości od 45% do 50% z poziomu 80%.

(2) Automatyczne wykrywanie sprzętowe stanu baterii.

(3) Okienko podręczne ze wskazówką sugerujące użytkownikom zmianę trybu.

3. Dodanie informacji przy korzystaniu z nieautoryzowanej baterii.

4. Usunięcie schematu „Power Saver” (Oszczędzanie energii).

5. Usunięcie sekcji „Advanced Settings” (Ustawienia zaawansowane) w ramach obszaru „Super Energy Saver” (Rozszerzone oszczędzanie energii)."

Korzystam obecnie z kilku takich modeli oraz G 780 w firmie( w różnych wersjach wykonania , W 8) i nie mogę się zgodzić z kolegi opinią.

Baterie były z racji intesywnej eksploatacji już kilkakrotnie wymieniane, za pierwszym razem bez kalibracji bardzo szybko wystąpiły problemy z zasilaniem.

Obecnie wymiany dokonał autoryzowany serwis Lenovo i nie ma żadnych problemów, co więcej wymienione baterie pracują dłużej oraz dłuższy okres eksploatacyjny od orginalnej ,jak na razie.

O zastosowanym kontrolerze w nocie aplikacyjnej wyraźnie mamy napisane:
    Cechy
    SMB Host-Controlled nas NMOS - NMOS z Synchronous Buck Converter
    Programowalny 615kHz, 750kHz i 885kHz częstotliwość przełączania
    System sterowania w czasie rzeczywistym na ILIM Pin prąd ładowania, aby ograniczyć
    Ulepszone funkcje bezpieczeństwa Over Voltage Protection, Over Current
    Ochrona, akumulatora, cewki i MOSFET Short Circuit Protection
    Programowalne Wejście prądowe, napięcie ładowania, prąd ładowania Limits

± 0,5% Dokładność napięcia ładowania do 19.2V
    ± 3% Prąd ładowania Dokładność do 8.128A
    ± 3% Prąd wejściowy Dokładność do 8.064A
    ± 2% lub 20x Aktualny Adapter Wyjście Dokładność Prąd ładowania
    Programowalny wskaźnik wykrywania i Adapter
    Niezależny Komparator z Wewnętrzny numer referencyjny
    Zintegrowany Soft Start
    Zintegrowana kompensacja Loop
    Zasilacz sieciowy 5V-Zakres pracy 24V
    15μA w stanie wyłączenia prądu rozładowania baterii
    20-pin x 3,5 mm2 3,5 QFN Package
    bq24707: AcOK opóźnienie domyślne 1.3s
    bq24707A: AcOK domyślne opóźnienie 1.2ms
    [i].

Dlatego wyżej napisałam ,iż czasem naprawa wymaga trochę wiecej umiejętności niż posługiwanienie się stacją lutowniczą.

Cóż firma robi co może aby jednak klient ze wszystkim "przychodził" do niej.

0
  • #11 15 Sie 2015 11:24
    sk1977
    Spec od komputerów

W płytach QIWG5/QIWG6 (np. LA-7982P - wczoraj oddane klientowi) nie ma osobnego układu jak w serii np. X220/X230 (które akurat mam na stole).

W płytach QIWG5/QIWG6 jest to realizowane tak samo jak w innych konstrukcjach - przez wiele układów, w tym wymienione BQ2407 oraz np. PCH i KB9012.

Fakt, jest tam KBC KB9012 które jest programowane, ale ono występuje w wielu laptopach różnych producentów.

Natomiast Lenovo PowerManager - to oprogramowanie - poprawiające/rozszerzające standardowe ustawienia Windowsa.

0