Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora Po wymianie ul1402

13 Sie 2015 15:28 834 5
  • Poziom 7  
    Witam , próbuję naprawić stare radio Unitra Diora Ślązak po w radiu po włączeniu było słychać tylko ciche buczenie głośnika
    uszkodzony okazał się układ ul1402 , podmieniłem go na ul1403 ponieważ 1402 był nie dostępny po tej wymianie słychać tylko bardzo głośne charczenie w głośniku brak większej reakcji na regulację głośności czy stacji
    Proszę o jakieś wskazówki co ewentualnie jeszcze sprawdzić i od czego zacząć dalszą diagnostykę
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 24  
    Dalszą diagnostkę przeprowadź 'od głosnika w tył':
    - głośnik działa bo go słychać
    - UL1403, czy jak podajesz jakiś sygnał na wejście (końcówka 5) to reaguje? jesli nie, to zepsuty wzmacniacz, jesli reaguje cofnij się przed potencjometr siły głosu i sam sprawdż. Jeśli brak reakcji - to posprawdzaj bloki URC001 i URC002, bo coś tam musi szwankować, może np T5?
    - I tak cofając się dojdziesz co nie działa
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 43  
    SQLmaster napisał:
    - głośnik działa bo go słychać
    Słychać będzie także gdy (na przykład) cewka będzie rozsypana, lub częściowo zwarta. Zaproponuję więc zacząć diagnostykę od wymiany (podłączenie na czas testu) do wyjścia UL'a zamiast oryginalnego głośnika - jakiś inny o takiej samej impedancji (UL'e nie lubiły bardzo za wysokich prądów wyjściowych).
    Poza tym - nie wiem skąd Autor zdobył na wymianę UL'a? Są od wieków nieprodukowane - może też był "nie do końca sprawny"? Moim zdaniem dobrze by było sprawdzić jak wyglądają napięcia i porównać je z serwisówką dla tego radia. Jak będą w normie - oscyloskop i sprawdzenie w którym miejscu zaczyna się problem.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    398216 Usunięty napisał:
    oscyloskop i sprawdzenie w którym miejscu zaczyna się problem.

Zanim coś takiego ponownie napiszesz, przeczytaj uważnie post początkującego (jego wiedzę/ umiejętności itd.) i weż pod uwagę jaki to dział!
  • Poziom 43  
    Masz Kolego w pełni słuszność. To co i jak napisałem miało poddać w wątpliwość możliwości Autora w samodzielne wykonanie naprawy.
    Być może - zbyt uwierzyłem w umiejętność odczytania tego, co zawarte było między wierszami. Przepraszam.
  • Poziom 15  
    Proponuję wylutować kondensator sprzęgający na wejściu ul1403. Sprawdzisz w ten sposób czy zakłócenia powstają w obwodzie układu scalonego. Jeżeli tak to do wymiany kondensatory elektrolityczne na początek.